Didesnės žmonių socialinės garantijos
2016 m. didėja pensijos ir kitos išmokos dėl bazinės pensijos ir draudžiamųjų pajamų padidinimo. Nuo sausio 1 d. draudžiamosios pajamos didėja iki 445 eurų, bazinė pensija iki 112 eurų. Numatoma, kad vidutinė pensija būtinąjį stažą įgijusiems pensininkams didės apie 8 eurus arba 3,2 proc. ir bus 265 eurų. Valstybinio socialinio draudimo įmokų tarifai nesikeičia.
Papildomas lėšų poreikis dėl pensijų didinimo nuo 2016 m. sausio mėnesio – 74,0 mln. eurų. Draudžiamosioms pajamoms padidinti nuo 11 eurų iki 445 eurų reikės 24 mln. eurų, bazinės pensijos padidinimas nuo 4 eurų iki 112 eurų pareikalaus 50 mln. eurų.
Kaip planuojama kompensuoti 2010-2011 m. sumažintas pensijas
2015 m. „Sodros“ biudžete numatyta iš valstybės biudžeto gauti 52,1 mln. eurų valstybinių socialinio draudimo senatvės ir netekto darbingumo (invalidumo) pensijų kompensacijoms mokėti dėl 2010–2011 m. taikyto mažesnio einamųjų metų draudžiamųjų pajamų dydžio.
Priėmus įstatymą dėl sumažintų senatvės ir valstybinių pensijų dirbusiems asmenims kompensavimo, 2015 m. asignavimai padidinti iki 120,6 mln. eurų sumos, kuri bus išmokėta 2016-2018 metais.
„Sodros“ biudžete numatytos pajamos už jai papildomai pavestų funkcijų vykdymą
Įstatymo projekte yra numatytas „Sodros“ veiklos sąnaudų kompensavimas už socialinio draudimo įmokų surinkimą ir pervedimą į kitus fondus.
2016 m. planuojama gauti kompensacijos suma – 7,9 mln. eurų. Pensijų fondams, Privalomojo sveikatos draudimo fondui ir Užimtumo fondui siūloma patvirtinti 0,41 proc. dydžio įmokos tarifą.
Didėja pervedimų į pensijų fondus išlaidos
Įvertinus demografines tendencijas, šios kadencijos valdančiųjų daugumai tenka rūpintis ne tik esamais senjorais, bet galvoti ir apie būsimus pensininkus. Mums pavyko atstatyti kaupiamosios įmokos, pervedamos į pensijų fondus, dydį.
Jau priimtais įstatymais nustatyta, kad, mokantiems papildomą kaupiamąją įmoką savo lėšomis, nuo 2016 m. didėja į pensijų fondus pervedamos įmokos tarifas nuo 1 proc. iki 2 proc. ir iš valstybės biudžeto skatinamosios pensijų įmokos tarifas nuo 1 proc. iki 2 proc. Prognozuojama, kad 2016 m. tokių asmenų bus 430 tūkst. Šiuo metu 91 proc. apdraustųjų yra pasirašę sutartis dėl dalyvavimo pensijų kaupime.
Įvertinus demografines tendencijas, šios kadencijos valdančiųjų daugumai tenka rūpintis ne tik esamais senjorais, bet galvoti ir apie būsimus pensininkus.
Gerėja Sodros situacija
Nuo 2014 m. paskolų, paimtų valstybės vardu siekiant vykdyti įsipareigojimus apdraustiesiems, palūkanos dengiamos iš valstybės biudžeto lėšų. Iš valstybės biudžeto numatyta skirti 105 mln. eurų asignavimus pensijoms kompensuoti.
Valstybinio socialinio draudimo fondo administravimo įstaigų finansavimo sąnaudos 2015 m. sieks 77,5 mln. eurų ir bus 4,4 mln. eurų arba 4,4 proc. mažesnės nei laukiama 2015 metais. Planuojama, kad 2017 m. „Sodros“ biudžetas jau nebus deficitinis.
Žinoma, biudžetą visada galima tobulinti, tačiau, atsižvelgus į čia išdėstytus faktus ir skaičius, galima teigti, kad 2016 m. „Sodros“ biudžetas – tai judėjimas į priekį. „Sodros“ biudžetas juda link subalansavimo, kurio taip ilgai buvo siekta. Iš jo į valstybės biudžetą mes iškeliame tas išlaidas, kurios yra nebūdingos „Sodrai“, palikdami daugiau pinigų, surinktų iš „Sodros“ įmokų, ne institucijoms, o žmonių socialinėms garantijoms finansuoti.
Šios kadencijos valdančiajai daugumai teko spręsti sunkias susikaupusias socialines problemas dėl konservatorių sumažintų pensijų ir kitų socialinio draudimo išmokų. Mums pavyko jas atstatyti, tesėti pažadą ir priimti įstatymus dėl neteisėtai sumažintų pensijų kompensavimo, kuris yra sklandžiai vykdomas.
Pradedant kompensavimą, buvo skaičiuojama, kad pensijų kompensavimas pareikalaus 1 mlrd. Lt papildomų „Sodros“ ir valstybės biudžeto lėšų. Jei nereikėtų taisyti naktinės reformos klaidų ir kompensuoti pensijų, mes visas tas lėšas jau būtume nukreipę pensijoms didinti.
Bet žingsnis po žingsnio einame į priekį, pagal finansines galimybes taip pat ir didindami pensijas. Tikiuosi, kad priėmus Socialinio modelio projektus, mūsų valstybei daugiau niekada neteks taisyti pensijų mažinimo klaidų ir galėsime indeksuoti pensijas ne politiniais sprendimais, o pagal objektyvius socialinius ir ekonominius kriterijus.
Kristina Miškinienė yra Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto pirmininkė, socialdemokratė