Lietuva ilgai kentėjo monopolines kainas, kurios buvo iki 30 proc. didesnės nei kelis skirtingus tiekėjus turinčioje Vokietijoje, Prancūzijoje ar Nyderlanduose. Liko dar viena žiema ir mūsų šalis turėtų baigti statyti suskystintų dujų terminalą, o dar po kelių metų nutiesti vamzdį į Lenkiją. Todėl reikia tikėtis, kad Vyriausybė neskubės pasirašinėti ilgalaikių sutarčių. Laikas mūsų sąjungininkas.
Pasaulinėje rinkoje matoma gamtinių dujų kainos mažėjimo tendencija dėl sparčiai besivystančios dujų rinkos. Didėjantis skalūninių dujų išgavimas pasaulyje turi tam didelės reikšmės. Svarbu atkreipti dėmesį į tai, kad tyrimai rodo, jog Lietuvos žemėje glūdinčių skalūninių dujų, kurios gali būti apie 4 kartus pigesnės nei gamtinės dujos, užtektų Lietuvai bent 30 metų.
Suskystintų dujų terminalas Klaipėdoje pradės veikti jau 2014 metais. Tuomet Lietuva turės alternatyvą importuoti dujas iš kitų dujų tiekėjų, tikėtina, kad tai atpigins dujas 20-30%. Suskystintų dujų transportavimo bei saugojimo technologijos tobulėja, o rinka plečiasi. Pavyzdžiui, 2011 metais suskystintų dujų terminalais pergabenamų dujų kiekis padidėjo 10,1%. Jungtinėse Amerikos Valstijose šiuo metu svarstomas klausimas leisti eksportuoti dujas į kitas rinkas per suskystintų dujų terminalus, taip pat ir į Europoje esančias NATO sąjungininkes. Tuomet Lietuva įgytų priėjimą prie didžiausios dujų rinkos pasaulyje kaip alternatyvos rusiškoms dujoms.
Europos Sąjungos reikalavimai didinti atsinaujinančių šaltinių energijos vartojimą, įskaitant biokurą, saulės bei vėjo energiją, mažina dujų vartojimą Europoje, o tai veikia kainą mažėjimo kryptimi.
Vyriausybė turėtų elgtis protingai ir nesudarinėti ilgalaikių sutarčių su „Gazprom“, net jei ir būtų pasiūlytos nuolaidos (pvz., 15 proc.), nes tai sumažintų Lietuvos galimybes ateityje pasinaudoti pigesnėmis gamtinių dujų alternatyvomis bei paliktų Lietuvą Rusijos įtakoje dar ilgesniam laikotarpiui. Neaukokime Lietuvos energetinės nepriklausomybės nuo Rusijos dėl trumpalaikės naudos.