Daugybė tyrimų atskleidė, kad elektroninės cigaretės yra toksiškų cheminių medžiagų kokteilis, įskaitant formaldehidą, akroleiną ir acetaldehidą, kurie, kaip žinoma, sukelia kvėpavimo takų ir širdies ir kraujagyslių ligas.
Ne mažiau aktuali yra ir kita blogybė – elektroninėse cigaretėse esančios ličio jonų baterijos.
Jos negali būti išmetamos su kitomis šiukšlėmis, o privalo būti rūšiuojamos.
Deja, niekas apie tai net nesusimąsto.
Pastebėta, kad nerūšiuojamos elektroninių cigarečių baterijos mechaniškai pažeistos gali užsidegti, taip pat yra sukurtos vienkartinio naudojimo principu ir biologiškai nesuyra.
Todėl tinkamas rūšiavimas turi būti privalomas.
Kodėl elektroninės cigaretės išgyvena aukso amžių? Paprastas atsakymas: jaunimo mada.
Veipai tapo tam tikra tendencija tarp jaunų žmonių, kitaip tariant, vienkartinė cigaretė virto jaunimo prestižo aksesuaru ir mada.
Kitas momentas, paveipinusio jaunuolio nei tėvai, nei mokytojai negali „atpažinti“, nes parūkius nelieka jokio kvapo.
O tai dar labiau „įkvėpia“ laikytis šios mados. Galiausiai, dėl elektroninių cigarečių vaisinių skonių įvairovės patrauklumas vaikų ir paauglių tarpe yra didžiulis, nes tai yra saldu ir skanu.
Na ir nepamirškime, tie, kas pasiima pelną už sėkmingą elektroninių cigarečių prekybą, yra praktiškai nebaudžiami.
Jiems nesudėtinga apmokėti menką baudą už padarytus nusižengimus ir toliau tęsti veiklą.
Tikiu, kad ateityje gyvensime daug šviesiau, nes jau nuo šių metų įsigalioja teisės aktų pakitimai, kurie turėtų dar labiau stabdyti elektroninių cigarečių vartojimą.
Truputėli priešistorės: nuo 2022 m. liepos 1 d. Lietuvos parduotuvių lentynose turėjo nelikti elektroninių cigarečių ir jų pildyklių, jeigu juose yra KVAPIŲJŲ medžiagų, išskyrus tabako kvapą ir skonį.
Tačiau gudrieji prekybininkai sugalvojo, kaip apeiti įstatymą, kad galėtų tęsti savo verslą.
Jie teigia, kad jų elektroninėse cigaretėse ne KVAPAS, o SKONIS, todėl jie gali pardavinėti elektronines cigaretes beveik visuose prekybos centruose bei degalinėse.
Dar viena bėda – visiškai laisvas elektroninių cigarečių priėjimas nepilnamečiams.
Kadangi Lietuvoje prekyba tabako gaminiais internetu yra uždrausta, prekybininkai sugalvojo savo internetines parduotuves įsteigti kitose šalyse.
Taip jaunuoliams yra sukurta galimybė patiems užsisakyti ir už atsiųstus pirkinius atsiskaityti atsiimant paštomate.
Nebloga sistema bei akivaizdus draudimų apėjimas.
KAS DAR KEIČIASI DAR ŠIEMET?
Nuo šių metų lapkričio 1 dienos:
1. Draudžiama pateikti rinkai elektronines cigaretes ir jų pildykles su skysčiu, pritaikytu elektroninėms cigaretėms pildyti, jeigu šiame skystyje yra pridėtinio KVAPO ar SKONIO. Kaip jau minėjau, prekybininkams kvapas ir skonis yra netapatūs dalykai, todėl dabar turėsime aiškiai apibrėžtą teisinę bazę, kuri užvers kelius taisyklių laužytojams.
2. Ženklinimas dėl nikotino elektroninėse cigaretėse ir jų pildyklėse. Ant vienetinių pakelių ar bet kokios išorinės pakuotės turi būti šis įspėjimas apie galimą žalą sveikatai: „Šiame gaminyje yra nikotino, kuris yra itin didelę priklausomybę sukelianti medžiaga“, tai padės atkreipti dėmesį, mažinti nikotino vartojimą, o gal ir paskatins nebeveipinti.
3. Neleisti naudoti cukraus ir saldiklių elektroninėse cigaretėse ir jų pildyklėse esančiuose skysčiuose. Cukrus yra esminė dedamoji norint turėti pridėtinį skonį ar kvapą, todėl pastarojo pašalinimas iš jų sudėties turėtų mažinti jaunuolių norą ir priklausomybę veipinti.
Žinoma, sunku kažką padaryti vien tik keičiant teisės aktus ir bandant tikėtis prekybininkų geranoriškumo laikytis įstatymų.
Todėl be visuomenės įsitraukimo, be mokyklų taisyklių griežtinimo, ar be tėvų noro kovoti su šia blogybe – pokyčiai bus tikrai minimalūs.
Turime susitelkti visi. Ir tikiu, kad mes galime. Taip galime pradėti įžangą į veipinimo eros pabaigą.