Ona Balžekienė: Kauniečiams siūloma naujovė – aviacinio triukšmo gaudyklė?

Tūkstančiai aleksotiškių, daugelį metų visų miesto valdžių prašę duoti jiems ramybę ir iškelti iš šio gyvenamojo rajono sraigtasparnių bazę, kurį laiką gyveno naivia viltimi, jog jų balsas jau išgirstas.
 

Miesto ir šalies valdžia buvo pažadėjusi karinę malūnsparnių bazę iš Aleksoto iškelti į Karmėlavą. Žmonės tikėjosi galėsią pailsėti nuo daugelį metų juos kankinusio virš galvų kabančių malūnsparnių triukšmo. Tačiau visai neseniai paaiškėjo, jog tai buvo tik akių dūmimas – valdžia tyliai surezgė savą planą.

Vasario 15 dieną įvyko Kauno architektų ir urbanistų ekspertų tarybos (KAUET) posėdis, kuriame buvo pristatytas Karinių oro pajėgų aviacijos bazės pastato projektas. Manote, jog pastatas projektuojamas Karmėlavoje? Deja, ne Karmėlavoje, kaip vylėsi malūnsparnių triukšmo iškankinti aleksotiškiai, o konkrečioje vietoje -- visai šalia senosios bazės --  S.Dariaus ir S.Girėno aerodromo teritorijoje, ant buvusių sovietinės karinės bazės pamatų!

ki šiol nėra argumentacijos dėl sraigrasparnių oro bazės pastato vietos pagrindimo, nėra poveikio aplinkai įvertinimo – ar bazė nekenks aplinkai.

Nesvarbu, jog dar neatlikta S.Dariaus ir S.Girėno aerodromo panaudojimo galimybių studija, nediskutuota dėl šios vietos su kauniečiais. O kam diskutuoti, jog ir taip aišku, kad visi miestiečiai guls kryžiumi prieš šį pragaištingą planą.

Iki šiol nėra argumentacijos dėl sraigrasparnių oro bazės pastato vietos pagrindimo, nėra poveikio aplinkai įvertinimo – ar bazė nekenks aplinkai. Daugiau nei keista tai, kad Kauno regiono aplinkos apsaugos departamentas išdavė raštą, kad toks įvertinimas nebūtinas! Ko gero todėl, kad numatyta bazės vieta yra dar arčiau miesto centro ir visai šalia tankiau apgyvendintų rajonų. Iki šiol nepatvirtintas ir specialusis planas, o be jo bazės neįkursi.

Nors dėl šio objekto kyla gausybė  klausimų, tačiau kažkam jau dabar  labai aišku, kur stovės oro pajėgų bazės pastatas, kad  Kaune nėra geresnės vietos karinei oro pajėgų aviacijos bazei,  nei  prie pat  miesto centro ir gyvenamų rajonų esančiame legendiniame,  taip akylai paveldosaugininkų nuo žmonių saugomame, S. Dariaus ir S.Girėno aerodrome..

Esu tikra, jog nuo kauniečių slepiamas malūnsparnių bazės iškėlimo planas  –  nauja intervenciją į S.Dariaus ir S.Girėno aerodromą. 

Tai bent problemos sprendimas – iškelti pragariško triukšmo šaltinį  du, ar NET tris kilometrus  nuo dabartinės vietos!

Kokie vis dėlto mes turtingi, kad už mūsų mokesčių mokėtojų pinigus, nusiperkame daugiau triukšmo ir užterštumo arčiau miesto centro.

Jei rimtai, tai perkeldami karinių oro pajėgų aviacijos bazę į S.Dariaus ir S.Girėno aerodromo teritoriją, mes  bloginame ekologines ir miesto saugumo sąlygas ne tik Aleksoto gyventojams, bet ir platesniam kauniečių ratui.

S.Dariaus ir S.Girėno aerodromas daugeliui lietuvių yra šventa  vieta, juk ten buvo laukiama  parskrendančių Atlanto nugalėtojų. Sovietmečiu ten veikė civilinis oro uostas, iš kurio nė viena kauniečių karta skraidė ilsėtis į Palangą.

Gerinant ekologines ir miesto saugumo sąlygas, 1988 metais civilinis oro uostas iš Aleksoto buvo perkeltas į Karmėlavą. 1990 m. senojo Kauno oro uosto civilinės aviacijos pastatai perduoti Lietuvos aviacijos muziejui.

Šiandien S.Dariaus ir S.Girėno aerodromo teritorija užima apie 200ha teritoriją. Daugau kaip pusėje tos teritorijos įvairiais istorijos tarpsniais buvo apstatyta Vokietijos ir Sovietų sąjungos karininių struktūrų pastatais.

Kodėl taip bijom ir nenorime dalies aerodromo teritorijos skirti žmonių poilsiui, sportui, kultūrai?

Kyla klausimas -- kodėl, prisidengdami mūsų narsuolių S.Dariaus ir S.Girėno vardais, norime karinių oro pajėgų aviacijos bazę kelti ant buvusių Sovietų armijos malūnsparnių bazės pamatų?

Kodėl taip bijom ir nenorime dalies aerodromo teritorijos skirti žmonių poilsiui, sportui, kultūrai? Daugiau nei naiviai skamba  kai kurių politikų lozungai, neva atidavus dalį aerodromo aleksotiškių ir visų kauniečių poilsiui, bus sunaikintas S.Dariaus ir S.Girėno aerodromas.

O gal iš tiesų manome, kad S.Dariaus ir S.Girėno atminimą geriau garsins malūnsparnių gausmas, o ne žmonių ir vaikų keliamas juokas ir džiaugsmas?

Gal šalies valdžia, perkėlusi malūnsparnių bazę į S.Dariaus ir S.Girėno aerodromą, ten pastatys stebuklingą japonišką triukšmo gaudyklę, kuri  malūnsparnių bei lėktuvų keliamą triukšmą pavers šilumos energiją, o tada  bus galima pigiai apšildyti kauniečių butus?

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų