Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Ramūnas Karbauskis: Kaip dar lūš sustabarėjusi sveikatos politika?

Praėjusį penktadienį sveikatos apsaugos ministras Vytenis Andriukaitis susitiko su Lietuvos sveikuolių sąjungos prezidentu Dainiumi Kepeniu, praėjusiį 2013 Sveikatingumo metų iniciatoriumi ir sveikatos sistemos ekspertu Juozu Dapšausku bei Sveikos gyvensenos ir natūralios medicinos rūmų prezidentu prof. Algimantu Kirkučiu. Skaitome atsiliepimus, kad vyksta esminis lūžis sveikatos politikoje.
Ramūnas Karbauskis
Ramūnas Karbauskis / BFL nuotr.

Viešojoje erdvėje girdima, kad ministras kalba apie sveikatos sistemos pasikeitimus, ženkliai didesnį dėmesį skiriant sveikos gyvensenos ugdymo, švietimo, sveikatingumo sričiai. Jau praėjo daugiau nei metai, kai V.Andriukaitis tapo ministru, o kas padaryta konkrečiai šioje srityje? Kol kas apčiuopiamų rezultatų kaip ir nematyti. Vis kalbos, kad ruošiamasi kažką daryti.

V.Andriukaitis gražiai kalba, bet juk naująją Lietuvos sveikatos programą dešimčiai metų, kuri dabar svarstoma Seime, rengė Sveikatos apsaugos ministerija su savo gausybe ekspertų. Ji Seimui pateikiama ministro vardu, o ten, be gražių žodžių, nelabai kas šviesaus matyti. Štai išlaidų prevencijai ir visuomenės sveikatos priežiūrai dalis nuo einamųjų sveikatos priežiūros išlaidų. Numatoma, kad finansavimas šiai sričiai nuo 1 proc., tiek yra skiriama dabar, turėtų išaugti tik iki 2 proc. 2023 m. Kalbos kalbomis, bet jei nebus esminių darbų, skambūs politikų pasisakymai nieko verti. Prevencijai, sveikatingumui finansavimas privalėtų per 10 metų pasiekti bent 10 proc. visų lėšų, skiriamų tiesiogiai sveikatos sričiai.

Prevencijai, sveikatingumui finansavimas privalėtų per 10 metų pasiekti bent 10 proc. visų lėšų, skiriamų tiesiogiai sveikatos sričiai.

Reikia imtis konkrečių prevencinių projektų, kad žmonės būtų nukreipiami sveikatingumo linkme. Iš klerkų dažnai tenka girdėti, kad žmonės yra inertiški, sveikas gyvenimo būdas jų nedomina ir panašiai. O kad galima keisti paprastų žmonių požiūrį į sveiką gyvenseną, rodo ir Naisių kaimo pavyzdys. Čia Lietuvos sveikuolių sąjunga, padedant vietos bendruomenei, organizavo sveikatos mokyklą, žmonės aktyviai įsijungė. Naisiai Lietuvoje garsėja kaip ryškus kaimo kultūros centras, sveikuolių kaimas, blaivybę propaguojanti gyvenvietė. Tai reiškia, kad provincija tikrai nėra beviltiška.

Naisiuose žmonės stengiasi sveikai gyventi ne tik vasarą, bet ir žiemą. Gal kaime ir neįprasta užsiiminėti šiaurietišku vaikščiojimu ar joga, bet Naisių žmonės įrodo, jog svarbiausia yra atsikratyti bet kokių kompleksų, abejonių ir veikti. Būti laimingu galima visur, kur skundus ir pavydą pakeičiame darbu ir savo gyvenimo tobulinimu.

Naisiuose yra didžiausia sveikuolių koncentracija Lietuvoje. Iš 600 gyventojų sveikuolių mokyklą yra lankę apie 150 gyventojų. To nuoširdžiai linkiu visiems Lietuvos miestams.

Akivaizdu, kad nei pirminės (sveikos gyvensenos ugdymo), nei antrinės (ankstyvas ligos nustatymas) prevencinės programos valstybėje sklandžiai neveikia. Tenka prisidėti tiek prie vienos, tiek prie kitos praktinio įgyvendinimo savo pinigais.

Iki šiol visos partijos, buvusios valdžioje, nuolat mažino elementarių medicininių paslaugų prieinamumą provincijų gyvenvietėse. Apie sveikatos ugdymo paslaugų prieinamumą visai nėra ko kalbėti, nes tokių paprasčiausiai nėra net didžiuosiuose miestuose. Tad tenka laukti, kada tas lūžis sveikatos politikoje įvyks ne kalbomis, bet darbais.

Ramūnas Karbauskis yra Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininkas

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų