Vyras automobiliu „Volvo V70“ vežė 3000 pakelių cigarečių „Fest“ su
baltarusiškomis banderolėmis. Policijos pareigūnai stabdė automobilį, norėdami patikrinti jo dokumentus. Vyras nuo pareigūnų spruko, bėgdamas dar pateko į eismo įvykį ir iš jo pasišalino. Visgi, jis buvo sulaikytas, automobilyje buvo aptiktos ir nelegalios cigaretės.
Druskininkų miesto apylinkės teismas vyrui skyrė 30 eurų baudą už techniškai netvarkingą automobilį, už kito automobilio apgadinimą – 40 eurų, už nepaklusimą policijos pareigūnui – 1000 eurų, už kontrabandinių cigarečių gabenimą – 4500 eurų, kartu konfiskuojant tiek cigaretes, tiek automobilį, kuriuo šios cigaretės buvo gabentos.
Suskaičiavus baudas, teismas iš viso skyrė 4500 eurų baudą su 3000 pakelių cigarečių „Fest“ ir automobilio konfiskavimu. Ne kartą administracine tvarka baustas vyriškis net ir su tokia bauda galėjo lengviau atsikvėpti, nes jam grėsė daug didesni nemalonumai – nepaklusus uniformuoto policijos pareigūno teisėtam reikalavimui sustabdyti transporto priemonę, taip pat pasitraukimas iš eismo įvykio, su kuriuo vairuotojas yra susijęs, vietos, pažeidžiant Kelių eismo taisykles, užtraukia baudą vairuotojams nuo 868 iki 1158 eurų su teisės vairuoti transporto priemones atėmimu nuo 3 iki 5 metų arba administracinį areštą nuo 15 iki 30 parų su teisės vairuoti transporto priemones atėmimu nuo 3 iki 5 metų, o asmenims, neturintiems teisės vairuoti transporto priemones, – baudą nuo 1158 iki 1448 eurų su transporto priemonės konfiskavimu ar be konfiskavimo arba administracinį areštą nuo 20 iki 30 parų su transporto priemonės konfiskavimu ar be konfiskavimo.
Tačiau policijos pareigūnai nenurimo – jie apeliacine tvarka apskundė nutartį ir siekė, kad vyrui būtų skirta ne tik bauda, bet ir tai, kad jis ilgą laiką negalėtų pasirodyti gatvėse už automobilio vairo.
Vyras yra ne kartą baustas administracine tvarka, turi galiojančią administracinę nuobaudą, teistas, taip pat sukėlęs grėsmę kitiems eismo dalyviams. Kauno apygardos teismas atsižvelgė į policininkų argumentus, kad pažeidėjas turi atsakyti ne tik už kontrabandinių rūkalų gabenimą, tačiau ir neatsargų bei pavojingą vairavimą. Jis neteko vairuotojo pažymėjimo ketveriems metams, taigi ne tik negalės vežioti kontrabandinių rūkalų, tačiau ir nebekels grėsmės kitiems vairuotojams ir pėstiesiems.
Psichologė: reikia mokyti socialinių įgūdžių
Mykolo Romerio universiteto lektorė, psichologė Laura Ustinavičiūtė, besigilinanti į teisės psichologiją, sako, kad skirtingus nusikaltimus darantiems teisės pažeidėjams bei pakartotinai nusikalstantiems asmenims yra būdingos skirtingo pobūdžio problemos ir sunkumai.
„Tyrimų rezultatai rodo, kad lyginant nusikaltėlius ir nenusikaltusius asmenis, nusikaltusiems asmenims yra labiau būdingi konkretūs asmenybės bruožai. Pvz., asocialaus elgesio tendencijos, neurotiškumas, agresyvumas ir pan. Nesmurtinius nusikaltimus darantiems asmenims yra labiau būdingos finansinės, darbo, gyvenamosios vietos problemos, ryšių su nusikalstančiais asmenimis palaikymas, kai tuo tarpu alkoholio vartojimo problemos, prasti emocinių ir socialinių problemų sprendimai gali daryti įtaką vis didėjančiam sunkių nusikaltimų skaičiui“, – teigia specialistė.
Pasak jos, akivaizdu, kad pagalba tokių problemų turintiems asmenims galėtų apsaugoti visuomenę nuo didesnės žalos. Dalyvaudami korekcinėse programose, teisės pažeidėjai gali išmokti įvairių socialinių įgūdžių, kurie jiems gali padėti efektyviau integruotis į visuomenę.