Kęstutis Celiešius: Ką atneš vasara Rusijos ir Kinijos akcijų rinkoms?

2015 m. pirmi penki mėnesiai Rusijos ir Kinijos akcijų rinkoms buvo ypatingai šviesūs. Rusijos RTS akcijų indeksas nuo metų pradžios yra paaugęs apie 28 proc., o rinkos dalyviams, kurie vertina investicijas eurais, grąža siekia net 48 proc. Investavusieji į Kinijos akcijų rinką šią vasarą galės save palepinti dar turtingesnėmis atostogomis.
Kęstutis Celiešius
Kęstutis Celiešius / „Danske“ nuotr.

Kinijos „Shanghai Composite“ indeksas, kurio sudėtyje esančios bendrovės sudaro pagrindinių didžiųjų investicinių fondų aktyvus, augo apie 42 proc., vertinant investicijas eurais – apie 58 proc.

Ši žinia puiki investuotojams, nepabūgusiems Rusijos ekonomikos sąstingio ir izoliacijos dėl 15 mėnesių besitęsiančių geopolitinių neramumų Ukrainoje. Investuotojų neišgąsdino ir lėtėjantys Kinijos ekonomikos augimo tempai. Šiais metais Kinijos ekonomikos augimo tempas nuo 2009 m. iki 2015 m. pirmą kartą turėtų būti mažesnis negu 7 proc.

Makroekonominė situacija tiek Rusijoje, tiek Kinijoje – dviprasmiška indeksų augimui

Nepaisant to, kad Rusijos bendrasis vidaus produktas (BVP) pirmąjį šių metų ketvirtį, palyginti su praėjusių metų atitinkamu laikotarpiu, susitraukė 1,9 proc., tai buvo mažesnis kritimas nei analitikai tikėjosi - prognozavo 2,6 proc. nuosmukį. Net Rusijos ekonomikos ministerija prognozavo 2,2 proc. BVP smukimą.

Rusijos geopolitinė situacija šiek tiek stabilizavosi ir naftos kaina nuo metų pradžios yra paaugusi apie 9 proc. Tačiau Rusijos tiek užsienio, tiek vidaus investuotojų nepasitikėjimas ekonomika yra itin aukštas. Nepaisant to, kad sumažėjo tiek užsienio, tiek vidaus kapitalo išėjimo iš šalies tempai (I ketv. Rusiją paliko 33 mlrd. JAV dolerių kapitalo, kai 2014 m. IV ketv. jis siekė net 73 mlrd.), aukštos palūkanos Rusijos rubliais kirto ir vietinio kapitalo investicijoms.

Kinijos centrinė valdžia šiais metais, skirtingai nei Rusija, nesusiduria su tokiais sudėtingais iššūkiais, kaip suvaldyti šalies ūkį.

Kinijos centrinė valdžia šiais metais, skirtingai nei Rusija, nesusiduria su tokiais sudėtingais iššūkiais, kaip suvaldyti šalies ūkį.

Kita vertus, smunkanti vidaus paklausa (ypač paklausa investicijoms) bei krentančios nekilnojamojo turto rinkos kainos neramina ne tik valdžią, bet investuotojus.

Kinijos nekilnojamojo turto kainos per metus vidutiniškai krito apie 6,6 proc. (balandžio mėn. paskelbta statistika). Nepaisant krentančių kainų, nekilnojamojo turto pirkimų augimo tempai vis dar išlieka aukšti (6 proc. augimas buvo fiksuotas balandžio mėn.), nors ir palaipsniui mažėja.

Taigi tai yra ne pati geriausia naujiena Kinijos nekilnojamojo turto plėtotojams, kurie jau ne mažiau kaip penkerius metus yra po pasaulio investuotojų padidinamuoju stiklu.

Kas lėmė Rusijos indeksų augimą?

Rusijos pagrindiniai indeksai pastarųjų kelių metų žemumas fiksavo gruodžio mėn. viduryje. Žymiam kritimui didelę įtaką turėjo Rusijoje ypač populiarus tarp stambių vietos investuotojų naudojamas finansinis svertas.

Taigi gruodžio mėnesį įvykęs masinis vertybinių popierių išpardavimas (angl. – „short squeeze“) buvo aktyviai atperkamas vietinių investuotojų (tiek smulkių, tiek stambių), kurie nepabijojo grėsmingų prognozių bei suprastėjusios ekonomikos padėties. Rusijos įmonių euroobligacijų rinkos „kraujavimas“ buvo taip pat aktyviai stabdomas vietinių bankų pinigais.

Didžiausias kainų augimas šiais metais yra stebimas tarp stambiausių Rusijos telekomunikacijų bendrovių („MTS“ ir „Vimpelcom“ ), taip pat tarp didelius finansinius srautus generuojančių iš užsienio ir mažiau susijusių su vidaus politikai jautria naftos rinka žaliavų bendrovių (pvz., trąšų gamintoja „Uralkali“), naftos sektoriaus bendrovių, kurios buvo stipriai „išparduotos“ 2014 m. („Rosneft“, „Surgutneft“, „TMK“), didžiųjų bankų („Sberbank“, VTB). Rusijos flagmano „Gazprom“ akcijos (Depozitoriumo akcijų pakvitavimai), kuriais taip pat yra prekiaujama Londono akcijų biržoje, šiais metais augo apie 20 proc.

Investuotojai apstulbę Kinijos akcijų rinkos grąža

Kinijos akcijų indeksai, stagnavę nuo 2011 m., 2015 m. rudenį šovė į viršų. Šiuo metu metinis Kinijos „Shanghai Composite“ indekso augimas siekia apie 125 proc., vertinant investicijas eurais – net apie 184 proc.

Kinijos akcijų indeksai, stagnavę nuo 2011 m., 2015 m. rudenį šovė į viršų. Šiuo metu metinis Kinijos „Shanghai Composite“ indekso augimas siekia apie 125 proc., vertinant investicijas eurais – net apie 184 proc.

Pasaulyje istoriškai žemos palūkanų normos bei itin aktyvi Kinijos centrinio banko (angl. PBoC) monetarinė politika sukūrė papildomo likvidumo Kinijos finansų rinkoje.

Be to, Kinijos investuotojai turi savo nuomonę dėl šalies sektorių tendencijų. Nepaisant daugumos rinkos analitikų pesimistinės nuomonės dėl Kinijos nekilnojamojo turto rinkos, investuotojai pastaruoju metu aktyviai kėlė Kinijos nekilnojamojo turto plėtotojų akcijų kainas.

Ar vasara pakeis investuotojų nuotaikas?

Niekas net neabejoja, kad vasaros šilti mėnesiai įneš tam tikrų korekcijų į finansų rinkas, Tiesa, per paskutinius porą mėnesių jaučiamas sumažėjęs likvidumas rinkose.

Didieji pasaulio bankai prognozuoja, kad likvidumo stoka akcijų rinkose yra didžiausias pavojus investuotojams. Sunku nesutikti su tuo, kad kai vien gegužės 28 d. „Shanghai Composite“ indekso 6,5 proc. kritimas buvo susietas su likvidumo stoka dėl Kinijos finansų tarpininkų sumažinto finansinio sverto galimybių Kinijos investuotojams.

Rusijos finansų rinka, stipriai augusi šiais metais, taip pat gali susidurti su papildomais iššūkiais dėl investuotojų galimybės persifinansuoti investicijas, kurios yra nukreiptos į finansų rinkas. Jeigu pagrindiniai akcijų indeksai pasuks žemyn, tiek Rusijos, tiek Kinijos akcijų rinkos gali daug kristi, kadangi investuotojams psichologiškai nebus taip skaudu pasiimti ir taip solidų prieaugį.

Trumpuoju laikotarpiu tikrai šiose rinkose daug neapibrėžtumo, išaugusi rinkos konsolidacijos tikimybė. Tačiau ilgesniuoju laikotarpiu daug kas priklausys nuo geopolitinės situacijos Rusijoje ir Ukrainoje.

Jeigu Vakarai neįves papildomų sankcijų Rusijai, kapitalas pamažu gali pradėti grįžti į Rusiją. Bent jau vietinis kapitalas, kuris per pastaruosius metus traukėsi, išgąsdintas aštrėjančios konfrontacijos su Vakarais. Kinijoje žemos palūkanų normos turėtų suteikti teigiamą efektą ūkiui, valdant savo įsipareigojimus. Tai bus tvarus veiksnys, pervertinant akcijų kainas.

Kęstutis Celiešius yra „Danske Bank“ Finansų maklerio skyriaus vadovas

 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai