Po dviejų intensyvių parų susitikimų Vašingtone su Prezidento administracijos, Kongreso, dešinės minties centrų atstovais parsivežiau žinią, kad JAV nacionalinių interesų išgryninimas ir išstatymas į priekį yra visuotinai trokštamas ir esmingai keičia JAV politiką. Tai nereiškia, kad kitiems nebėra vietos, tarptautinės taisyklės nebegalios, o galingesnis bus visada teisus. Lietuvai tik daugėja galimybių siekti mūsų interesų – visų pirma saugumo.
Kelios svarbesnės įžvalgos iš pokalbių įvairiomis temomis: nuo agresijos prieš Ukrainą baigimo iki bendradarbiavimo energetikos ir technologijų srityje.
Pirma, naujoji Prezidento D.J.Trumpo administracija siekia iš esmės išspręsti rinkimuose įvardintas problemas (imigracija, technologinė konkurencija, energetinė priklausomybė, didelė našta JAV užtikrinant tarptautinį saugumą, neefektyvus viešasis sektorius ir t.t.). Kitos temos bus antraeilės darbotvarkėje. Tai nereiškia, kad mūsų nacionalinio saugumo interesai skiriasi, atvirkščiai – jie daug kur persidengia – nuo stabilumo ir saugumo Europoje, Rusijos imperialistinės agresijos sustabdymo, Kinijos galimybių dominuoti mažinimo iki teroristinių organizacijų fizinio sunaikinimo.
Sprendimai bus greiti ir dideli. Pirmos kadencijos išmokta pamoka – reikia veikti ryžtingai ir iš karto.
Antra, sprendimai bus greiti ir dideli. Pirmos kadencijos išmokta pamoka – reikia veikti ryžtingai ir iš karto. Lėti ir atsargūs procesai neduos rezultato. Jeigu yra bent keli pasirinkimo variantai, prioritetas greičiausiai bus skiriamas greitiems, į rezultatą orientuotiems būdams.
Trečia, vyrauja įsitikinimas, kad niekas negali riboti JAV sprendimų apimties. Eskalacijos baimės nėra. „Dar niekas nebuvo atgrasęs prezidento Trumpo“, – tikino kolegos. Raudonųjų linijų mažai beliko. Tai labiau ne apie tarptautinės teisės laikymąsi, bet apie anksčiau mums pažįstamų JAV politikos praktikų tęstinumą: „JAV taip nesielgtų; tokioje situacijoje JAV paprastai taip daro“.
Ketvirta, JAV reikės stiprių ir tvirtai nusiteikusių partnerių. JAV turi ne vieną globalią saugumo grėsmę, joms iššūkį meta tiek revizionistinė Kinijos-Rusijos-Irano-Šiaurės Korėjos ašis, tiek ir regioninės galios. JAV reikės partnerių atsakyti į visas šias problemas. Partneriai turės būti pajėgūs ir norintys dalyvauti. Silpnas ar neryžtingas partneris yra pats problema, kurią reikia spręsti. Klaidinga būtų tai laikyti neoizoliacionizmu.
Penkta, partneriai turės judėti „Trumpo greičiu“. Vienas išgirstų patarimų: priimkite prezidentą Trumpą labai rimtai, bet ne pažodžiui ir įsitraukite.
Penkta, partneriai turės judėti „Trumpo greičiu“. Vienas išgirstų patarimų: priimkite prezidentą Trumpą labai rimtai, bet ne pažodžiui ir įsitraukite. Didelė klaida yra viską priimti pažodžiui, bet nerimtai. Skirtumas nuo dažnai kartoto amerikiečių patarimo pirmosios kadencijos metu (žiūrėkite į sprendimus ir veiksmus, o ne žodžius) yra tai, kad nepakaks vien stebėti. Girdėjau paraginimą teikti siūlymus ir sprendimus – JAV reikia bendraminčių.
Lietuva turi galimybes kurti gerus susitarimus (good deals). Jau siūlome, koks būtų geras susitarimas dėl taikos Ukrainoje, kad ši būtų teisinga ir tvari. Turime svarstyti, kaip prisidėsime prie saugumo Arktyje ar abipusei naudingos prekybos energetiniais ištekliais, telkti bendraminčius Europoje ir kuo anksčiau įsitraukti į dialogą su JAV. Taip tikrai labiau apginsime savo interesus – daugiau saugumo ir gerovės Lietuvai.
Šis užsienio reikalų ministro K.Budrio tekstas paskelbtas jo paskyroje „Facebook"