Morgana Danielė. Kanapių legalizavimas Vokietijoje – „už“ agitavo ir sveikatos apsaugos ministras

Kanapių legalizacijos banga atsirito į Vokietiją – nuo balandžio 1-os dienos šalis legalizuoja kanapes. Ir nors Lietuvą ir Vokietiją skiria tik tūkstantis kilometrų, kol vienoje šalyje kanapės tampa legalios, kitoje už paprasčiausią jų turėjimą toliau grasinama kalėjimu.
Morgana Danielė
Morgana Danielė / Asmeninio archyvo nuotr.

Vokietijos parlamentas ir vyriausybė pritarė kanapių įteisinimui rekreacijos tikslais. Visi suaugusieji nuo šiol galės turėti iki 25 g kanapių ir auginti tris augalus namuose asmeniniam naudojimui. Be to, vokiečiai nuo šiol galės jungtis į nekomercinius kanapių klubus, kuriuose galės legaliai auginti ir įsigyti kanapių. Ateityje šalies vyriausybė tikisi pradėti valstybės reguliuojamą kanapių prekybą licencijuotose parduotuvėse.

Kanapių rinką į savo rankas perima ne tik Vokietijos valdžia. Tai vyksta jau visuose pasaulio žemynuose – kanapes įteisinusios tokios šalys kaip Kanada, Meksika, Urugvajus, Pietų Afrikos Respublika, Tailandas, Malta, Liuksemburgas.

JAV toliau plečiasi kanapes įteisinusių valstijų sąrašas – jau 24 valstijose kanapė legali rekreacijai, o 38 medicinai. Aktyvios diskusijos apie kanapių legalizavimą vyksta Australijoje, Naujojoje Zelandijoje ir kitose pasaulio valstybėse.

Tokie kanapių politikos pokyčiai visame pasaulyje vyksta ne veltui. Šios valstybės koreguoja narkotikų politiką dėl augančių kanapių vartotojų skaičių, siekdamos perimti milijardus eurų iš kanapių prekybą vykdančio organizuoto nusikalstamumo, taip pat tam, kad vartotojas būtų apsaugotas nuo nelegalioje rinkoje plintančių itin pavojingų sintetinių kanapės pakaitalų.

Todėl Vokietijoje kanapių legalizavimo tvarkos pokyčių priešakyje buvo būtent sveikatos apsaugos ministras Karlas Lauterbachas. „Aš pats buvau ilgametis legalizacijos priešininkas, bet aš pasikeičiau ir pasikeičiau kodėl? Nes mane įtikino mokslas!“, – sako ministras ir pabrėžia, kad Vokietijoje kanapių vartojimas tarp 12–25 metų vokiečių per dešimtmetį padvigubėjo, o net 7 mln. vokiečių deklaruoja reguliariai vartojantys kanapes.

Vokietijos taikinyje – milijardais eurų vertinama nelegali kanapių rinka. K.Lauterbacho teigimu, kai valstybė nevaldo šios prekybos, juodoji rinka tik plečiasi. Jei norima sustabdyti šešėlinės rinkos augimą, valdyti vartojančių žmonių skaičių, išvengti mirčių dėl apsinuodijimų neaiškiais produktais, vienintelis kelias – legalizavimas. Kaip rodo Kanados ir kai kurių JAV valstijų statistika, juodosios rinkos dydį taip galima sumažinti net 75 procentais.

Dėl didelio kanapių paplitimo pasaulyje ir nelegalios rinkos dominavimo įvairių šalių politikai imasi veiksmų, kurie valstybiniu lygmeniu leis užtikrinti produkto kokybę, prekybos tvarką, ribojimus nepilnamečiams, surinkti mokesčius, vykdyti išsamų vartotojų informavimą ir baigti beprasmį baudžiamąjį jų persekiojimą. Tai yra pagrindiniai argumentai kanapių politikos liberalizavimo diskusijose.

Balsuojant dėl kanapės legalizavimo, Vokietijos parlamente nuskambėjo ir atsiprašymas už baudžiamąjį vartotojų persekiojimą – „Tai turi būti aišku, jūs mums – ne nusikaltėliai“, o Vokietijos teismai jau ruošiasi peržiūrėti dešimtis tūkstančių nuosprendžių, kad nuteistiesiems būtų pritaikyta amnestija. Lietuvoje vis dar nepavyksta susitarti, jog baudžiamojo persekiojimo objektas yra milijardus eurų juodojoje rinkoje valdantis organizuotas nusikalstamumas, o ne paauglys ar CBD šokoladu ir arbata prekiaujantis jaunas verslininkas.

Bet šiandien narkotikų politika yra Lietuvos politinės darbotvarkės dalis. Nebėra taip, kad apie Vakarų Europoje sprendžiamus klausimus Lietuvoje išgirsime tik po trisdešimties metų – diskusijos dėl narkotikų politikos Lietuvoje jau vyksta, jos yra savalaikės, argumentai ir faktai vis labiau išsikovoja vietą tiek politiniuose, tiek asmeniniuose pokalbiuose. Tai tik dar vienas įrodymas, kad ne tik geležinė uždanga, bet ir jos šešėlis traukiasi – Lietuva yra šiuolaikinės Europos dalis, su visais Europai aktualiais klausimais savo politinėje darbotvarkėje.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis