Pirma, jei ketiname grynuosius litus pasikeisti į eurus padėdami juos į sąskaitą, nebereikėtų delsti
Remiantis preliminariais SEB banko skaičiavimais, gyventojų turimos grynųjų pinigų atsargos, kurios šiuo metu vidutiniškai siekia 1,9 tūkst. litų vienam žmogui, yra didesnės, negu galima išleisti įprastoms vartojimo išlaidoms per likusias tris savaites iki euro įvedimo ir dvi savaites po to, kai už prekes dar bus galima atsiskaityti ir litais, ir eurais.
Jei grynaisiais pinigais sukauptas santaupas gyventojai padės į terminuotųjų indėlių sąskaitas, atsižvelgę į terminuotųjų indėlių sutarčių sąlygas, daugeliu atveju galės pinigus pasiimti nemokėdami grynųjų pinigų paėmimo mokesčio.
Antra, išleisti santaupų perkant daiktus, kurių nereikia, neverta
Nors daugelis žmonių sako ketinantys litų atsikratyti pirkdami daugiau dovanų, neverta skubėti išleisti grynųjų litų perkant nereikalingus daiktus.
Pinigus bus galima išsikeisti ir vėliau bankų ir pašto skyriuose, kredito unijose, Lietuvos banko kasose. Žinoma, geriau ne pirmomis metų savaitėmis, kai, tikėtina, klientų šiose vietose bus daugiau, o jų aptarnavimas užtruks ilgiau.
Trečia, įvairių mokesčių mokėjimo nereikėtų atidėti gruodžio 31 dienai
Paskutinę metų dieną pinigai iš banko į banką bus pervedami trumpiau. Be to, apmokėjus sąskaitas litais gruodį, daugiau eurų liks sausį. Bus lengviau planuoti mėnesio išlaidas naująja valiuta.
Ketvirta, jei naujametę naktį ketiname už ką nors mokėti, pravartu būtų turėti grynųjų pinigų (eurų arba litų)
Paskutinei šių metų dienai ir nakčiai pasiruošti turėtų ir tie, kurie naujus metus pasitiks ne namie.
Jei Naujų metų naktį ketiname mokėti kavinėje, restorane ar taksi, derėtų turėti grynųjų litų arba eurų, nes, pereinant prie naujosios valiutos, galimi laikini nesklandumai atsiskaitant mokėjimo kortelėmis.
Penkta, jei naujus metus sutiksime užsienyje, grynieji Naujųjų metų naktį taip pat gali praversti
Ta pati taisyklė galioja ir naujametę naktį keliausiantiems ar pramogausiantiems užsienyje. Reikėtų prisiminti, kad litai eurais taps 00 val. 00 min. Lietuvos laiku.
Svečioje šalyje tai gali būti visai kita valanda. Maždaug tuo metu galimi sutrikimai atsiskaitant Lietuvos bankų išduotomis kortelėmis kavinėse, degalinėse ar kitos vietose.
Šešta, pirmas dvi savaites geriau planuoti tik pačius būtiniausius pirkinius parduotuvėse
Remiantis kaimynų patirtimi, pirmas dvi savaites po Naujų metų – dviejų valiutų cirkuliavimo laikotarpiu – prekybos vietose buvo didesnės eilės.
Spūsčių išvengti pavyktų, jei gyventojai nebandytų metų pradžioje likusių grynųjų litų iškeisti į eurus prekybos vietose, neplanuotų daug ir didelių pirkinių, daugiau atsiskaitytų mokėjimo kortelėmis. Situaciją palengvintų atskiros kasos tiems, kas moka kortele.
Septinta, nusiraminkime
Ne mes pirmi ir ne mes paskutiniai (tikėtina) įsivedame eurą. Visi nesklandumai – tik laikini.
Juos galima sumažinti pasiruošus iš anksto, kas apsaugotų nuo nereikalingos gaišaties, arba susirinkus visą reikalingą informaciją, kas sumažintų nemalonių netikėtumų tikimybę.
Tada euro eros pradžia mažiau gadintų 2014 metų pabaigą ir 2015–ųjų pradžią tiems, kurie dėl euro įvedimo bus priversti sutrumpinti savo šventines atostogas ir dirbti sausio pirmąją.
Julita Varanauskienė yra SEB banko šeimos finansų ekspertė