Virginijus Sinkevičius. Kas kaltas, kad Lietuva neatsirado JAV draugų sąraše?

Jau prasidėjo bulvės mėtymas dėl to, kas kaltas, kad Lietuva neatsirado JAV draugų sąraše, kuriems netaikomi ribojimai dirbtinio intelekto lustų eksportui.
Virginijus Sinkevičius
Virginijus Sinkevičius / Roberto Riabovo / BNS nuotr.

Pradėkime nuo to, kad net 17 ES valstybių, t.y. daugiau nei pusė nepateko į šį sąrašą. Nepateko ir mūsų regionas – Lenkija, Latvija, Estija, nepateko ir tokios pietų šalys kaip Graikija ar Portugalija.

Nepateko ir tokie artimi JAV sąjungininkai ir svarbūs ekonominiai partneriai kaip Izraelis ir Singapūras. Tad bet kokios kalbos apie tai, kad tai yra tiesioginė mūsų politikos pasekmė, – yra akivaizdus melas. Tai galbūt galėjo nustebinti tuos, kurie pastaruosius metus svaiginosi nuo nacionalinės propagandos apie tariamą Lietuvos tarptautinį svorį, tačiau ne vakar gimę turėtų suprasti, kad valstybės tarptautinės įtakos tikrai nediktuoja aktyvumas socialiniuose tinkluose.

Nepateko ir tokie artimi JAV sąjungininkai ir svarbūs ekonominiai partneriai kaip Izraelis ir Singapūras. Tad bet kokios kalbos apie tai, kad tai yra tiesioginė mūsų politikos pasekmė – yra akivaizdus melas.

Antra, kas yra labai svarbu, šis JAV sąrašas nėra „draugų ir priešų“ sąrašas, nes valstybės dalijamos ne į 2, tačiau į 3 kategorijas. Didžioji dalis pasaulio, tame tarpe ir visi mūsų draugiški kaimynai, patenka į 2-ąją kategoriją. T.y. šioms šalims taikomi ribojimai, kiek tų DI lustų galime importuoti. O būtent trečiojoje kategorijoje yra apibrėžti JAV geopolitiniai oponentai.

Taip, Lietuva nėra ir nebuvo kažkoks privilegijuotas JAV partneris, nepriklausome ir jokioms kritinės svarbos tiekimo grandinėms, neturime kritinių žaliavų, karinės ar ekonominės galios, ypatingos technologinės pramonės, kurios iškeltų mūsų svarbą aukščiau kitų. Tai yra realybė, kurią reikia suprasti.

Todėl trečia ir – svarbiausia, nepadarykime tradicinio politinio šou, neapkabinėkime šio klausimo sąmokslo teorijomis, kurios pastaruoju metu taip dažnai skamba ir išgirskime visų pirma pačios JAV ambasados Lietuvoje priminimą, kad turime visas galimybes JAV teikti pastabas. Tad oficialūs ir diplomatiniai kanalai tikrai dar neišsemti, tą mums asmeniškai primena ambasada, todėl visi galintys pasistengti dėl glaudesnių ryšių su JAV turi puikią progą tai padaryti.

Vis dėl to ES šalių padalijimas yra prastas precedentas. Tikrai šį klausimą iškelsiu Europos Parlamento lygiu, nes tai ir mūsų kaip bendros 27-erių valstybių politinės ir ekonominės sąjungos klausimas – ne veltui bendra rinka yra vienas svarbiausių projektų Europos istorijoje. Reaguoti privalo ir Europos Komisija, ir šiuo metu ES pirmininkaujanti Lenkija.

Šis V.Sinkevičiaus tekstas paskelbtas jo paskyroje „Facebook“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Tyrimas atskleidė: „Lidl“ dažno vartojimo prekių krepšelis – pigiausias
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai