Sunku patikėti, bet vilkinimu pagarsėjusi baudžiamoji byla dėl galimo Andriaus ir Edvardo Marapolskų sukčiavimo gaunant 1,2 milijono litų ES paramą eina į pabaigą.
Jei nekils nenumatytų kliūčių, nagrinėjimas šįmet gali baigtis, kitų metų pradžioje teismui beliks paskelbti verdiktą. Tačiau jau dabar aišku, kad teisiamiesiems nelaisvė vargu ar gresia: dėl daugelio kaltinimų jau yra suėjusi senatis, o už nepasenusius nusikaltimus esą būtų neteisinga bausti laisvės atėmimu, kai vien teismo procesas šitaip užsitęsė.
Prašo nuteisti, bet laisvės neatimti
Kaltinimai sukčiavimu ir subūrus organizuotą grupę pareikšti teisininkui Andriui Marapolskui, jo tėvui Edvardui Marapolskui, kuris tuo metu buvo teisines paslaugas teikiančios bendrovės direktorius ir ūkininkas, įgyvendinantis ES lėšomis remiamą projektą, ir subrangos darbus atlikusios bendrovės buhalterei 28-erių metų Renatai Guk. Įtarimai baudžiamojoje byloje pareikšti ir juridiniam asmeniui – teisines paslaugas teikusiai bendrovei.
Valstybės kaltinimą šioje byloje palaikanti prokurorė 15min minėjo, kad formaliai kaltinamiesiems yra numatoma ir laisvės atėmimo bausmė. Tačiau patys prokuratūros atstovai siūlo jos vykdymą atidėti net ir tuo atveju, jei teismas pripažintų teisiamuosius kaltais – jau vien proceso trukmė ir pareiga lankyti posėdžius kaltinamiesiems tapo savotiška bausme. Kita vertus, teisiamiesiems kaltinimų nepripažįstant, jie viliasi būti apskritai išteisinti.
Gruzinas sulaikytas Jungtinėje Karalystėje
Kodėl ši byla tokia sena ir dėl ko, galima sakyti, ilgai buvo vilkinama? Peripetijos, narpliojamos teisme, susijusios su 2007–2009 metų įvykiais.
2011 metais Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba (FNTT) ir Generalinė prokuratūra šią bylą teismui perdavė su keturiais kaltinamaisiais – advokatu, jo tėvu, minėta buhaltere R.Guk ir juridiniu asmeniu „Adversus group“.
Be keturių bylos kaltinamųjų – trijų fizinių ir vieno juridinio asmens – galėjo atsirasti dar vienas dalyvis – Jungtinėje Karalystėje sulaikytas nuo teismo pasislėpęs kaltinamasis Givis Kozašvilis, kuris tik 2014 vasarą buvo perduotas Lietuvai.
G.Kozašvilio bylą, kuri buvo išskirta į atskirą, jam pasislėpus nuo teismo, prokuratūra nagrinėti perdavė Vilniaus miesto apylinkės teismui. Nuspręsta, kad bylos bus nagrinėjamos atskirai.
Bylos vilkinimo menas
Nuo 2011 metų, kai FNTT ir prokuratūra perdavė bylą su keturiais kaltinamaisiais, per trejus metus teismui tepavyko paskelbti kaltinamąjį aktą – per visą tą laiką nuolat sirgo advokatai, kaltinamieji, be to, keitėsi jų gynėjai. Proceso dalyviai reikšdavo prašymus, rašydavo skundus aukštesnės instancijos teismui.
„Byla yra didžiulės apimties, sudėtinga. Dabar padėtas įrodymų tyrimas, iškviesti liudytojai. Byla užtruko dėl objektyvių priežasčių, nepriklausančių nuo teismo – advokatų, kaltinamųjų sirgimai. Buvo reiškiami įvairūs prašymai. Tai suserga, tai neateina, tai pamiršta apie posėdį. Priėjome iki to, kad, kaip ir Darbo partijos byloje, kaltinamiesiems buvo paskirti valstybės gynėjai – tuomet bylos nagrinėjimas pajudėjo“, – BNS yra aiškinusi teisėja A.Survilienė.
Byloje gynėjais dalyvauja žinomi advokatai, jie būna užimti ir kitose bylose, todėl teismui posėdžių laikus reikėjo skirti atsižvelgiant į jų užimtumą kitose bylose.
Siekiant išspręsti advokatų užimtumo problemą, dalyvauja byloje įpareigoti ir kaltinamųjų samdyti privatūs ir valstybės skirti advokatai.
Kaltinami bandę pasisavinti daugiau nei milijoną
Kaip jau skelbta, tyrėjai įtaria, kad G.Kozašvilis 2007–2009 metais veikė, kaip įtariama, advokato A.Marapolsko organizuotoje asmenų grupėje. Grupė turėjo sumanymą – pagaminti netikrus dokumentus, juose užfiksuoti realiai nevykusias ūkines bei finansines operacijas, kad apgaulės būdu A.Marapolsko ir jo tėvo naudai įgytų 1 mln. 277 tūkst. litų vertės svetimą turtą – ES ir Lietuvos valstybės biudžeto lėšas. Jos buvo skirtos kaimo turizmo projektui – įsteigti sodybą „Giedraitiškių dvaras“.
Manoma, kad gruzinas G.Kozašvilis įvykdė A.Marapolsko nurodymus.
Manoma, kad G.Kozašvilis įvykdė A.Marapolsko nurodymus – jis 2008 metais Alytaus apskrities valstybinėje mokesčių inspekcijoje įregistravo individualią veiklą. Su bendrove „Forsitia“ sudarė tariamą rangos sutartį dėl „Giedraitiškių dvaro“ statybos.
Bylos duomenimis, 2008 metų rudenį buvo suklastotos PVM sąskaitos faktūros – jose buvo nurodyta, kad atlikta darbų už 799 tūkst. 835 litus. Realiai jokie darbai neatlikti. G.Kozašvilis, įtariama, Marapolskų naudai padėjo įgyti 1,2 mln. litų ES ir Lietuvos biudžeto lėšų. Taip pat padėjo apgaule panaikinti turtinę prievolę sumokėti valstybės biudžetui 474 tūkst. litų PVM.
2011 metais G.Kozašvilis pasislėpė. Po poros metų jis, pagal Europos arešto orderį, buvo sulaikytas Jungtinėje Karalystėje ir perduotas Lietuvai.
Pasak teisėsaugos pareigūnų, nustatyta, kad ūkininkas E.Marapolskas, įgyvendindamas daugiau nei 2,5 mln. litų vertės projektą, steigiant kaimo turizmo sodybą Kalvio kaime, Nacionalinei mokėjimo agentūrai (NMA) pateikė mokėjimo prašymą apie projekto vykdymo metu patirtas išlaidas, pagrįsdamas jas statybos rangovo PVM sąskaitomis faktūromis ir objekto atliktų darbų aktais, kuriuose buvo įrašyti neteisingi duomenys apie atliktų darbų laiką, kiekį ir vertę.
Projektas iš dalies buvo finansuojamas pagal 2004–2006 metų Bendrojo programavimo dokumentą (BPD) iš Europos Sąjungos ir Lietuvos biudžeto lėšų.
Įtariama, kad sumaniai klastojo dokumentus
Tyrimo metu FNTT tyrėjai išaiškino aplinkybes, kad statyboms vadovavęs A.Marapolskas samdė nelegalius darbuotojus ir mokėjo jiems pinigus už atliktus darbus.
Išaiškinta, kad, siekiant padidinti išlaidas, svečių namų ir klėties statybai buvo įsteigta uždaroji akcinė bendrovė, realiai neatlikusi jokių darbų. Statybų subrangovo, kur tuo metu dirbo dvi darbuotojos, suklastotais dokumentais (PVM sąskaitomis faktūromis, atliktų darbų aktais) buvo įformintos tikrovės neatitinkančios kaimo turizmo sodybos statybos išlaidos ir nurodytas nepagrįstai didesnis grąžintinas iš biudžeto lėšų pridėtinės vertės mokestis. Apskaičiuota, kad apgaule įgyta daugiau nei 1,2 mln. litų Europos Sąjungos paramos lėšų, skirtų kaimo turizmo sodybos finansavimui, ir daugiau nei 470 tūkst. litų PVM.
Pasigenda aiškumo ir faktų
Pastarajame posėdyje Vilniaus apygardos teisme baigiamąją kalbą sakė A.Marapolsko, kuris įvardijamas kaip organizuotos grupės lyderis, advokatė.
„Santrauka yra paprasta: jokios apgaulės, siekiant gauti paramos lėšas, nebuvo“, – tvirtino gynėja.
„Painumas, faktinių aplinkybių painiojimas, teiginių nepagrindimas konkrečiais faktais“, – prokuratūros darbo broką įžvelgia kaltinamojo A.Marapolsko advokatė.
Keletą valandų kalbėjusi advokatė sakė, kad rimčiausias jos ginamajam pateiktas kaltinimas susijęs su sukčiavimu organizuotoje grupėje.
„Ši kaltinimo dalis yra visiškai paneigta, prokurorė jos nepagrindė. Andrius Marapolskas nėra padaręs nusikalstamų veikų, todėl prašau mano ginamąjį išteisinti“, – kalbėjo teisininkė.
Jos vertinimu, prokuratūros kaltinamasis aktas turi akivaizdžių trūkumų.
„Painumas, faktinių aplinkybių painiojimas, teiginių nepagrindimas konkrečiais faktais“, – prokuratūros darbo broką įžvelgia teisiamo advokato advokatė.
Teisininkei taip pat kliūva, kad, pagal kaltinamąjį aktą, būtent A.Marapolskas subūrė sukčių komandą, tačiau šis kaltinimas aptakus. „Nėra jokių duomenų apie organizuotos grupės sukūrimą“, – pabrėžė gynėja.