Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Marius Sirutavičius: Rugsėjo 8-ąją švenčiame pačią nesėkmingiausią Vytauto Didžiojo valdymo dieną

Istorikai kontroversiškai vertina kai kurių visuomenės veikėjų raginimus minėti ar net valstybine švente paskelbti rugsėjo 8-ąją. Neįvykusios Lietuvos valdovo Vytauto Didžiojo karūnacijos diena savo ištakomis siekia Pirmosios Lietuvos Respublikos laikus, kuomet ji buvo tapusi viena didžiausių švenčių – Tautos švente. Bet iš tiesų – švęsti nėra ką, nes Lietuvos valdovo Vytauto Didžiojo Karūnacija, planuota 1430 m., – neįvyko. Ką galėtų išduoti faktas, kad švenčiame valstybės nesėkmę?
Marius Sirutavičius
Marius Sirutavičius / Nuotr. iš asmeninio archyvo

Karūna – ne tik valdžios simbolis

Tiek akademinėje istoriografijoje, tiek populiarioje literatūroje bei įvairiuose internetiniuose forumuose iki šiol vyksta debatai dėl „Vytauto karūnos“ likimo.

Aktyviai svarstomas klausimas, ar lenkai sustabdė ją gabenusią Zigmanto Liuksemburgiečio pasiuntinybę ir šį karaliaus valdžios simbolį pagrobė, ar karūnacinė misija, susidūrusi su Lenkijos pareigūnų užtvaromis, pasuko atgal.

Tačiau dingusios karūnos debatuose, kurių metu neretai siūloma nepaisant šio valdžios simbolio trūkumo laikyti Vytautą Didįjį karaliumi, paprastai ignoruojama amžininkų karūnacijos ceremonijai teikiama simbolinė reikšmė, atliepianti to meto politinės ideologijos nuostatas. Neįvykus karūnacijos aktui Lietuvos valdovas neįgijo visuotinai (popiežiaus ir kitų monarchų) pripažįstamo karaliaus titulo, o Lietuva netapo karalyste.

Norima švęsti didžiausių Vytauto Didžiojo tarptautinės politikos ambicijų žlugimą, šventiškai paminėti pačią nesėkmingiausią jo valdymo dieną – rugsėjo 8-ąją neįvykusią karūnaciją.

Lietuvos Karalystės iliuzija

Europos monarchų hierarchinėje sistemoje Vytauto Didžiojo pozicijos nepakito, nepasikeitė ir tuometinės Lietuvos valstybės statusas.

Tarptautinio konteksto nepaisymas, žvelgimas į karūnavimą tik kaip į santykių su Lenkija problemą ar asmeninės Lietuvos valdovo galios sutvirtinimą karaliaus titulu sukūrė pagrindą Lietuvos Karalystės iliuzijai.

Ja remiantis norima švęsti didžiausių Vytauto Didžiojo tarptautinės politikos ambicijų žlugimą, šventiškai paminėti pačią nesėkmingiausią jo valdymo dieną – rugsėjo 8-ąją neįvykusią karūnaciją. Tai keista ir, pasak istorikų, sunkiai suvokiama ar pateisinama „šventė“.

Šios šventės atsisakymas jokiu būdu nereikštų tuometinės valstybės sumenkinimo ar to, kad Vytauto Didžiojo mes nelaikome išskirtiniu Lietuvos valdovu. Visgi, galbūt jau atėjo laikas atsisakyti nepagrįstų iliuzijų ir ieškoti kitų progų švęsti šio monarcho pergales? O jų buvo išties nemažai.

Dr. Marius Sirutavičius yra Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Istorijos katedros dėstytojas

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų