Demokratijai, kaip Europos Sąjungos ir Vakarų pasaulio vertybiniam pamatui, tūkstančiai metų. Citata iš internetinės enciklopedijos sako, jog „demokratija, kaip ir pats terminas, pirmiausia atsirado Graikijos miestuose-valstybėse po ilgai trukusių kovų tarp didikų ir turtingųjų su paprasta liaudimi. Didžiausią išraišką demokratija pasiekė Atėnuose, kur visiems piliečiams vyrams buvo suteikta teisė dalyvauti valstybės valdyme. Pareigūnai buvo renkami tiesiogiai piliečių susirinkimo metu arba parenkami burtų keliu“. Taigi, demokratija suteikia teisę dalyvauti valstybės, savivaldybės valdyme, domėtis valstybės, savivaldybės reikalais, reikšti nuomonę ir gauti informaciją.
Tuo tarpu piliečių išrinkti atstovai – Seimo, rajonų tarybų nariai ir rajonų merai turi rūpintis savo veiklos skaidrumu ir viešumu. Viešumas, tai valdžios atsiskaitymas juos rinkusiems žmonėms. Valdžia turi nuolatos rūpintis kaip galima didžiausia informacijos sklaida. Būtent tokį valstybinės ir vietinės valdžios bendravimą su visuomene ir žiniasklaida aš matau Vakarų valstybėse ir iš dalies Lietuvoje.
Širvintų rajone viskas kitaip
Viso šito aš pasigendu Širvintų rajone. Ypač šiais metais. Metų pradžioje į viešumą iškilo informacija apie planuojamą plastiko perdirbimo gamyklos statybą prie pat Širvintų miesto ribos. Visuomenėje kilo didžiulis nepasitenkinimas.
2018 metų kovo 19 dieną, atliekant betonavimo darbus naujai statomoje krantinės terasoje, įvyko techninis incidentas – terasa deformavosi. Visuomenei tai buvo didžiulis netikėtumas, rezonansinis įvykis, sukrėtęs ne vieną gyventoją.
Aš, būdamas neabejingas viskam, kas vyksta Širvintų rajone ir mieste, nuolat domiuosi naujienomis, taip pat ir rajono valdžios reakcija į svarbius, rezonansinius įvykius. Kad ir kaip domėčiausi, tačiau man nėra pavykę rasti informacijos apie Širvintų rajono valdžios surengtas spaudos konferencijas šalies ir/ar rajono žiniasklaidai arba pranešimus spaudai.
Būtent to tikėjausi, po incidento nutikusio šių metų kovo 19 dieną. Domino, ko imsis rajono valdžia. Tikėjausi, kad rangovo bus paprašyta sustabdyti bet kokią veiklą statybos aikštelėje, kad bus sudaryta komisija padėčiai ir priežastims ištirti, kad bus pasamdyti nepriklausomi ekspertai. Tikėjausi, kad visa tai bus pranešta visuomenei. Tačiau stebėjau atvirkščią procesą – darbai statybos aikštelėje intensyvėjo.
Nesulaukęs tinkamos informacijos ir paaiškinimo, nutariau parašyti valstybinės valdžios institucijoms ir informuoti apie tai, kas man – Širvintų rajono gyventojui – kelia rūpestį, kuo aš abejoju. Pranešimą parašiau gegužės 9 dieną. Nesislėpiau, pasirašiau tikru vardu ir pavarde, pateikiau visą informaciją apie vykdomą projektą. Pateikiau ir nuorodas su nuotraukomis, iliustruojančiomis tai, kuo aš abejoju.
CPVA surengė patikrą vietoje
2018 metų birželio 4 dieną Centrinė projektų valdymo agentūra surengė patikrą vietoje, į ją stebėtojo teisėmis buvau pakviestas ir aš. Apie patikros niuansus kol kas nerašysiu, susilaikau, nors tikrai turiu ką pasakyti. Ir pasakysiu, kai manysiu, kad yra tam tinkamas laikas. Praėjus kelioms dienoms po patikros gavau atsakymą. Jį taip pat paskelbsiu šiek teik vėliau. Nuo pranešimo pateikimo iki patikros jokios oficialios reakcijos iš Širvintų valdžios pusės girdėti neteko. Tačiau situacija pasikeitė pastarosiomis dienomis.
Merės atsakas – laikraštyje
2018 metų birželio 12 dieną „Širvintų kraštas“ svetainėje pastebėjau straipsnį „Živilė Pinskuvienė: žmonės privalo žinoti, kas yra stabdžiai“.
Kad ir kiek domiuosi Lietuvos ir pasaulio įvykiais ir politika, bet nieko panašaus neteko girdėti. Sunkiai galiu patikėti, kad taip rašyti gali sau leisti rajono vadovas – meras ar merė.
Ž.Pinskuvienė 2015 metais savo laisva valia dalyvavo savivaldos rinkimuose ir kandidatavo į Širvintų rajono mero postą. Laimėjo. Ir nuo to momento prisiėmė ne tik teises, bet ir pareigas. Mero pozicija nėra vien tik administracinė. Ji labiau vertybinė. Meras visada turi skleisti savo vertybines nuostatas, tiek atstovaudamas rajono gyventojams, tiek kalbėdamas, tiek rašydamas, ta prasme – meras neturi poilsio dienų. Jo darbo laikas yra visa kadencija.
Po minėto straipsnio pasirodymo internete praėjo beveik savaitė, o nuo spausdinto laikraščio prekyboje – dar daugiau.
Klausimai merei
Mano klausimai merei Živilei Pinskuvienei būtų tokie:
Ar Jums yra žinoma apie minėtą straipsnį? Ar Jūs tikrai gavote redakcijos klausimus? Ar tikrai siuntėte jai atsakymus? Ar Jums buvo atsiųstas straipsnis prieš jį paviešinant? Ar Jūs sutikote su šiuo konkrečiu tekstu:
„Praėjusį pirmadienį „Širvintų kraštas“ sulaukė skaitytojo paklausimo: „Šiandien Širvintų paupyje, prie statomos estrados, vaikščiojo visas pulkas kostiumuotų žmonių ir Savivaldybės tarnautojų su šalmais. Jie nešiojosi popierius, kalbėjo su darbininkais, apžiūrinėjo statybas, paskui ėjo prie statomo pėsčiųjų tilto. Noriu pasiteirauti, kas vyksta, kodėl sustojusi tilto statyba, ar estrados ant vandens jau nebebus?“
Šiuos klausimus persiuntėme Savivaldybei. Gavome ir pateikiame Širvintų rajono merės Živilės Pinskuvienės atsakymą:
– Širvintų žmonės turi žinoti, kad Savivaldybės kiekvienas žingsnis ir kiekvienas atliekamas darbas yra akylai stebimas, o labai dažnai – ir skundžiamas. Jau esu sakiusi, kas, mano nuomone, yra didžiausi rajono kenkėjai, kurie savo skundais stabdo kiekvieną darbą.
Taigi, ir šį pirmadienį sulaukėme dar vienos patikros po dar vieno skundo. Šį kartą save vadinantis „pilietiškas gyventojas“, o gal dabar teisingiau būtų pasakyti – politiškas gyventojas, surašė skundą dėl projekto „Kompleksinis teritorijos prie Širvintų tvenkinio sutvarkymas“. Tiesiog juokinga, kaip ekspertu save skambiai vadinantis vyriškis aiškina atvykusiems Centrinės projektų valdymo agentūros atstovams apie takelio nuolydį, kuriuo su aukštais kulniukais žiemą bus nepatogu vaikščioti. Ar vos nepaėmęs už rankos vedasi apžiūrinėti tilto polių, kuriuos pats sugalvojo esant nenaujus. Ir nors po patikros jokių pažeidimų nebuvo nustatyta, žmonės turi žinoti, kad kiekvienas toks skundas, kiekviena patikra stabdo darbus.
Atsakingai galiu pasakyti, kad tai, kas pažadėta Širvintų rajono žmonėms, bus įvykdyta. Tačiau darbų terminų dabar jau net planuoti negalime būtent dėl tokių dalykų, kurie mūsų krašte, deja, bet jau tampa įprasti.
Mūsų žiniomis, jau kitą dieną po naujojo stadiono atidarymo, ankstų sekmadienio rytą su fotoaparatu po stadioną galimai lakstė ir „valstietis“ Vytas Šimonėlis. Tikriausiai, visiems aišku, dėl ko. Visgi aš labai džiaugiuosi, kad stadionas atidarytas. Kad minusus, kuriuos pastebėjome, rangovas dar turės laiko ištaisyti.
Rajone vyksta begalė darbų. Manau, kad tokie pilietiški gyventojai, o ir ilgametę (nors ir nelabai rezultatyvią) patirtį turintys Tarybos nariai pirmiausiai turėtų ateiti, aiškiai pasakyti, dėl ko jiems neramu, kur reikėtų patikrinti, atidžiau pasižiūrėti. Juk esame to paties rajono žmonės. Tačiau jų pasirinktas metodas labai aiškus – bet kokiomis priemonėmis kenkti.
Tik labai gaila, jog šie veikėjai nesupranta, kad savo veiksmais kenkia ne man, nes nei stadionas, nei pėsčiųjų tiltas, nei socialinių butų daugiabutis, nei kuris kitas projektas nėra statomas Živilei Pinskuvienei. Jie kenkia širvintiškiams, savo krašto žmonėms. Tiesiog apmaudu dėl tokių „politikų“, nes, mano nuomone, politikas yra renkamas tam, kad atstovautų žmonėms savo darbais, o ne darbų stabdymu.
Taigi, už tai, kad mūsų rajone daug darbų stabdoma skundais ir patikromis, žmonės gali tiesiogiai padėkoti opozicijai, jai draugiškai purvasklaidai ir pilietiškiems, o gal – kaip minėjau – dabar jau politiškiems veikėjams“.
Mere, ar sutikote su komentarais po nuotraukomis: „Pilietiškam gyventojui suabejojus, atkasamas estrados polis“; „V.Sarpauskas aiškina ekspertams, kad tako nuolydis bus nepatogus einant aukštakulniais“.
Ar Jums priimtina, kad straipsnis yra anoniminis, tai yra, nėra nurodytas autorius?
Kadangi man nėra žinoma, ar Jūs skundėte šį straipsnį, ar prisiimate išsakytos nuomonės autorystę, tai klausimus adresuoju Jums. Kadangi minėtos patikros metu dalyvavau būtent aš, nuotraukose taip pat esu aš, tai visi teiginiai ir komentarai išsakyti tekste, yra skirti būtent man.
Ką reiškia šie teiginiai: „...o labai dažnai ir skundžiamas“?
Kas yra „Jau esu sakiusi, kas, mano nuomone, yra didžiausi rajono kenkėjai, kurie savo skundais stabdo kiekvieną darbą“? Prašau įvardinti Jums žinomus kenkėjus. Nurodyti ir argumentuotai pagrįsti, kokią konkrečiai žalą Jums žinomi kenkėjai padarė rajonui? Ar ėmėtės kokių nors priemonių kenkėjams demaskuoti ir jų žalai įvardinti?
Ką reiškia teiginys: „Taigi, ir šį pirmadienį sulaukėme dar vienos patikros po dar vieno skundo“? Ar tai reiškia, kad mano pranešimą vertinate kaip skundą?
Kokių konkrečiai priemonių ėmėtės po kovo 19 dieną įvykusio incidento? Ar Jus, kaip rajono vadovę, tenkina minimo investicinio projekto atliekamų darbų kokybė? Ar nekilo minčių po minimo incidento kviesti nepriklausomus ekspertus ir patikrinti atliekamų darbų kokybę, eiliškumą, dokumentų tvarkymą? Ar Jus tenkina įmonės, atliekančios statybų techninę priežiūrą, veikla?
Ką reiškia šis teiginys: „šį kartą save vadinantis pilietiškas gyventojas, o gal dabar teisingiau būtų pasakyti politiškas gyventojas, surašė skundą dėl projekto „Кompleksinis teritorijos prie Širvintų tvenkinio sutvarkymas“? Ar tai reiškia, kad gyventojų pilietiškumas Jums sukelia juoką? Ar juoką sukelia tik mano pilietiškumas? Jūsų, kaip politikės, noriu paklausti, ką reiškia patikslinimas – „politiškas gyventojas“? Ar tai gerai, ar blogai?
Ką reiškia teiginys: „Tiesiog juokinga, kaip ekspertu save skambiai vadinantis vyriškis...“? Prašau pateikti įrodymus, ir pagrįsti teiginį, kad aš save skambiai vadinu ekspertu. Kas konkrečiai Jums sukelia juoką?
Ką reiškia teiginys: „Ar vos nepaėmęs už rankos vedasi apžiūrinėti tilto polių, kuriuos pats sugalvojo esant nenaujus“? Ar tai reiškia, kad Jūs žinot, ką aš galvoju? Ar tai reiškia, kad Jūs jau turite laboratorijoje atliktos ekspertizės rezultatus, kad metalas yra visiškai naujas? Jeigu ekspertizės išvadas turit, kodėl nesupažindinate visuomenės?
Ką reiškia teiginys: „Ir nors po patikros jokių pažeidimų nebuvo nustatyta...“? Ar tai reiškia, kad patikra jau baigta? Gal jau turite išvadas? Kada supažindinsit visuomenę su tyrimo eiga ir visa turima informacija? Informuoju, kad po patikros SPVA mane informavo apie patikros rezultatus. Patikrai įvykus, toliau vyksta tyrimas.
Ką reiškia teiginys: „Mūsų žiniomis, jau kitą dieną po naujojo stadiono atidarymo, ankstų sekmadienio rytą su fotoaparatu po stadioną galimai lakstė ir „valstietis“ Vytas Šmonėlis“? Kas tie „Mūsų žiniomis“? Keliese esate? Ar stadionas atidarymo metu buvo priduotas? Ar pasirašytas darbų priėmimo aktas? Ar stadionas įregistruotas nekilnojamojo turto registre? Jeigu stadionas dar nepriduotas, tas jis yra statybos aikštelė. Už tvarką jame atsakingas rangovas. Ar tinkamai informavote rangovą apie pašalinius žmones statybos aikštelėje? Kodėl rangovas pats to nepastebėjo?
Nors klausimų turėčiau dar ne vieną, bet tam kartui tiek. Nes, bet kokiu atveju, lieka galimybė, kad straipsnį rašė kažkas kitas. Gal ir pati redakcija nežino, kas rašė, nes po straipsniu autorius nėra nurodytas. Kiek žinau, tokiu atveju visa atsakomybė krenta redaktoriui.
Informuoju, kad bet kokiu atveju apie šį straipsnį pranešiu Lietuvos žurnalistų sąjungai, Žurnalistų etikos inspektoriaus tarnybai bei Visuomenės informavimo etikos komisijai. Tikiuosi, tyrimo metu bus nustatytos visos straipsnio „Živilė Pinskuvienė: žmonės privalo žinoti, kas yra stabdžiai“ atsiradimo viešoje erdvėje aplinkybės, tikrąjį teksto autorių, teksto atitikimą etikos normoms.
Širvintų rajono mere Živile Pinskuviene, Jūs taip pat turite galimybę apie šį straipsnį pranešti mano aukščiau paminėtoms tarnyboms, jeigu visgi tekstas yra ne Jūsų ir/arba Jūs su juo iš esmės arba dalinai nesutinkate.
Virginijus Sarpauskas yra Širvintų visuomenininkas, TS-LKD narys.