Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Rokas Grajauskas: Gyventojų perkamoji galia – lenkiame latvius, tačiau atsiliekame nuo estų

Nors atlyginimai Lietuvoje siekia tik 25 proc. Europos Sąjungos (ES) vidurkio, tačiau pagal perkamąją galią atsiliekame mažiau. Dėl žemesnių kainų perkamoji galia Lietuvoje sudaro 55 proc. ES vidurkio. Tarp Baltijos šalių pagal perkamąją galią esame per vidurį – atsiliekame nuo Estijos, tačiau lenkiame Latviją.
Rokas Grajauskas
Rokas Grajauskas / Nuotr. iš asmeninio archyvo
Tačiau kur yra didžiausi skirtumai tarp statistinio lietuvio ir vakarų europiečio galimybės įpirkti prekes?

Perkamoji galia ir atlyginimai

Praėjusiais metais vidutinis atlyginimas Lietuvoje „į rankas“ siekė 526 eurus ir pagal šį rodiklį visoje ES lenkėme tik Rumuniją ir Bulgariją. Estijoje vidutinis atlyginimas buvo 795 eurai (51 proc. daugiau nei Lietuvoje), Latvijoje – 561 euras (7 proc. daugiau).

Tačiau įvertinus, kad „Eurostato“ skelbiamais duomenimis, Lietuvoje kainų lygis yra 18 proc. mažesnis nei Estijoje ir 11 proc. – nei Latvijoje, lietuvių perkamoji galia atrodo kiek geriau. Nuo estų pagal perkamąją galią atsiliekame 25 proc., tuo tarpu latvius lenkiame 5 procentais.

Nuo estų pagal perkamąją galią atsiliekame 25 proc., tuo tarpu latvius lenkiame 5 procentais.

Palyginti su „senosiomis“ ES šalimis, vidutinis atlyginimas Lietuvoje siekia 23 proc. šių šalių vidurkio. Tačiau atsižvelgus į tai, kad vidutinės kainos šiose šalyse yra beveik dvigubai didesnės nei Lietuvoje, vidutinio dirbančiojo perkamoji galia Lietuvoje buvo didesnė ir siekia 42 proc. šių šalių vidurkio.

Skirtumai tarp automobilio ir kirpyklos

Svarbu pastebėti, kad ypač skiriasi statistinio lietuvio ir vakarų europiečio galimybės įpirkti prekes ir paslaugų, kuriomis lengva prekiauti, tarp jų, elektronikos prekes, automobilius, didžiąją dalį maisto produktų, ir vietoje teikiamų paslaugų kainos.

Kadangi pirmuoju atveju, prekių kainos ES šalyse yra iš esmės vienodos, o atlyginimai skiriasi 4-5 kartus, tiek pat skiriasi ir šių prekių įperkamumas. Lygiai taip pat skiriasi ir laisvai prekiaujamų paslaugų įperkamumas, pavyzdžiui, atostogų užsienyje.

Tuo tarpu vietoje teikiamų paslaugų kainos skiriasi jau gerokai labiau. Pavyzdžiui, taksi paslaugų, restoranų ar kirpyklų kainos Vilniuje ir Stokholme vidutiniškai skiriasi kelis kartus. Kadangi atlyginimai taip pat skiriasi keletą kartų, ypatingo skirtumo tarp šių paslaugų įperkamumo Vilniuje ir Stokholme nėra.

Europoje tiek pagal vidutinį atlyginimą, tiek ir pagal perkamąją galią pirmauja Liuksemburgas – čia vidutinis atlyginimas po mokesčių yra 3188 eurus (204 proc. ES vidurkio), o perkamoji galia – 164 proc. ES vidurkio.

„Pirmūnai“ Europoje

Europoje tiek pagal vidutinį atlyginimą, tiek ir pagal perkamąją galią pirmauja Liuksemburgas – čia vidutinis atlyginimas po mokesčių yra 3188 eurus (204 proc. ES vidurkio), o perkamoji galia – 164 proc. ES vidurkio. Toliau pagal perkamąją galią rikiuojasi Nyderlandai (159 proc.), Jungtinė Karalystė (152 proc.), Švedija (137 proc.) ir Vokietija (136 proc.).

Kas pirmauja ES pagal kainas? Tai Skandinavija, o didžiausiomis kainomis ES gali „pasigirti“ danai (152 proc. ES vidurkio), švedai (144 proc.) ir suomiai (139 proc.). Būtent dėl to, kad kainos šiose šalyse yra tokios aukštos, pagal perkamąją galią į trejetuką šios šalys nepapuola.

Rokas Grajauskas yra „Danske Bank“ Baltijos šalių analitikas

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų