Jau 2010 m. didžiausios Lietuvoje jaunimo organizacijos priėmė rezoliuciją, kurioje išsakė savo palaikymą tokios balsavimo alternatyvos įvedimui. 2015 m. pavasarį organizacijos dar kartą bandė atkreipti tiek valdžios institucijų, tiek visuomenės dėmesį į internetinio balsavimo galimybes, priimant dokumentą dėl piliečių balsavimo internetu Prezidento, Seimo, savivaldybių tarybų, merų, Europos parlamento rinkimų bei referendumų metu įteisinimo.
Jų nuomone, rinkimai modernioje atstovaujamojos demokratijos valstybėje yra svarbiausias valdžios legitimavimo būdas. Todėl visų valstybės piliečių tiek Lietuvoje, tiek užsienyje įtraukimas į rinkimus yra pagrindinis įrankis, siekiant užtikrinti platesnį atstovavimą ir galimybę prisidėti prie valstybės kūrimo bei vystymo.
Jau daug metų Lietuvoje neblėsta diskusijos apie internetinio balsavimo įvedimą kaip galimybę įtraukti didesnę dalį jaunimo ir užsienyje gyvenančius lietuvius. Gal metas pradėti ne tik šnekėti, o ir veikti?
Esu įsitikinęs, kad tokia balsavimo alternatyva paskatintų tiek Lietuvos gyventojus, tiek emigrantus aktyviau dalyvauti, priimant svarbiausius valstybės sprendimus, bei padidintų rinkiminį aktyvumą. Todėl balsavimas internetu ne tik naikintų su geografiniais aspektais susijusius nepatogumus, bet ir skatintų didesnį išeivijos įsitraukimą.
Esu įsitikinęs, kad tokia balsavimo alternatyva paskatintų tiek Lietuvos gyventojus, tiek emigrantus aktyviau dalyvauti, priimant svarbiausius valstybės sprendimus, bei padidintų rinkiminį aktyvumą.
Tradicinio balsavimo sistema lietuviams užsienyje suteikia galimybę balsuoti paštu Lietuvos arba Europos Sąjungos šalių ambasadose ir tai sudaro pagrindines kliūtis emigrantams, gyvenantiems dideliu atstumu nuo didžiųjų miestų, balsuoti nacionaliniuose Lietuvos rinkimuose ir išreikšti pilietinę valią.
Galiausiai, internetinis balsavimas pasitarnautų kaip modernios šalies įvaizdžio kūrimo įrankis – būtų naudojami šiuolaikiški, inovatyvūs metodai, palengvinantys daugelio žmonių gyvenimą ir taupantys mokesčių mokėtojų pinigus.
Žinoma, svarstant internetinio balsavimo įvedimo Lietuvoje galimybę, būtina atsižvelgti į saugumą ir stengtis maksimaliai jį užtikrinti, pasitelkiant informacinių technologijų ekspertų pagalbą. Tačiau tai neturėtų tapti priedanga šio naujo proceso neįgyvendinimui.
Nepamirškime, kad internetinis balsavimas taptų tik alternatyva – niekas nepanaikintų tradicinio balsavimo galimybės. Taigi, atsakant į klausimą, ar esame pasirengę tokiai tradicinio balsavimo alternatyvai, atsakymas būtų vienareikšmiškai taip.
Turime pabandyti ir patys nuspręsti, ar toks variantas yra priimtinas mūsų visuomenei. Juk yra dalykų, kurie nėra „dzin“, o rinkimai, skatinantys piliečių atsakomybę prieš savo valstybę, yra vieni iš jų. Todėl visomis įmanomomis priemonėmis turime stengtis balsavimo sistemą daryti patogesnę ir patrauklesnę visoms visuomenės grupėms.
Mantas Zakarka yra Lietuvos jaunimo organizacijų tarybos prezidentas