Roberta Metsola. Naujos ES migracijos taisyklės – ištesėjome savo pažadą

Per praėjusius, 2019 m. Europos Parlamento rinkimus migracija buvo svarbiausias mūsų piliečiams visoje Sąjungoje rūpimas klausimas. Trečiadienį Europos Parlamentas patvirtino naujus teisės aktus dėl to, kaip mums, Europos Sąjungai, spręsti migracijos ir prieglobsčio klausimus. Šie teisės aktai buvo rengiami daugiau nei dešimt metų. Tesėjome savo žodį, įvykdėme savo pažadus. Bet svarbiausia, šis dokumentų rinkinys iš tiesų sudaro galimybes pakeisti padėtį.
Europos Parlamento pirmininkė Roberta Metsola
Europos Parlamento pirmininkė Roberta Metsola / Europos Parlamento nuotr.

Šiame rinkinyje, už kurį balsavo dauguma Jūsų atstovų Europos Parlamente, numatyta tvirta teisės aktų sistema, vienoda visose valstybėse narėse. Tai sistema, kuri veikia ir apsaugo. Tai teisės aktai, pagal kuriuos užtikrinama mūsų sienų apsauga, humaniškos ir sąžiningos procedūros asmenims, kuriems reikia apsaugos. Jie atspindi tvirtą požiūrį į asmenis, kurie neatitinka reikalavimų, ir numato griežtus veiksmus prieš prekiautojus žmonėmis, išnaudojančius pažeidžiamiausius asmenis.

Šiomis taisyklėmis pripažįstama, kad sprendžiant su migracija susijusius klausimus, visų pirma svarbus yra žmogiškasis aspektas, nes suprantama, kad už visų statistikų slypi gyvenimas ir svajonės apie geresnę ateitį.

Priėmus šiuos naujus teisės aktus, ES prieglobsčio ir migracijos sistema taps veiksmingesnė su šiomis realijomis susiduriantiems žmonėms ir atsparesnė migracijos spaudimui. Mums pavyko užtikrinti solidarumo ir atsakomybės pusiausvyrą visapusiškai gerbiant žmogaus teises. Tai nebuvo lengva. Migracija – tai daug emocijų sukelianti tema pirmiausiai su migrantų antplūdžiu susiduriančiose šalyse. Tai – tranzito šalys ir kelionės tikslo šalys, ES valstybės, turinčios jūrų ir sausumos sienas, ir šiose šalyse baiminamasi dėl skirtingų dalykų. Tačiau būtent dėl to šis pasiekimas yra dar svarbesnis. Nepaisėme sunkumų ir įrodėme, kad Europa gali išspręsti piliečiams svarbius klausimus. Matome, kad kai yra politinė valia, yra ir išeitis.

Šie sprendimai sustiprins mūsų išorės sienas. Prieglobsčio procedūros reglamentas ir Tikrinimo prie išorės sienų reglamentas padės įgyvendinti šį tikslą. Kartu bus išsaugotas Šengeno erdvės vientisumas. Ten, kur neturime vidaus sienų, turime taikyti vienodas taisykles ir jas taikyti prie visų mūsų išorės sienų.

Susitarimai dėl duomenų bazės EURODAC ir Prieglobsčio ir migracijos valdymo reglamento – tai svarbus žingsnis norint spręsti antrinio judėjimo klausimus ir skatinti veiksmingą valstybių narių solidarumą. Pastarajame taip pat atsižvelgiama į išorės aspektą ir poreikį bendradarbiauti su pagrindinėmis trečiosiomis šalimis.

Migracijos ir prieglobsčio paktas neapsiriboja tik šiais minėtais aspektais. Vadovaujantis holistiniu požiūriu taip pat atsižvelgiama į krizes, force majeure ir kitas nenumatytas aplinkybes, todėl nė viena valstybė narė nesijus esanti palikta ir viena turinti susidoroti su spaudimu. Dar vienas labai svarbus aspektas – bus kovojama ir su hibridinėmis grėsmėmis ir migrantų instrumentalizavimu, su tuo neseniai susidūrėme prie Lietuvos sienų su Baltarusija.

Priėmus šiuos sprendimus, atveriamos galimybės veikti. Jie nepadės per naktį stebuklingai išspręsti visų problemų, tačiau jie žymi milžinišką šuolį į priekį, palyginti su per dešimtmetį padarytais mažais žingsneliais. Bus supaprastintos procedūros. Sutrumpės ilgai trunkantys prašymų teikimo procesai. Bus geriau koordinuojama visų vietos organizacijų veikla. Ir galiausiai bus užtikrinta, kad asmenys, kurie yra beviltiškoje padėtyje ir kuriems reikia neatidėliotinos ir teisėtos apsaugos, ją gautų ir tai vyktų greitai. Būtent tokia yra šių sprendimų esmė.

Dar daug ką reikia padaryti, visų pirma, kalbant apie asmenų grąžinimą. Asmenų, kuriuos reikėtų ir būtų galima saugiai sugrąžinti, bet kurie nėra grąžinami, skaičius yra per didelis. Pernelyg dažnai procesas užtrunka per ilgai. Tai nėra gerai. Galime užtikrinti, kad mūsų ištekliai būtų skirti tiems, kuriems jų labiausiai reikia. Galime, laikydamiesi žmogaus pagrindinių teisių ir vertybių, spręsti šį klausimą.

Visų pirma turime užtikrinti, kad šie sprendimai būtų visapusiškai įgyvendinti visose mūsų valstybėse narėse ir kad šio įgyvendinimo proceso metu nebūtų pamiršta, kad svarbiausia – paisyti humanizmo vertybių. Ir tai yra principas, kuriuo vadovaujasi Europa.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis