Kiek sumoki ir ką gauni?
Imkime du žmones. Joną ir Petrą. Jonas uždirba minimumą, 300 eurų „į rankas“, Petras – 1000. Jonas per mėnesį sumoka 180 eurų mokesčių, Petras – 726. Kas sudaro tuos 726? Gyventojų pajamų mokestis – 197, sveikatos draudimas – 118, darbuotojo ir darbdavio „Sodros“ įmoka – 408 ((skaičiuoklė: mokumokescius.lt).
Taigi, Jono ir Petro atlyginimai skiriasi 3,3 karto, o sumokami mokesčiai – net 4 kartus.
Tarkime, Jonui ir Petrui dabar yra po 25 metus, o į pensiją jie išeis 65-erių. Vadinasi, dirbs ir „Sodrai“ mokės 40 metų. Jei nesikeis jų atlyginimai, kiek jie sumokės ir ką gaus? Petras valstybinei pensijų sistemai sumokės 4 kartus daugiau už Joną – 166 000 eurų (Jonas – 45 000).
Kiek pensijos senatvėje gaus Jonas ir Petras? Jonas – 217 eurų. Petras – 407. Taigi, nors Petras į „Sodros” katilą sumokėjo beveik 4 kartus daugiau už Joną, Petro pensija bus tik 2 kartus didesnė (net mažiau nei du kartus).
O jei prie šios kompanijos pridėtume dar ir Saulių, kuris uždirba 1600 eurų „į rankas”? Per 40 metų jis „Sodrai“ sumokės 266 000 eurų, tačiau jo pensija bus tik 549 eurai. Saulius sumokės 6 kartus daugiau nei Jonas, tačiau jo pensija didesnė bus tik 2,5 karto. Kad ir kaip beskaičiuotumėme, dabartinėje sistemoje daug legaliai uždirbti ir sumokėti daug mokesčių – paprasčiausiai neapsimoka.
Kad ir kaip beskaičiuotumėme, dabartinėje sistemoje daug legaliai uždirbti ir sumokėti daug mokesčių – paprasčiausiai neapsimoka.
Kas yra „Sodros“ lubos?
Ką reikštų „Sodros“ lubos, o tiksliau įmokų lubos? Įsivaizduokime, kad būtų nustatytos 1400 eurų dydžio „Sodros“ įmokų lubos. Jonui, kuris uždirba 300, nesikeičia niekas. Petrui, kuris uždirba 1000 – irgi niekas. Sauliui, kuris uždirba 1600, pasikeistų trys dalykai. Pirma, jis „Sodrai“ mokėtų tiek pat, kiek Petras. Saulius „Sodros“ įmokas mokėtų tik nuo 1 400 eurų, o ne nuo 2 105 eurų atlyginimo „ant popieriaus“, kaip yra dabar.
Antra, pensiją Saulius gautų irgi tokią pat kaip Petras. Rezultatas – šiek tiek sumažėtų atotrūkis tarp to, ką Saulius sumokėjo, ir ką gaus.
Trečia, samdyti Saulių taptų pigiau. Dabar Jonas, į rankas uždirbantis 300 eurų darbdaviui kainuoja 467 eurus. Petras, uždirbantis 1 000, kainuoja 1 726. Saulius uždirba 1 600, jo darbas kainuoja 2 762. Įvedus „Sodros“ lubas, Saulius uždirbtų 64 eurais daugiau, tačiau jo darbo vieta kainuotų 282 eurais mažiau. Išloštų ir Saulius, ir jį įdarbinanti įmonė.
Štai ir viskas. Uždirbantieji daugiau toliau mokėtų aukštus mokesčius. Tiesiog šiek tiek sumažėtų skirtumas tarp to, ką žmogus sumoka valstybinei sistemai, ir ką iš jos gauna.
Aišku, galima nieko nekeisti, nes „nėra pinigų“. Bet jų nėra ir dabartinėje sistemoje. Viena iš priežasčių, kodėl „nėra pinigų“ – nes į tokią sistemą neapsimoka mokėti. Sumoki daug – gauni mažai. Sumoki mažai – gauni irgi mažai. Kas savo noru mokės į tokią nesąžiningą sistemą?
Ar mes norime turtingos ir modernios valstybės, kurioje žmogus ir valdžia yra partneriai? Kur žmogus moka mokesčius ir gauna kokybiškas paslaugas? Ar komunistinio feodalizmo, kur valdžia žmogui yra ponas? Kur žmogus už mokesčius gauna ne kokybiškas paslaugas, o išmaldą? Jei norime judėti link pirmo varianto – tai reikia ir „Sodros“ įmokų lubų.
Žilvinas Šilėnas yra Lietuvos laisvosios rinkos instituto prezidentas