Saulius Skvernelis. Ar aš jiems ir vėl panašus į aktorių Lui de Fiunesą?

Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) pirmininkė Lina Petronienė nenustoja stebinti Lietuvos savo įžvalgomis ir veiklos ypatumais. Veiklos, dėl kurios nukenčia ne tik jai neįtinkantys politikai, bet ir žurnalistai, ir žodžio laisvė.
Saulius Skvernelis
Saulius Skvernelis / Skirmantas Lisauskas/ BNS nuotr.

Šiuo metu ji ir jos bendraminčiai VRK, galimai tenkindami didžiausios valdančiosios partijos įgeidžius, daro viską, kad Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ kandidatas į prezidentus Giedrimas Jeglinskas negalėtų dalyvauti pavasarį vyksiančiuose prezidento rinkimuose.

Vis dėlto skaitytojams ši nauja istorija gali būti ne tokia įdomi, kaip prieš aštuonerius metus per visą Lietuvą nuskambėję tuometės VRK darbuotojos Linos Petronienės (VRK pirmininke ji tapo visai neseniai) nuotykiai.

Nuotykiai, kuriuose svarbų vaidmenį suvaidino Petronienės estetinė meilė prancūzų aktoriui Lui de Fiunesui.

Todėl pradėsiu papasakodamas šią intriguojančią senesnę istoriją.

Neatmestina, kad Lui de Fiunesas – mėgstamiausias Petronienės aktorius. Galbūt ji žavėjosi juo visą savo gyvenimą.

Įsivaizduokite, koks ją ištiko šokas, kai 2016 m. pavasarį ji išvydo LRT naujienų portale straipsnį pavadinimu „S.Skvernelis – kaip aktorius L.de Fiunesas“.

Tokia antraštė turėjo sukelti kognityvinį disonansą žmogui, kuriam de Fiunesas nuo vaikystės asocijuojasi su „myliu“, o Skvernelis – su „nemyliu“.

Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr./Lina Petronienė
Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr./Lina Petronienė

Ir Petronienė pradeda šventą karą. LRT portalas gauna iš jos raštą, kuriame liepiama pasiaiškinti dėl tariamos politinės reklamos.

Portalo vadovai labai nustemba ir atsako, kad jokios politinės reklamos straipsnyje nėra: tiesiog „Vilmorus“ paskelbė apklausos rezultatus, rodančius ryškius reitingo šuolius, ir LRT žurnalistas, pakalbinęs „Vilmorus“ vadovą Vladą Gaidį apie to šuolio priežastis, parašė straipsnį.

Straipsnyje Vladas Gaidys sako manąs, kad rinkėjams aš galbūt panašus į Lui de Fiunesą.

Nesiimu spręsti, ar aš tikrai kuo nors panašus į Lui de Fiunesą. Net nesu tikras, ar kas nors iš tiesų norėtų būti į jį panašus.

Vladui Gaidžiui pasirodžiau panašus, bet tai – jo asmeninė nuomonė.

LRVK/ Dariaus Janučio nuotr./Vladas Gaidys
LRVK/ Dariaus Janučio nuotr./Vladas Gaidys

Tikrai nežinau, ar de Fiunesas patinka Gaidžiui. Reikės paklausti.

Bet jis aiškiai patinka Petronienei. Todėl ji atsiuntė LRT portalui dar vieną VRK raštą su reikalavimu pasiaiškinti.

Portalo vadovybė, matydama tokį keistą įkyrumą, pabandė išsiaiškinti su tuo metu atostogavusiu VRK vadovu Zenonu Vaigausku, kas čia vyksta ir kieno užsakymu daromas toks spaudimas žiniasklaidos priemonei.

Vis dėlto LRT surašė dar vieną išsamų atsakymą su teisininkų išvadomis Petronienei, kad ši pagaliau atstotų nuo žurnalistų.

Bet VRK darbuotoja Petronienė įsisiautėjo ne juokais. Ji tvirtai žinojo atsakymą į klausimą, ar būti panašiam į de Fiunesą yra geras dalykas.

Žinoma, geras, jei de Fiunesas – jos mylimas aktorius! Todėl portalo LRT atstovai buvo iškviesti ant kilimo aiškintis komisijai dėl tariamos politinės reklamos.

Komisijai, ačiū Dievui, užteko proto nubalsuoti už tai, kad LRT straipsnis nėra politinė reklama. Bet Lietuvos žurnalistikai buvo pasiųsta rūsti žinia: Lina Petronienė jus stebi, žurnaliūgos! Bijokite!

Žygimantas Gedvila/BNS nuotr. Vyriausioji rinkimų komisija
Žygimantas Gedvila/BNS nuotr. Vyriausioji rinkimų komisija

Štai ką apie tokią VRK veiklą tuo metu sakė žinomi vieši asmenys.

Mykolas Katkus: „Šioje vietoje tai yra parodija. Du ekspertai sako savo nuomonę, o dabar tai gali būti pripažinta politine reklama. Tai yra žodžio laisvės ribojimas [...] Kiekvienas straipsnis gali būti kažkam naudingas arba kažkam nenaudingas. [...] Pradėti kiekvieną straipsnį, kuris yra kažkam naudingas arba kažkam nenaudingas, traktuoti kaip reklamą, vadinasi, panaikinti galimybę žmonėms reikšti savo nuomonę žiniasklaidoje.“

Jonas Udris, VRK narys: „Šiuo konkrečiu atveju nenurodoma, kaip konkrečiai siekiama paveikti rinkėjų motyvaciją balsuojant rinkimuose. [...] Vien tai, kad straipsnyje kalbinti pašnekovai nesako nieko blogo apie minimus asmenis, nėra savaime teigiamas atsiliepimas. Jie kalba kaip savo srities specialistai. Panašiai būtų, jei kalbintas gydytojas pasakytų, kad asmuo sveikas, neserga.“

Rimvydas Valatka: „Šitą VRK reikėtų išvaikyti“; „Manau, kad VRK „nudebilėjo“, nerandu kito žodžio, nors ir negražiai skamba“; „reikėtų pakeisti VRK pirmininką ir rasti žmogų, kuris supranta, ką VRK turėtų daryti“; kažkokia valdininkė sugalvojo panaikinti demokratiją (kalbama apie L. Petronienę – LRT.lt), o visa Lietuva tyli. Galbūt vieną rytą pabusime ir sužinosime, kad rinkimų nebėra, nes visi teisingi jau išrinkti.“

Panašu, kad Valatkos žodžiai buvo pranašiški.

Lina Petronienė, tapusi VRK pirmininke, tęsia savo veiklą taip, kad „visi teisingi būtų išrinkti“, o visi neteisingi – neišrinkti. „Neteisingiems“ kuriamos kliūtys, kad „teisingi“ galėtų surinkti daugiau balsų. Dabar tos kliūtys kuriamos mūsų kandidatui į prezidentus Giedrimui Jeglinskui.

Skirmanto Lisausko / BNS nuotr./Giedrimas Jeglinskas
Skirmanto Lisausko / BNS nuotr./Giedrimas Jeglinskas

Regis, užkliuvo tai, kad Jeglinskas trejus metus dirbo NATO vadovybėje.

Lietuvos VRK, jei uždraustų jam dalyvauti rinkimuose, iš esmės pripažintų, kad NATO vadovybėje dirbantis Lietuvos pilietis praranda reikiamą ryšį su Lietuva. Kaip jums tokia logika?

Demokratų sąjunga „Vardan Lietuvos“ prieš keturis mėnesius kreipėsi į VRK, prašydama paaiškinti, ar NATO generalinio sekretoriaus pavaduotoju Briuselyje dirbęs Jeglinskas atitinka reikalavimą, kad prezidentu gali būti renkamas Lietuvos pilietis, ne mažiau kaip 3 pastaruosius metus gyvenęs Lietuvoje.

VRK atsakė, kad „šiuo metu neturi teisinio pagrindo vertinti, ar Giedrimas Jeglinskas atitinka Rinkimų kodekse keliamus reikalavimus“.

Eriko Ovčarenko / BNS nuotr./Rinkimai Klaipėdoje
Eriko Ovčarenko / BNS nuotr./Rinkimai Klaipėdoje

Po kurio laiko gavome prašymą pateikti papildomus dokumentus, įrodančius Giedrimo Jeglinsko ryšius su Lietuvos valstybe.

Pateikėme – kartu su konstitucinės teisės ekspertės Agnės Juškevičiūtės-Vilienės išsamiu teisinės situacijos vertinimu.

Bet dabar VRK pirmininkė Petronienė aiškina, kad komisija tik po trijų mėnesiu atsakys, ar Jeglinskas gali būti renkamas prezidentu.

Vadinasi, atsakys prieš pat prezidento rinkimus, kurie vyks gegužę. Kas tai, jei ne piktybinis vilkinimas? Kas tai, jei ne kišimasis į politiką nepatinkančios partijos konkurentų naudai?

Kas tai, jei ne aštuonerius metus giliai širdyje slopintas kerštas už Lui de Fiunesą? Kerštas, kurį, tapusi VRK pirmininke, Petronienė rado būdą realizuoti?

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis