Pagal skelbiamas dabartines tendencijas galima prognozuoti, kad 2017 metais legali alkoholinių gėrimų rinka turėtų trauktis apie 13–15 proc., o šešėlis gali šiek tiek išaugti. Matematika paprasta – tiek VMI, tiek Statistikos departamento skaičiai rodo, kad legalaus alkoholio vyresniam kaip 15 metų Lietuvos gyventojui pernai teko apie 13,2 litrų. Atimkime 14 proc. šių metų kritimą ir gausime, kad gryno legalaus alkoholio vienam žmogui liko tik 11,3 litrų.
O koks yra šešėlis? Pagal VMI duomenis, legalių stipriųjų gėrimų šiemet bus parduota apie 4,5 litrų suaugusiam žmogui. Tai, jei tikėsime skelbiama informacija, kad šešėlis sudaro apie ketvirtadalį, tai gausis, kad jo yra apie 1,5 litrų žmogui (beje, pati PSO irgi skelbė, kad 1,3 l). Taigi iš viso apie 12,8 litrų.
O kiek dar išveža emigrantai, kiek išgeria turistai. Kitos šalys šiuos skaičius atima iš skelbiamo suvartojimo. Tai realiai nė 12 litrų neliktų.
Jei matote klaidą skaičiavimuose – parodykite.
Tuo metu šis skaičius – 12 litrų – labai smarkiai skiriasi nuo PSO paskelbtos gąsdinančios statistikos, kad kiekvienas Lietuvos gyventojas, vyresnis nei 15 metų, – įskaičiuojant pensininkus, nėščiąsias, ligonius ir abstinentus – praėjusiais metais išmaukė po 18,2 litrų gryno alkoholio.
Vėliau Lietuvoje apsilankęs PSO atstovas patikslino, kad mūsų tautiečiai visgi geria mažiau – viso labo kiekvienas suvartoja po 16,3 litrų. Iš kur gauti šie skaičiai, kieno duomenys, kokios formulės, kokių ekspertų įvertinimai – tai liko gili paslaptis.
PSO atstovė Lietuvoje aiškino, kad 18,2 litrų žmogui tebuvo prognozė, kuri rėmėsi 2013–2014 m. duomenimis. Tačiau Statistikos departamentas skelbia, kad alkoholio suvartojimas Lietuvoje mažėja jau penkerius metus iš eilės, tad tokia prognozė atrodo nelabai logiška.
Marius Dubnikovas yra Lietuvos verslo konfederacijos narys.