„Swedbank“ užsakymu atlikta reprezentatyvi gyventojų apklausa atskleidė, kad tik 8 proc. šalies gyventojų iš anksto numato biudžetą kalėdinėms dovanoms ir stengiasi jo laikytis. Tačiau išlaidos Kalėdų dovanoms būtų kur kas mažiau skausmingos jūsų biudžetui, jei jas planuoti ir pirkti pradėtume su pirmomis prekybininkų švenčių užuominomis.
Per kelis mėnesius paskirstytas Kalėdų dovanų biudžetas padėtų išvengti vieno didelio finansinio smūgio prieš pat šventes, kai jau suprantame, kad laiko neliko, o dovanų dar neturime. Kita vertus, svarbu ne tik pirkti iš anksto − ne ką mažiau svarbu yra turėti dovanų sąrašą, kad netektų patiems iki pavasario deginti kalėdinių žvakių ir valgyti imbierinių sausainių.
Per Kalėdas iš tiesų svarbiausia dėmesys, o ne varžybos, kieno dovana didesnė, išradingesnė ar brangesnė.
Beje, dovanų sąrašas irgi turi savas finansus taupančias taisykles. Kalėdinės išlaidos gali tapti itin skausmingos jūsų piniginei, jei nuspręsite dovanas pirkti visiems – ir pirmos, ir antros eilės pusseserėms bei pusbroliams, dėdėms ir tetoms, ir kaimynams, ir šalia sėdintiems kolegoms darbe. Nesijauskite įsipareigoję – dovanokite dovanas tik tiems, kuriems tikrai norite, o ne jaučiate pareigą.
Jei jau turite dovanų sąrašą – tai neblogai, tačiau vadelių atleisti dar nereikėtų. Kalėdiniams pirkiniams paskirkite konkrečią dieną ir laiką. Nusprendę greitai prigriebti vieną kitą dovaną per pietų pertrauką ar greito apsipirkimo po darbo metu, galite išleisti daugiau, nei tuo atveju, jei darytumėte tai ramiai tam reikalui suplanuotu metu.
Nerimaujate, kad visai nemažai kainavusi dovana gali pasirodyti „per maža“? Vienai dovanai išleisite 20 eurų ir išeis tik kvapni žvakė bei kavos pakelis? Iš tiesų būtina pagalvoti, kokie žmogaus, kuriam, renkate dovaną, hobiai ir laisvalaikio pomėgiai. Pavyzdžiui, jei tai skaitymas ir literatūra, galbūt verta pagalvoti apie dovanų čekį numatytai sumai – dovanos gavėjas galės išsirinkti sau patinkančią knygą.
Ką daryti, jei žmogus sako visko turintis arba jam nieko nereikia? Galite jo vardu paaukoti labdaros organizacijai ar, pavyzdžiui, gyvūnų prieglaudai ir taip jį pradžiuginti geru darbu. Beje, būtent gyvūnų prieglaudos kalėdiniu laikotarpiu sulaukia mažiausiai paramos, nes visi koncentruojasi į dovanas žmonėms.
Ir pabaigai patarimas, kurį turbūt girdėjote ne kartą, tačiau jis taip ir liko patarimu. Per Kalėdas iš tiesų svarbiausia dėmesys, o ne varžybos, kieno dovana didesnė, išradingesnė ar brangesnė. Jūsų pačių virta uogienė, jūsų rankomis surinktos arbatžolės, keptas pyragas ar pagamintas aksesuaras gali būti pati šilčiausia ir jaukiausia kalėdinė dovana, kuri paliks ryškiausią žiemos švenčių prisiminimą.
Jūratė Cvilikienė yra „Swedbank“ Finansų instituto vadovė.