Neseniai vykę debatai EP Liaudies partijos grupėje atskleidė gana svarbių dalykų, kur dėl Ukrainos kertasi besiskiriančios europarlamentarų nuomonės.
Pasidalijau matymais, kaip klostosi Ukrainos perspektyvos lapkritį Vilniuje pasirašyti asociacijos sutartį su Europos Sąjunga (ES), tuo galutinai atsisakant Rusijos vilionių į šios kuriamą Muitų sąjungą, galbūt jau „Euraziją“. Kai Venecijos komisija patvirtino, kad Ukraina ryžtingai ėmėsi konkrečių įstatyminių veiksmų reformuoti savo teisinę sistemą, prokuratūrą ir būsimus rinkimus, o tai reiškia, Venecijos komisijos atstovų žodžiais, jog „Ukraina – už Europos kryptį“ (ne Eurazijos), nereikia turėti iliuzijų, kad Kremlius nesigriebs dar šiurkštesnių priemonių šiai slinkčiai sutrukdyti.
Savo ruožtu Ukrainai apsisprendus, dar aiškesnis klausimas, ar apsisprendė ES? Kai girdime tvirtą įtakingo vokiečių europarlamentaro E.Broko poziciją, kad „Rusija savo šiurkščiu spaudimu negali laimėti“, suvokiame, jog tai jau ir Europos nepriklausomybės dalykas.
Sykiu matome, kad Julijos Tymošenko likimas yra, ko gero, paskutinė Rusijos korta didžiajame geopolitiniame žaidime. Ar supranta tai EP kolegos, kurie pabrėžia, kad Ukrainos sutarties sėkmei ES viršūnėse kategoriškai reikalaujama išlaisvinti J.Tymošenko iš dabartinio įkalinimo? Kai kurie nustatinėja net datas... Tačiau kažin ar čia nesirastų lankstesnių galimybių. Antai galėtų būti panaudotas vienas žinomas būdas, tai – nuteistosios malonės prašymas. Ukrainos prezidentas yra minėjęs tokią galimybę ją išlaisvinti, tad kodėl bent nepasvarsčius, nepatarus?
„Laisvę Julijai Tymošenko!“ tąsyk reiškia ne siekį, kad ją paleistų, o kad pripažintų nekalta, nepaisant ne visai gerų dalykų byloje ir įsiteisėjusio teismo sprendimo.
Kai kuriems mano kolegoms europarlamentarams ėmus piktintis dėl tokio neprincipingumo, turėjau priminti matęs daug atvejų, kai kaltinamieji net aiškiausiose korupcijos bei kyšininkavimo bylose visi kaip vienas aiškino esą persekiojami politiškai. O štai ultimatyvūs reikalavimai Ukrainos valdžiai (lyg pagal Rusijos komandą) iš tikrųjų nė nepanašūs į užuojautą sergančiai kalinei, veikiau priešingai. „Laisvę Julijai Tymošenko!“ tąsyk reiškia ne siekį, kad ją paleistų, o kad pripažintų nekalta, nepaisant ne visai gerų dalykų byloje ir įsiteisėjusio teismo sprendimo. (Tiesa, antrasis sandėrio kaltininkas, sėdintis Kremliuje, nebuvo net apklaustas.) Nejau EP nori pasikelti į aukštų aukščiausią apeliacinį rangą ir pats, nebūdamas teismas, o paneigdamas nacionalinį teismą, spręsti kaltumo problemą?
Teko pažymėti net gana nepatenkintiems, kad vis dėlto nedera suplakti visai skirtingų dalykų: ar siekiame išlaisvinti J.Tymošenko (iš gailesčio ir kad neliktų pačių nusistatytos kliūties pasirašyti sutartį), ar paskelbti ją nekalta? Antrasis atvejis – virš EP galimybių, tad ar neįsivarom patys, dar ir su Ukraina, į akligatvį? Kas tuo džiaugtųsi, žinom.
Dar vienuose debatuose tuo pačiu klausimu pasiūliau pasidomėti, informuoti ir pamąstyti, ar tikrai pati J.Tymošenko daro gerai apgalvotus pareiškimus, ar jai įtaką daro (gali daryti) aplinka, neduokdie, net suinteresuota skelbiamos politinės aukos ilgesniu laikymu kalėjime. O dar, jei tai žlugdo Ukrainos ir ES asociacijos sutartį...
Apskritai žvelgiant, jau kartais įvardijamos ES ir Rusijos „varžybos dėl Ukrainos“ primena ir vieną ypatingą Kremliaus politikos bruožą. Ten visuomet manoma, kad jei buvusios valdos krypsta, pavyzdžiui, į Europą, tai rodo Europos priešišką veiklą pakenkti Rusijai. („Nelįskit, čia mūsų vidaus reikalas!“ – šaukė piktas Vladimiras Putinas per „oranžinę“, o gal „apelsinų“ revoliuciją). Net neįsileidžiama minties, kad buvusios pavergtos tautos gali turėti savo pačių nuomonę ir valią, kuri ką nors reiškia. Jos tiesiog išdavikės, visokie pribaltai.
Liūdna dėl tokio smegenų sąstingio, bet faktas. Liūdna, kai sąstingis priimamas kaip rimtas faktas, prie kurio reikia taikytis (užuot ramiai neatkreipus prisitaikomojo dėmesio). Tačiau jei Ukraina ištvers, atsilaikys ir žengs europinių permainų keliu, tai labai padės galų gale tai pačiai pykstančiai viršūnių Rusijai. Padės keistis ir susivokti, jog vis dėlto pasaulis keičiasi. Sąstingis neturi ateities.