Petras Auštrevičius. Po prezidento rinkimų JAV: nebrėžkime skiriamųjų linijų iš anksto

Ką gi: JAV rinkėjai tarė savo žodį, Donaldas Trumpas grįžta į Baltuosius rūmus. Rezultatas, kurio buvo galima tikėtis ir kurio, reikia pripažinti, daugelis Europoje laukė kur kas mažiau nei Kamalos Harris ir demokratų pergalės.
Petras Auštrevičius
Petras Auštrevičius / Roberto Riabovo / BNS nuotr.

Liepos viduryje, kai į D.Trumpą šūviais pasikėsinta Pensilvanijoje, sužeistas jis iškėlė kumštį ir miniai sušuko: „Kovokite“. Simboliška, kad šiandien – tiesiogine žodžio prasme – kovoti dėl gyvybių ar, platesne prasme, demokratijos pergalės reikia ne tik JAV, bet ir Ukrainoje, Artimuosiuose ir Vidurio Rytuose, Sakartvele, Moldovoje, Lietuvoje – taipogi.

Tik kovodami atsversime naujus prieš Vakarus nukreiptus aljansus (kaip BRICS), karui susitelkusią blogio ašį (rusija-Baltarusija-Iranas-Šiaurės Korėja), hibridines atakas ir propagandą.

Šiomis aplinkybėmis ES tiesiog negali sau leisti iš anksto užsibrėžti skiriamųjų linijų naujosios D.Trumpo administracijos atžvilgiu. Paraleliai – apriboti savo galimybių ir manevro laisvės greičiausiai nenorės ir pats D.Trumpas. Kokį realų partnerių Vakaruose pasirinkimą turi Vašingtonas? Vertinant didžiuosius žaidėjus, juos galima suskaičiuoti ant vienos rankos pirštų.

JAV įtaka pasauliui be partnerių Europoje taptų gerokai blankesnė. Todėl netikiu, kad D.Trumpo administracija iškart imtųsi oportunistinių ar žalingų veiksmų.

Taip, į saugumą ir gynybą Europai teks investuoti daugiau nei bet kada anksčiau, bet apie šią būtinybę jau kalbame ne vienus metus. Kita vertus, be ES ir NATO kaip partnerių sunkiai įsivaizduoju JAV santykių su Kinija ar tuo pačiu Iranu perspektyvas.

Pasaulyje šiuo metu per daug gaisrų, kad netgi JAV galėtų sau leisti veikti savarankiškai ar izoliuotai. Su koronos virusu D.Trumpui dorotis sekėsi sunkiai, bet karo ir autokratinių režimų grėsmės akivaizdoje racionalumas bei skaičiavimai turės būti rimtesni.

Manau, D.Trumpas nesitaikys net su galimais pavieniais nacionaliniais ar geopolitiniais pralaimėjimais, nes puikiai žino, kad vienas kluptelėjimas lemia ir kitus. Naujai išrinktas JAV prezidentas po pertraukos grįžta į naują realybę, kurioje numanomi tolesni ekonominiai karai su Kinija. Tikiuosi, kad su ES tas pats nevyks.

ES ir didžiųjų Europos valstybių vadovai privalės rodyti kito lygio lyderystę, kuri įtikintų JAV kaip partnerę konkrečia nauda ir įsiterptų į D.Trumpo bei V.Orbano pragmatiškos draugystės modelį.

Dėl Ukrainos: akivaizdu, kad 24 valandų D.Trumpui nepakaks, net jei Elonas Muskas jam leistų panaudoti naujausias ryšių (su kremliumi) technologijas. Inauguracija JAV vyks tik kitąmet, todėl europiečiams kiekvieną dieną reikia didinti paramą Ukrainai ir investicijas į savo gynybą ne žodžiais, o darbais.

Tik taip padėsime pagrindą naujai JAV administracijai stiprinti paramą mums ir Ukrainai, padėsime likti tvirtai įsitraukusiai į Europos saugumo architektūrą. Naujoji D.Trumpo administracija Europai reiškia galimybę kilstelėti ilgalaikę partnerystę į naudingus politinius sprendimus. Išnaudokime tai.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis