Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Valdis Dombrovskis ir Mairead McGuinness: Finansavimas mūsų žaliajai ateičiai užtikrinti

Dėl pandemijos pasaulis susidūrė su precedento neturinčiais iššūkiais sveikatai, ekonomikai, gyvenimo būdui ir darbo metodams. Tačiau mums pradedant siekti ekonomikos atsigavimo akivaizdu, kad krizė taip pat suteikia nepaprastą galimybę.
Mairead McGuinness ir Valdis Dombrovskis
Mairead McGuinness ir Valdis Dombrovskis / 15min koliažas

Buvusią padėtį turime atkurti geriau, o tai reiškia, kad turime užtikrinti, kad atkuriama ekonomika būtų žalesnė. Turime pasinaudoti galimybe kurti tvarią mūsų ekonomikos ateitį.

Būtent to siekiama įgyvendinant Europos žaliąjį kursą. Norime neutralizuoti poveikį klimatui, sustabdyti biologinės įvairovės nykimą, sukurti žaliąją ekonomiką, kuri būtų remiama investicijomis į žaliąsias darbo vietas, žaliąsias inovacijas ir žaliąjį ekonomikos augimą. Mūsų atliktais skaičiavimais, norint pasiekti 2030 m. klimato tikslus, turime kasmet papildomai investuoti 350 mlrd. EUR, kad galėtume siekti 2050 m. tikslo tapti pirmuoju neutralaus poveikio klimatui žemynu.

Viešosios lėšos padės veiksmingai siekti šio tikslo, tačiau privačios investicijos taip pat bus svarbios.

Viešosios lėšos padės veiksmingai siekti šio tikslo, tačiau privačios investicijos taip pat bus svarbios: paskatins kurti naujas technologijas, produktus ir paslaugas, mažinančius žalą aplinkai ir švelninančius klimato kaitos poveikį.

Džiugu, kad Europos investuotojams rūpi ekologiški sprendimai. Jie renkasi žalesnes akcijas ir obligacijas, ragina skaidriai teikti informaciją apie ekologišką veiklą, ir nori prisidėti prie mūsų žaliųjų tikslų įgyvendinimo. Tai puiki naujiena.

Visa tai patvirtina Europos Komisijos tvaraus finansavimo darbotvarkę. Ėmėmės svarbių veiksmų, kad sukurtume ekosistemą, kurioje finansų sektorius galėtų teikti finansavimą mums siekiant užtikrinti, kad atkuriama ekonomika būtų žalesnė. Diegiame priemones, skirtas skaidrumui didinti ir padėti investuotojams nustatyti tvarių investicijų galimybes.

Praėjusiais metais priėmėme ES taksonomijos reglamentą, siekdami sudaryti bendras sąlygas investuotojams, norintiems naudoti savo lėšas, kad būtų padarytas didelis teigiamas poveikis klimatui ir aplinkai.

Šią savaitę Komisija patvirtino kriterijus, pagal kuriuos nustatyta, kokia ekonomine veikla svariai prisidedama prie klimato kaitos švelninimo ir prisitaikymo prie jos tikslų, kaip numatyta Taksonomijos reglamente. Šie kriterijai padės įmonėms ir investuotojams nustatyti ekologišką veiklą, grindžiamą bendru supratimu, ko reikia imtis, kad pasiektume klimato tikslus. Jie padės įmonėms finansuoti žaliąją pertvarką, jei jos parengs šių kriterijų įgyvendinimo planus. Ilgainiui, mūsų ekonomikai tampant palankesne klimatui, kriterijai bus tobulinami.

Taip pat didiname skaidrumą tvaraus finansavimo srityje, gerindami įmonių ir finansų įstaigų tvarumo ataskaitų teikimą.

Taip pat didiname skaidrumą tvaraus finansavimo srityje, gerindami įmonių ir finansų įstaigų tvarumo ataskaitų teikimą. Įmonių tvarumo ataskaitų teikimo direktyvoje, kurią Komisija priėmė kartu su taksonomijos kriterijais, bus atnaujinta tvarka, kaip didelės ir biržinės bendrovės teikia ataskaitas apie veiklą tvarumo srityje – pradedant poveikiu aplinkai ir baigiant elgesiu su darbuotojais ir pagarba žmogaus teisėms. Šie veiksmai svarbūs ne tik investuotojams, bet ir piliečiams bei plačiajai visuomenei.

Norime, kad ES būtų viena iš pirmaujančių pasaulio žaliųjų ekonomikų, kurioje būtų užtikrinamos žaliosios darbo vietos ir žaliosios investicijos. Taip pat norime padėti ir kitoms pasaulio šalims tapti ekologiškesnėms.

Ilgainiui visuotiniai tvaraus finansavimo standartai turėtų būti suvienodinti, kad investuotojai ir įmonės žinotų, kas yra ekologiška, nepriklausomai nuo to, kokioje rinkoje jie veikia. Kad galėtų priimti geriausius sprendimus, jiems reikia palyginamos informacijos.

ES imasi iniciatyvos užtikrinti tvarumą.

ES imasi iniciatyvos užtikrinti tvarumą. Esame tarptautinės tvaraus finansavimo platformos, kurioje politikos formuotojai aptaria geriausius būdus sutelkti privatųjį finansavimą siekiant žaliųjų tikslų, bendrapirmininkiai. Platformos narėms tenka daugiau kaip pusė viso pasaulio išmetamųjų teršalų kiekio, jose gyvena daugiau kaip pusė planetos gyventojų ir jos sukuria daugiau kaip pusę viso pasaulio BVP. Be to, esame įsipareigoję užtikrinti tarptautinį bendradarbiavimą G20 ir G7 susitikimuose.

Kad atgaivintume ekonomiką po pandemijos, turime nepaprastai daug dirbti ir investuoti. Šio iššūkio mastas yra didelis. Tačiau mums pavyks, jei pasinaudosime galimybe atkurti žalesnę ekonomiką. Šią savaitę Europos Komisija ėmėsi svarbių veiksmų, kad tai įvyktų.

Atidėlioti negalime nė dienos. Klimato kaita jau yra realybė, o jos poveikis tik dar labiau didės, jei veiksmų nesiimsime dabar.

Sprendimus priims ne tik įmonės, finansų įstaigos, NVO ar politikos formuotojai. Juos turėsime priimti visi – tiek ES, tiek visame pasaulyje – siekdami kurti ekologiškesnę ateitį ir į ją investuodami.

Valdis Dombrovskis yra už žmonėms tarnaujančią ekonomiką atsakingas vykdomasis Europos Komisijos pirmininko pavaduotojas.

Mairead McGuinness yra už finansines paslaugas, finansinį stabilumą ir kapitalo rinkų sąjungą atsakinga Europos Komisijos narė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug