Vilija Blinkevičiūtė: Ar gebame tinkamai pasirūpinti vaikais?

Mūsų vaikų gerovė priklauso nuo daugelio veiksnių, tame tarpe – ir nuo tinkamų politinių sprendimų. Tikėtina, jog tokius sprendimus artimiausiu metu priims Seimas dėl naujo Vaiko teisių apsaugos įstatymo projekto, siūlymų didinti socialines išmokas vaikams, globos sistemos pertvarkos bei vaikų skurdo mažinimo. Tai būtų adekvatus atsakas į susikaupusias šios srities problemas.

Naujame Vaiko teisių apsaugos įstatymo projekte siekiama patobulinti šios srities teisinį reguliavimą, kuris užtikrintų vaiko teisių apsaugą ir jo visapusiškai raidai saugią aplinką.

Sveikintina, jog projekte didelis dėmesys skiriamas vaiko socialinei aplinkai, kuri sparčiai kinta mūsų globaliame pasaulyje. Iš tiesų, jei anksčiau socialinėje aplinkoje vyravo kiemas ir gatvė, tai dabar – internetas ir socialiniai tinklai.

Kas apsaugos vaikus nuo realių, o ne nuo virtualių pavojų? Kokias pasekmes gali turėti vien tik naujausias kvietimas kuo daugiau suvalgyti paracetamolio?

Eurostato duomenimis Lietuvoje net 94 proc. jaunuolių naudojasi internetu. Į virtualų pasaulį ateina vis jaunesni lankytojai. Kas apsaugos juos nuo realių, o ne nuo virtualių pavojų? Kokias pasekmes gali turėti vien tik naujausias kvietimas kuo daugiau suvalgyti paracetamolio?

Tokių pavyzdžių galima pateikti daugybę. Manau, kad vien griežtų įstatymo nuostatų nepakaks. Reikės realiai veikiančių apsaugos mechanizmų ir realios pagalbos tėvams, kurie yra arčiausiai vaiko. Geras pavyzdys yra karštoji linija Draugiskasinternetas.lt, kuri Lietuvoje įsteigta įgyvendinant 2011 m. Europos Sąjungos direktyvą.

Europos Parlamentas yra pateikęs nemažai konkrečių siūlymų vaikų internetiniam saugumui didinti, kuriuos turėtų įvertinti už šią problemą atsakingos institucijos.

Naujuoju įstatymo projektu taip pat siekiama stiprinti tėvų bei vaiko atstovų atsakomybę. Visiškai pritariu vaikų fizinių bausmių šeimoje draudimui. Toks draudimas jau įteisintas 18-oje Europos Sąjungos valstybių.

Europos Žmogaus Teisių teismas savo sprendimais pasmerkė fizines bausmes vaikams pataisos įstaigose, mokyklose ir šeimoje bei konstatavo, kad toks draudimas nepažeidžia šeimos teisės į privatumą ir tikėjimą. Manau, kad atėjo laikas ir mums apsispręsti bei keisti „beržinės košės“ auklėjimo tradicijas į pozityvią tėvystę. Suprantu, kad greitai įgyvendinti šiuos gražius ketinimus nebus paprasta. Tradicijos ir mentalitetas greit nesikeičia. Tačiau kažkada pradėti reikia.

Tą patį galima pasakyti ir apie naują tėvų prievolę nepalikti vaikų be priežiūros. Juk vaikų nepriežiūra yra pagrindinė jų traumatizmo ir mirčių priežastis. Akivaizdu, jog nemažai šeimų susidurs su sunkumais įgyvendinant šią prievolę. Todėl būtina užtikrinti ir reikiamą pagalbą šeimoms – reikiamas vaikų darželių, dienos centrų ir socialines paslaugas, skatinti šeimoms palankias darbo organizavimo formas ir pan. Įstatymo projekte yra nemažai naujovių, kurių įgyvendinimui reikės papildomų pastangų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų