Geriausias metų pasiūlymas! Prenumerata vos nuo 0,49 Eur/mėn.
Išbandyti

Justas Mundeikis: Kaip padėti Baltarusijai?

Šiame „blogo“ įraše noriu pagvildenti mintį: kaip padėti Baltarusijai. Iš karto noriu pasakyti, kad teisingo atsakymo, kaip padėti Baltarusijos žmonėms, nėra, nes tai priklauso nuo to, kiek už tą pagalbą esame pasiryžę mokėti mes patys. Kaip ekonomistas, dėstęs lošimų teoriją (kuri nagrinėja strateginių sprendimų priėmimą), siūlau taikyti atgalinės indukcijos metodą, t.y. pirma nuspręsti, kokių rezultatų siekiama, o tada svarstyti, kokie sprendimai/veiksmai galėtų sąlygoti tokią baigtį.
Justas Mundeikis
Justas Mundeikis / Asmeninio archyvo nuotr.

Pradžia–Pabaiga

Labai sunku pasakyti, kokios baigties norėtų patys Baltarusijos piliečiai. Tačiau sprendžiant iš viešų pasisakymų jie nenori tapti prorusiški ir jie nenori tapti proeuropietiški, jie nori tapti probaltarusiški ir kurti savo ateitį, t.y. tapti jungtimi arba tiltu tarp Rytų ir Vakarų, nesirinkti vienos ar kitos pusės, taip sugriaunant santykius su viena arba kita puse.

Toks pasirinkimas atrodo gana racionalus, turint omenyje jų ekonominę struktūrą, orientuotą labiau į Rytus nei Vakarus, žemos pridėtinės vertės ekonomikos modelį ir trūkstamas investicijas. Posūkis į ES apkartintų santykius su Rusija, o mainais iš ES gautų patapšnojimą per petį ir Tarptautinio valiutos fondo reikalavimus viską privatizuoti mainais už milijardų kreditus.

Ko gero, galime konstatuoti ir tai, jog mažiausiai, ko norėtų Baltarusijos žmonės, tai jog Putinas atsiųstų savo suformuotą vidaus pajėgų rezervą „tvarkai palaikyti“ (=režimui išlaikyti). Nes kartą atvykę jie vargu ar beišvyktų. Taigi, kaip sakė Putinas, jeigu gatvėse pradės degti mašinos, bus užimami valstybinių institucijų pastatai, rezervas bus permestas Lukašenkai padėti. Taigi mažiausiai, ko reikia Baltarusijos žmonėms, smurto protrūkių iš protestuotojų ar juos palaikančiųjų pusės.

VIDEO: Putin: Russian forces ready to enter Belarus to end protests

Tai, ko gero, ir yra esminė problema – kol protestuotojai kovoja su režimu taikiais metodais, tol Lukašenkai jie primena aplink galvą bezvimbiančius uodus – nemalonu, bet nepavojinga. Tad esminis klausimas: kaip nuversti Batką ir nesukurti sąlygų Putinui įvesti savo „peacekeeper’ius“?

JAV

Panašu, jog JAV politikoje, kol prezidentu yra analfabetinis narcizas, noro kištis į rytų Europos santykius nebus. Tiesiog tai neaktualu Donaldui Trumpui, nes iš to jam jokios asmeninės naudos, o respublikonai, kurie visad pasižymėdavo savo „hawkishness“ Rusijos atžvilgiu, per giliai sulindę D.Trumpui… Taigi, tikėtis JAV aktyvesnės pozicijos šiame konflikte neverta, kad ir kaip to norėtų Macronas. Gal, kita vertus, tai ir gerai, nes ilga JAV kišimosi į kitų šalių politinę situaciją patirtis nėra labai gera, dar niekur JAV nesukūrė „demokratijos“, nes nuolat arba vertė demokratiškai išrinktus politikus, žudė opoziciją, arba sąlygojo anarchiją (arba chaosą) ir terorą.

Europa

Pasigirti žiniomis, kaip padėti valstybėms iš autokratijos pereiti prie demokratijos, negali ir ES. Kad ir kur įmerkia ES valstybės savo nagus, ten liejasi kraujas. Kaip „ateiti“ žinoma, o kaip padėti – ne. Ir, apskritai, nelabai panašu, jog ES lyderės Vokietija ir Prancūzija apskritai norėtų imtis kokių nors realių veiksmų Baltarusijos atžvilgiu.

Frau Merkel – labai svarbus „NordStream 2“ projektas, nes uždarinėjant atomines elektrines ir augant elektros kainai Vokietijos pramonės lobistai tarkuoja CDU/CSU politikų (proversliški) šiknas – svarbu konkurencingumas. Taigi, būtinas apsirūpinimas pigiu kuru. Macrono pozicija irgi aiški – antros Ukrainos jis nenori, ir taip galvą skauda dėl vietinių problemų, reitingų, rinkimų. O dar aštrėjantis Graikijos ir Turkijos konfliktas, čia vėl reikės Putino pagalbos…

Britai? Turint omenyje, kaip ilgai delsta paviešinti apie Toriams daromą Rusijos oligarchų įtaką, tikėtis, jog JK politikai stosis Baltarusijos pusėn, – drambliuko svajonės.

Taigi nei JAV, nei ES neketina imtis nieko rimto. Tai pademonstravo ir žinia, jog ES planuoja paskirti sankcijas 20 asmenų iš Baltarusijos, kai LR užsienio reikalų ministras tikėjosi kelių šimtų.

Ką galėtų JAV ir ES kartu su britais padaryti, tai užšaldyti visas Batkos ir jo režimo užsienio šalyse valdomas sąskaitas, konfiskuoti visą NT ir pagrasinti Putino režimui, jog jo ir su juo susijusių oligarchų laukia tas pats, jeigu Rusija bent nagus prilies prie Baltarusijos arba skolins pinigus Batkai. O panašu, jog būtent skolintais pinigais, jeigu toliau stos Baltarusijos ekonomika, Batka mokės jį palaikančioms jėgos struktūroms. Nebebus pinigų – nebebus ir palaikymo. Kai OMON pareigūnai porą mėnesių bus be algos, Batkos palaikymas gali pradėti byrėti.

Tačiau… grįžkime į realybę. JAV, JK, ES imsis tokių priemonių prieš Batkos ir Putino paktą? Tikrai kad ne!

Ką gali daryti Lietuva?

Savaime suprantama, lietuviai gali eiti į Laisvės kelio minėjimus, susijungti rankomis ir plevėsuoti balta, raudona, balta vėliavomis. Baltarusijos žmonėms, kurie kiekvieną savaitgalį tūkstančiais traukia į gatves, moralinis palaikymas yra reikalingas. Tačiau mitingai ir palaikymo akcijos Lietuvoje turi kitą adresatą – LR politikus. Tai raginimas jiems imtis aktyvių veiksmų. Nes tai, kiek mes palaikysim braliukus emociškai, jiems Batkos nuversti vis tiek nepadės.

Ko norėtų Lietuvos politikai – nežinau. Ko gero, G.Nausėda tikėjosi, kad suvaidins svarbią solo partiją, o ES užgiedos iš paskos choru. Bet koncertas neįvyko. Premjeras irgi patyliukais apie nieką nekalba. Kodėl? Nes Batka jau pasakė, kad tuoj galėsime tikėtis visiško tranzito paslaugų atsisakymo. Geležinkeliams, Klaipėdos uostui tai tikrai ne itin maloni žinia. Taip, mūsų politikai puolė aiškinti, kad Batka taip nesielgs, jam bus per brangu… Surado logiškai mąstantį ir besielgiantį šizofreniką… arba, kitaip tariant, „wishfull-thinking’as“. Batkai svarbu pademonstruoti raumenis, palaikymą jis turi iš Putino, taigi ir jėgos struktūrų, ir pinigų. Brangu? Gal. Bet išsilaikymas valdžioje – neįkainojamas.

Ko gero, G.Nausėda tikėjosi, kad suvaidins svarbią solo partiją, o ES užgiedos iš paskos choru. Bet koncertas neįvyko.

Tad ką galėtų daryti Lietuva? Man atrodo, kad kelias tebūtų šis:

  1. Surinkti koaliciją iš Baltijos šalių ir pradėti prekybos su Baltarusija blokadą.

  2. Lietuvai ir koalicijos partnerėms skolintis milijardus eurų ir juos mesti Baltarusijos opozicijai neprašant kvitukų ir leidžiant naudoti pinigus taip, kaip jie nori:

    • finansuoti jėgos struktūrų darbuotojų perėjimą į opozicijos pusę (kas jau po truputi vyksta);

    • padengti pajamų netekimą Baltarusijos fabrikų darbuotojams (kad Batka turėtų kuo mažiau pinigų);

    • suteikiant galimybę opozicijos fragmentams finansuoti savo akcijas.

  3. Siekti tarptautinio spaudimo Putino režimui (nepadėti Batkai).

  4. Padėti teikiant žvalgybinę informaciją.

  5. Padėti kuriant dingusiųjų/suimtųjų duomenų bazes.

  6. Įsipareigoti priimti gydyti visus sužeistus per mitingus ir nukentėjusius nuo Baltarusijos vidaus struktūrų smurto.

Kaip ilgai? Kiek milijardų? Tiek, kiek reikia.

Kitaip tariant, turėtume nusiųsti špygos nuotrauką Europos Komisijai ir pasakyti, kad darysime viską, ką reikia, jog padėtume baltarusiams taikiai judėti demokratijos link, o savo skolinimosi apribojimo taisykles lai ES susikiša ten, kur šviesa nešviečia.

Bet ar to nori mūsų politikai? Ar jie pasakys, kad Lietuva skolinsis 2, 5, n milijardų tam, kad padėtų Baltarusijos žmonėms? Juolab kad nežinome, ar Batkai persikėlus gyventi kur į Rusiją kitas prezidentas nebus prorusiškas. Ko gero, tai, ką matome – dykynė – ir yra atsakymas, jog ne, mūsų politikai neturi noro taip rizikuoti ir, ko gero, nemato galimybių suburti politinę koaliciją.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Trijų s galia – ne tik naujam „aš“, bet ir sveikoms akims!
Reklama
Televiziniai „Oskarai“ – išdalinti, o šiuos „Emmy“ laimėtojus galite pamatyti per TELIA PLAY
Progimnazijos direktorė D. Mažvylienė: darbas su ypatingais vaikais yra atradimai mums visiems
Reklama
Kodėl namui šildyti renkasi šilumos siurblį oras–vanduo: specialisto atsakymas