Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Juozas Olekas: Karas Ukrainoje skatina atsigręžti į Baltarusiją

Po suklastotų prezidento rinkimų rezultatų ir A.Lukašenkos užimtos valdžios, kurios Europos Sąjunga nepripažįsta, Europos ryšiai su Baltarusijos režimu yra nutraukti.
Juozas Olekas
Juozas Olekas / Vidmanto Balkūno / 15min nuotr.

Šiuo metu Europos Parlamentas nepalaiko oficialių santykių su Baltarusijos parlamentu dėl to, kad šalis pakartotinai nesurengė laisvų ir sąžiningų rinkimų bei nesilaiko tarptautinių demokratijos ir teisinės valstybės standartų. Tai rodo protestų banga ir žiaurus susidorojimas su Baltarusijos žmonėmis po 2019 m. lapkritį vykusių parlamento rinkimų ir 2020 m. rugpjūčio mėn. įvykusių prezidento rinkimų.

Europos Parlamente veikia EP ir Baltarusijos delegacija, kuriai šiuo metu vadovauju, ji skirta palaikyti santykius su Baltarusijos opozicijos atstovais, kuriant bendrą Baltarusijos ateitį.

Neseniai su Baltarusijos opozicijos lydere Svetlana Tichanovskaja aptarėme sitauciją, kuomet A.Lukašenkos režimas toliau taiko įvairias sankcijas žmonėms, kurie reiškia savo nuomonę, ir net 2000 žmonių kaip politiniai kaliniai uždaryti kalėjime. A.Lukašenka toliau remiasi Rusija: įsileido šios šalies kariuomenę, kuri puola Ukrainą.

Kartu su opozcijos lydere pasidžiaugėm, kad Baltarusijos žmonės nepalaiko tokio režimo elgesio ir nepritaria karui Ukrainoje. Net 93 proc. Baltarusijos gyventojų yra prieš karą Ukrainoje. Tai yra visai kitokia situacija nei Rusijoje, kur dauguma gyventojų pritaria V.Putino veiksmams.

Greičiausiai todėl A.Lukašenkos režimas bijosi prisidėti prie Rusijos karo ir siųsti savo karius į Ukrainą, kad patys kariai neatsisuktų prieš dabartinį režimą.

Žinome ir tuos atvejus, kuomet Baltarusijos žmonės imasi ardyti geležinkelio bėgius, kad iš jų šalies į Ukrainą nebūtų vežama Rusijos karinė technika.

Dar daugiau – nemažai baltarusių yra susibūrę ir išvykę kovoti su Rusija Ukrainos pusėje.

Tokių pasiaukojančių Baltarusijos žmonių veiksmų yra nemažai, todėl, taikant spaudimą A.Lukašenkos režimui, svarbu prisiminti, kad Baltarusijos režimas ir Baltarusijos žmonės yra du skirtingi dalykai. Baltarusijoje pilietinės visuomenės situacija yra gerokai kitokia nei Rusijoje.

Baltarusijos žmonės neremia karo, todėl svarbu palaikyti tokias šios šalies gyventojų nuostatas. Tam pasitarnauti gali ir vizų išdavimo tvarka, kuri turėtų sudaryti galimybes baltarusiams nuvykti į Europą, jaunimui reiktų padėti išvykti studijuoti į ES šalis.

Šiuo metu turime padėti ir tiems baltarusiams, kurie studijavo Ukrainoje ir šiuo metu pasitraukė į Lietuvą – turėtume sudaryti sąlygas jiems studijuoti čia, Lietuvoje, kartu su ukrainiečiais karo pabėgėliais.

Europos Parlamente surengėme konferenciją, kurioje nagrinėjome, kaip karas Ukrainoje veikia situaciją Baltarusijoje ir kokios pagalbos reikėtų ten gyvenančiai pilietinei visuomenei.

Svarbu, kad Baltarusijos žmonės kuo mažiau nukentėtų nuo A.Lukašenkos režimo ir kuo glaudžiau būtų integruoti į Europos Sąjungos visuomenę. Svarbu Baltarusijos žmonėms neuždaryti durų ir, matant jų nusiteikimą, padėti išsivaduoti iš neteisėtai užgrobtos valdžios rankų.

Tikimės, kad po tam tikro laiko bendra Baltarusijos žmonių nuostata dėl jų valstybės nugalės, ir mes padėsime kurti demokratišką kaimyninę šalį.

Palaikyti Baltarusijos opozicines jėgas ir laisvės trokštančius žmones yra būtina, ir aš pasistengsiu užtikrinti nuolatinį mūsų delegacijos dialogą su jais.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais
Reklama
Žaidimų industrijos profesionalus subūrusiems „Wargaming“ renginiams – prestižiniai tarptautiniai apdovanojimai