Tačiau mums nė neketinant nusileisti ir po mažą žingsnį vis iškovojant, kad minimali mėnesinė alga šalyje vis kiltų, tų besipiktinančiųjų ir smerkiančių mažėja, o atsiranda vis daugiau tokių, kurie pripažįsta, kad MMA kėlimas teigiami atsiliepia visai šalies ekonomikai.
Nuo Naujųjų metų mažiausias pajamas gaunančių žmonių pajamos vėl padidintos – šį kartą 25 eurais ir šiuo metu mažiausia alga šalyje sudaro 350 eurų.
Be to, padidėjo neapmokestinamas pajamų dydis bei papildomas neapmokestinamas pajamų dydis už kiekvieną auginamą vaiką. Tai reiškia, kad Lietuvos gyventojai gaus daugiau pinigų, kuriuos galės išleisti ne tik maistui bei būtinosioms reikmėms, bet ir pramogoms.
Noriu pasidžiaugti, kad mums pavyko pasiekti, kad metų viduryje MMA pakiltų dar labiau ir nuo liepos 1 dienos sudarytų 380 eurų. Tai bus jau penktas MMA didėjimas nuo Darbo partijos kadencijos šiame Seime pradžios.
Šio tikslo aš, būdama Seimo Darbo partijos frakcijos nare, kartu su kolegomis siekiau ne vienerius metus ir visa tai pavyko padaryti nepaisant aršaus koalicijos partnerių socialdemokratų pasipriešinimo ir atsainaus požiūrio į mažas Lietuvos žmonių pajamas.
Kaimynus vejamės, bet atsiliekame
2012 m., kandidatuodama į Seimą, pažadėjau jums siekti, kad MMA Lietuvoje sudarytų 1509 Lt (437 Eur). Šiandien esame pusiaukelėje – MMA dar ne toks, kokio norime, tačiau ir ne toks, koks buvo 2012 m.
Kai atėjome į valdžią 2012 m., MMA šalyje buvo tik 232 eurai (800 Lt) ir nesikeitė nuo 2008 m. Jau 2013 m. mūsų pastangomis minimali alga padidėjo iki 289 eurų (1000 Lt).
Toliau – daugiau: 2014 m. – 300 eurų (1035 Lt), 2015 m. – 325 eurai (1122 Lt). O šiemet padidinę MMA iki 380 eurų (1312 Lt) dar labiau priartėjome prie savo pagrindinio tikslo – 437 eurų MMA. Tokiu būdu mūsų dėka minimali alga šalyje per keturis metus padidės 63 proc. arba 148 eurais (511 Lt).
Gera pradžia – pusė darbo, tačiau lygiuotis į ekonomiškai stiprias ir išsivysčiusias Vakarų Europos šalis mums dar anksti. Atvirai pasakius, šiuo metu mums anksti lygiuotis net į mūsų kaimynes. 2014 m., kai pagaliau susiruošėme kelti MMA iki 300 eurų, Estijoje ir Latvijoje MMA išaugo iki 390 ir 360 eurų.
Prie kaimynų priartėjome tik metų viduryje, kai MMA pakėlėme iki 325 eurų, o pas juos jis liko toks pat, tačiau atsilikimas vis dar yra nemažas – 65 ir 35 eurai. Tad net pakėlę MMA iki 350 eurų vis dar nepasiekiame dabartinio Latvijos ir Estijos lygio, juolab, kad pas juos jis dar labiau didės – viena iš valdančiųjų Estijos partijų 2014 m. siūlė laipsniškai kasmet iki 2019 m. didinti MMA iki 800 eurų...
Per kančias – į žvaigždes
Visada sakiau, kad žmonių gerovės augimas yra tiesiogiai susijęs su jų finansine padėtimi. Siekiau, siekiu ir sieksiu, kad kiekvienas Lietuvoje dirbantis žmogus turėtų teisę į padorų atlyginimą, o pensininkai – į orią senatvę ir tai užtikrinančią pensiją.
Tačiau tai niekada nebuvo paprasta, nes visą laiką tenka kovoti su kritikais. Todėl šiandien galima drąsiai sakyti, kad ne mažiau svarbus pasiekimas yra net tik faktinis minimalios algos padidinimas, bet ir sugebėjimas įtikinti tiek ekspertus, tiek mūsų koalicijos partnerius, kad MMA didinti būtina ir tai atneša naudą ir žmonėms, ir visai valstybei.
Nors ir nenoriai, tačiau Lietuvos ekonomistai jau pripažino, kad MMA didinimas buvo labai naudingas visomis prasmėmis. Didesnis MMA kelia bendrąją paklausą ir vartojimą, nes mažiausias pajamas gaunantys žmonės yra linkę išleisti visą atlyginimą net ir tada, kai jis šiek tiek padidėja.
Šią tiesą didieji pasaulio ekonomistai suprato jau nuo praėjusio amžiaus vidurio. Tai pasitvirtino ir Lietuvoje – MMA didinimai mūsų šalies ekonomikos ne tik nesugriovė, bet priešingai – atgaivino vidaus rinką ir tapo ekonomikos augimo varikliu.
Pagaliau ir darbdaviai suprato, kad jiems irgi yra naudinga didesnė darbuotojų alga, nes žmonės yra linkę išleisti pinigus tos pačios ar kitos įmonės gaminamoms prekėms. Tokia nauda verslui dar labiau padidėjo, kai kartu su MMA buvo padidintas ir NPD, o tai ne tik palengvino mokestinę naštą verslui, bet ir suteikė savotišką apsaugą dirbančiajam, nes sumažino darbdavio naštą ir padarė darbuotoją šiek tiek pigesniu. Taip mes sumažinome darbuotojo riziką būti atleistam dėl MMA didėjimo.
Džiaugiuosi, kad Seimas jau yra priėmęs Darbo partijos parengtą rezoliuciją, kuria siūlome Vyriausybei dar šiemet padidinti MMA iki 437 eurų.
Planas žmonių pajamų didinimui
Nesuprantu ir nesutinku su tuo, kad dirbantis žmogus užuot savo dėmesį ir rūpestį skyręs šeimai ir artimiesiems, suka galvą, kaip išgyventi, kaip sumokėti mokesčius, išlaikyti savo vaikus. Tai yra netoleruotina, todėl neketinu nuleisti rankų ir sieksiu, kad žmonių pajamos dar daugiau didėtų, o atlygis už darbą būtų teisingas, protingas ir motyvuojantis.
Todėl džiaugiuosi, kad Seimas jau yra priėmęs Darbo partijos parengtą rezoliuciją, kuria siūlome Vyriausybei dar šiemet padidinti MMA iki 437 eurų. Taip pat Parlamente jau prasidėjo darbas dėl minimalios algos prilyginimo neapmokestinamam pajamų dydžiui – tam, kad žmonių atlyginimas „į rankas“ prilygtų atlyginimui „ant popieriaus“. Be to, sieksime, kad minimalios algos didėjimas būtų susietas su vidutinio darbo užmokesčio didėjimu, kad visų dirbančiųjų pajamos augtų tolygiai.
Mano darbo Seime prioritetas visada buvo, yra ir bus darbo žmonių interesų gynimas, jų gyvenimo kokybės gerinimas. Esu tikra, kad tik tada, kai užtikrinsime, kad iš savo atlyginimo žmogus galės patenkinti pagrindinius savo poreikius ir aprūpinti savo šeimą, galėsime judėti toliau ir spręsti kitus svarbius valstybės klausimus.
Vilija Filipovičienė yra Seimo Darbo partijos frakcijos narė, Seimo Sveikatos reikalų komiteto narė