Laurynas Lukošiūnas: Socialinio modelio pokyčiai gali reikšmingai paveikti viešuosius pirkimus

Lietuvoje kuriamas naujasis socialinis modelis, siejamas su darbo santykių liberalizavimu, yra aktualus ir viešuosiuose pirkimuose, kuriems tai taip pat reiškia reikšmingas pertvarkas.
Laurynas Lukošiūnas
Laurynas Lukošiūnas / Nuotr. iš asmeninio archyvo

Vienas iš šiuo metu Seime svarstomo ir daug diskusijų keliančio Darbo kodekso pakeitimų yra susijęs su įpareigojimu darbdaviams, turintiems daugiau nei penkiasdešimt darbuotojų, skelbti nuasmenintus duomenis apie vidutinį darbo užmokestį įmonėje pagal profesijų grupes ir lytį.

Ūkio ministerijos parengtame ir Seime taip pat šiuo metu svarstomame naujajame Viešųjų pirkimų įstatymo projekte, kuris turėtų įsigalioti iki 2016 metų balandžio mėnesio, tiekėjo mokamas darbo užmokestis darbuotojams, kurie pasitelkiami būsimos pirkimo sutarties vykdymui, gali būti laikomas vienu iš ekonomiškai naudingiausio pasiūlymo vertinimo kriterijų.

Taikant tokį kriterijų, kuo daugiau tiekėjo pasiūlytas atlyginimas darbuotojams viršytų minimalų užmokestį, tuo didesnį kokybinį balą perkančiosios organizacijos galėtų skirti atitinkamam tiekėjui. Šio socialinio kriterijaus įvedimu siekiama paskatinti tiekėjus mokėti sąžiningą atlygį savo darbuotojams, vykdantiems viešojo pirkimo sutartį. Atlygis už darbą bei jo atskleidimas svarbus ir tuomet, kai tiekėjams tenka grįsti pirkimo metu pasiūlytą neįprastai žemą kainą.

Seimui patvirtinus naująjį socialinį modelį ir įsigaliojus įsipareigojimui darbdaviams skelbti duomenis apie vidutinį darbo užmokestį įmonėje, atsirastų daugiau galimybių apriboti piktnaudžiavimo viešuosiuose pirkimuose atvejus. Siekdami geresnio kokybinio balo savo pateiktam pasiūlymui ar grįsdami neįprastai mažą darbų kainą, tiekėjai turėtų teikti informaciją perkančiosioms organizacijoms apie darbuotojams mokamą atlygį. Ši informacija privalėtų būti suderinama ir su viešai darbdavio skelbiamais duomenimis.

Tiesa, reikėtų paminėti, kad šiuo metu Seimui perduotame Darbo kodekso projekte darbdaviams numatomas įpareigojamas skelbti informaciją apie vidutinį darbuotojų atlygį tik darbo taryboms. Tuo metu kompetentingų ekspertų rengtu Darbo kodekso projektu buvo siekiama įpareigoti darbdavius skelbti nuasmenintą informaciją apie darbuotojų darbo užmokestį visiškai viešai – įmonės interneto svetainėje.

Kadangi net ir po Darbo kodekso projekto pateikimo Seimo svarstymams visuomenėje diskusijų dėl jo nemažėja, tikėtina, kad Seimas minėtą darbdavio pareigą skelbti informaciją apie darbo užmokestį ir kitus šio projekto klausimus svarstys plačiau.

Tai liudija Seime įregistruotas ne vienas naujas pasiūlymas keisti siekiamą įtvirtinti darbdavių pareigą taip, kad vidutinio darbo užmokesčio skelbimas neapsiribotų darbo tarybomis, o būtų privalomas viešas informacijos skelbimas. Belieka tikėtis, jog Seimas tinkamai įvertins naujojo socialinio modelio reikšmę viešiesiems pirkimams ir jų skaidrumo užtikrinimui.

Laurynas Lukošiūnas yra advokatų kontoros „Sorainen“ vyresnysis teisininkas, advokatas

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis