Ne išimtis ir Aušrinės Marijos Pavilionienės pateiktas ir jau svarstomas Seime įstatymo projektas, kuris iš pirmo žvilgsnio atrodo labai patrauklus, – kad būtų uždrausta diskriminuoti dėl šeimyninės padėties. Iš pirmo žvilgsnio, kas galėtų tam prieštarauti? Tačiau išties klastingesnio ėjimo ir nesugalvosi, nes diskriminavimo sąvoka gali turėti du reikšmės atspalvius: tiek negatyvų, tiek ir pozityvų diskriminavimą.
Ką reiškia pozityvus diskriminavimas?
Klastingesnio ėjimo ir nesugalvosi, nes diskriminavimo sąvoka gali turėti du reikšmės atspalvius: tiek negatyvų, tiek ir pozityvų diskriminavimą.
Pavyzdžiui, jei darbdavys sumanys suteikti papildomą laisvą dieną darbuotojai vaikų priežiūrai, jis to negalės padaryti, nes tuo atveju bus diskriminuojami visi neturintieji vaikų. Kita vertus, jei visą šeimos politiką valstybė norės realizuoti suteikdama tam tikras lengvatas šeimai, irgi negalės to daryti, nes tai prieštaraus politikių siūlomam įstatymui, jei jis būtų priimtas.
Noriu pabrėžti, kad priiminėti tokių įstatymų nesame įsipareigoję jokioms ES direktyvoms. Europos Tarybos priimti dokumentai, kuriais remiasi įstatymo pateikėjai, aiškiai nurodo, kad direktyvos negali pažeisti nacionalinės teisės dėl šeimyninės padėties ir su ja susijusių išmokų bei visos šeimos politikos struktūros.
Tačiau mes tai darome ir dar – savo noru. Jau nekalbant apie tai, kad toks teisinis dokumentas ištrina ir santuokos instituciją. Priėmę tokį įstatymą net negalėsime pasakyti, kaip gerai, kad tu susituokei, nes tai bus įvertinta kaip diskriminacija, o toks pasakymas bus pagrindas poniai Pavilionienei kreiptis į teismą.
Rimantas Jonas Dagys yra Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos narys