„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Sigitas Šiupšinskas: Ekonomikos proveržis Visagine?

Visagino miestas nuo pat jo įkūrimo 1975 m. buvo visiškai susietas su Ignalinos AE, t.y. įmonės, turėjusios vienus iš didžiausių reaktorių pasaulyje, veikla. Iš esmės, miestas miškuose buvo pastatytas jėgainės darbuotojams.
Sigitas Šiupšinskas
Sigitas Šiupšinskas / Nuotr. iš asmeninio archyvo

Ignalinos AE energijos gamybos veiklos sustabdymas 2009 m. ir pradėti ilgalaikiai eksploatacijos nutraukimo darbai tapo visos Lietuvos kaina, jai siekiant narystės Europos Bendrijoje. Įmonės gamybinės veiklos sustabdymas buvo nacionalinio lygmens sprendimas, kuris sukėlė ilgalaikes socio-ekonomines pasekmes ne tik Visagino mieste, bet ir visame atominės elektrinės regione.

Sukurta Visagino miesto infrastruktūra yra patogi gyventojui: tolygiai išdėstyti miesto parkai ir rekreacinės zonos, o, svarbiausia, bene geriausiai respublikoje išplėtota neformalaus ugdymo sistema.

Geriausias sprendimas yra statyti Visagine kitą racionalaus dydžio ir saugią atominę elektrinę, o tai padėtų visai Lietuvai greičiau integruotis į europinius elektros tinklus, taptų atsvara abejotinoms ir uždaroms statyboms prie Astravo.

Mokyklinio amžiaus vaikai paprastai turi visos dienos užimtumą įvairiuose kūrybiniuose ir sporto užsiėmimuose. Esama miesto urbanistinė infrastruktūra turėtų būti panaudojama kuriant šalies bendrąjį vidaus produktą.

Geriausias sprendimas yra statyti Visagine kitą racionalaus dydžio ir saugią atominę elektrinę, o tai padėtų visai Lietuvai greičiau integruotis į europinius elektros tinklus, taptų atsvara abejotinoms ir uždaroms statyboms prie Astravo.

Deja, visos iniciatyvos ir transnacionaliniai projektai dėl naujos atominės elektrinės Visagine statybos yra sustabdyti arba nepradėti įgyvendinti.

Nors valstybės institucijos Visagino savivaldybės (Ignalinos AE regiono) atžvilgiu ir vykdė neigiamų pasekmių švelninimo programas, tačiau tai pasekmes tik išdėstė ilgesniuoju laiku.

Mieste buvo akivaizdžiai pagerinta gyvenamoji aplinka, bet vien to nepakako pasiekti laukiamų užimtumo ir migracijos saldo rodiklių. Visagino savivaldybėje, kurioje veiks ilgalaikė branduolinio kuro saugykla, nebuvo pritaikytas mechanizmas, skatinantis tvarų verslo, mokslo institucijų steigimąsi arba savo veiklos perkėlimą į šią branduolinių išteklių turinčią teritoriją.

Nacionalinės ūkio ir regioninė politikos turėtų keistis iš reaktyvių į proaktyvias, ir ypač tais atvejais, kai pasekmės yra sukeltos nacionalinio lygmens sprendimų, ir didžiulis darbo vietų skaičiaus mažėjimas megaįmonėje yra iš anksto žinomas.

Pvz., 2015 m. Visagino m. gyveno daugiau nei 20 tūkst. gyventojų (iki įmonės 1 bloko sustabdymo 2003 m. buvo 29 tūkst. gyventojų), uždaromoje Ignalinos AE dar dirba daugiau nei 2 tūkst. darbuotojų, tačiau jų vidutinis amžius yra apie 55-57 m., o iki 2022 m., kuomet į saugyklą bus perkeltas naudotas branduolinis kuras, dirbančiųjų skaičius bus labai sumažėjęs.

Visagino savivaldybės teritorijoje įrengtoje saugykloje yra numatyta panaudotą branduolinį kurą laikyti ilgiau nei 50 metų (arba vėlesniu sprendimu dar ilgiau).

Jeigu Lietuva yra visgi drąsi šalis, tuomet nutraukiant AE eksploataciją neturėtų būti apsiribojama vien tik radiacinės saugos tikslu, o būtų siekiama ir branduolinio kuro, kuris dar turi energetinių resursų, tolimesnio panaudojimo šalies ekonomikoje.

Kartu pasitelkti analogiškų ES šalių patirtį dėl branduolinio kuro antrinio panaudojimo, pvz., mažuose reaktoriuose (Dual Fluid Reactor), taip pat dėl automatizacijos, robotizacijos, informacinių technologijų taikymo įvairiuose technologiniuose procesuose. Robotizacijos tema, beje, ką tik įvykusiame pasauliniame ekonomikos forume Davose buvo viena iš svarbesnių.

Artimiausiu metu yra tikslinga įsteigti Visagino branduolinio kuro saugyklos regioną (Visagino BKR), kas leistų iš esmės atkurti ekonominį gyvenimą mieste ir regione, panaudoti puikiai išplėtotą miesto socialinę infrastruktūrą.

Įmonėms, reinvestuojančioms į Visagino BKR, taikyti nulinį pelno mokesčio tarifą; numatyti finansinius mechanizmus mokslo įstaigoms, steigiančioms filialus arba perkeliančioms savo veiklą, praplėsti užduotis VĮ Ignalinos AE veikti inovacijų ir prototipų komercializacijos srityse, numatyti paramos lėšas bendriems mokslo ir verslo projektams ir kt.

Šie veiksmai yra būtini nepriklausomai nuo to, ar artimiausiu metu startuos naujoji Visagino atominė elektrinė, ar ne.

Sigitas Šiupšinskas yra Visagino savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas, Lietuvos laisvės sąjungos (liberalai) vicepirmininkas

 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų