„Kameroje 8-9 laipsniai šilumos. Neseniai pečiuką atėmė. Sveikata gadinama, sirgau, ilgą laiką buvau ligoninėje, pirmadienį vėl važiuosiu“, – teisėjai kalbėjo S.Velečka. Jo teigimu, pagal teismų praktiką iš Lukiškių kalėjimo kaltinamieji panašiose bylose buvo paleisti po trejų metų.
„Numirsime mes ten“, – pasibaigus posėdžiui, beišeidamas iš teismo salės skundėsi kaltinamasis.
S.Velečka prašė teisėjos skirti kitą kardomąją priemonę – paleidimą už užstatą ar elektroninę apyrankę.
Į laisvę nori ir du jo bendrai – trejus metus Lukiškėse uždaryti Norbertas Tučkus ir Tadas Petrošius.
T.Petrošius teigė turintis 3 metukų vaiką, pastovią gyvenamąją vietą ir neketinantis slapstytis, be to, turintis sveikatos problemų ir jam būtina daryti kraujo tyrimus kas pusę metų. Ligoninėje jo teisė į gydymą esą nėra užtikrinama.
N.Tučkus teisėją tikino, kad Lukiškėse yra kankinančios sąlygos, o administracijos veiksmai prasilenkia su žmogiškumu, šioje kalinimo vietoje nėra jokių užimtumo programų.
„Ilgalaikiai pasimatymai išvis neleidžiami. Sąlygos blogesnės nei kalėjimo režimu. Į teismą Klaipėdoje mus veža 10-12 valandų, su visais asmeniniais daiktais. Į tą pačią kamerą grįžti neleidžiama. Per trejus metus esu pakeitęs virš 70 kamerų. Kamerose praleidžiame 23 valandas per dieną“, – pasakojo N.Tučkus.
Kelionė iš Vilniaus į Klaipėdą ilgai trunka, mat automobilis su įtariamaisiais ir kalinčiaisiais užsuka ir į kitus miestus.
N.Tučkus teisėją tikino neketinantis slapstytis, kaip to nedarė ir kviečiamas į apklausas – visuomet atvykdavo laiku. Dvi mažametes dukras turintis įtariamasis priminė šioje byloje nesąs kaltinamas smurtiniais nusikaltimais.
Nagrinėja jau daugiau kaip metus
Klaipėdos apygardos teismas vadinamąją agurkinių gaujos bylą pradėjo nagrinėti 2014 metų lapkritį. „Agurkiniai“ kaltinami ginkluoto susivienijimo organizavimu, neteisėtu disponavimu labai dideliu kiekiu narkotinių medžiagų, ginklais, šaudmenimis, pasikėsinimu nužudyti, nužudymu.
Byloje kaltinimai pareikšti S.Velečkai, kuris laikomas 2005-2014 metais veikusios nusikalstamos grupuotės lyderiu. Suimti ir jo bendrai: Audrius Petkauskas, Darius Petkauskas, Norbertas Tučkus, Tadas Petrošius. Kiti kaltinamieji, Tadas Vieraitis, Saulius Vyšniauskas, Gintautas Cegelskis, Kęstutis Liukaitis, Linas Perminas, Redas Vilkauskas, į teismo posėdžius atvyksta iš namų. Suimtasis Dmitrijus Romanovičius laikomas atskirai nuo kitų gaujos narių ir per teismo posėdžius už grotų netalpinamas.
Iš kaltinamųjų parodymus šioje byloje jau davė L.Perminas ir D.Romanovičius, kuris prisipažino nužudęs prieštaringai vertinamą Kauno verslininką Vidmantą Sadauską.
Esą akivaizdu, kad gauja tėra mistinė, mistiniu vadovu esąs ir jis.
K.Liukaitis ir R.Vilkauskas parodymų kol kas nedavė, nes teismas patenkino jų prašymą skirti ambulatorinę psichiatrinę ekspertizę, kuri turėtų būti atlikta šį mėnesį.
Lapkritį vykusio teismo posėdžio metu S.Velečka, kurio sutuoktine yra buvusi dainininkė Marina Bui-Velečkienė, teigė, jog ši byla yra parodomoji, o jokios gaujos iš tiesų nėra. Esą akivaizdu, kad gauja tėra mistinė, mistiniu vadovu esąs ir jis. Jo teigimu, byla sutirštinta, kad Policijos departamento darbuotojai būtų apdovanoti medaliais.
Gaujos lyderiu laikomam S.Velečkai inkriminuojama keliolika nusikaltimų.
Vienas jų – kauniečio verslininko užpuolimas ir apiplėšimas. Teisme išsiaiškinta, kad vyras buvo įviliotas į kavinę, o po viešnagės joje buvo užpultas kelių jaunuolių, nuvežtas į garažą, sumuštas. Pavogus jo buto raktus iš vyro namų seifo dingo pinigai.
Pats S.Velečka tikino, jog ši byla tirta dar 2000 metais, tačiau nieko neišsiaiškinta. Jis stebėjosi, kad po dešimties metų apklausus vieną liudininkų, šis atsiminė visas detales. S.Velečka tikino laiką leidęs su šeimos nariais ir nebuvęs nei prie kavinės, nei garaže. Esą liudininkams pareigūnai prigrasino, jog šie supus kalėjime, o jų vaikai dienas leis globos namuose.
„Agurku“ pravardžiuojamas S.Velečka teisme nepripažino, jog subūrė gaują, kuri vykdė nusikaltimus ir siekė praturtėti. Vyras tikino, jog daugelis kaltinamųjų yra pažįstami iš skirtingų gyvenimo etapų bei vaikystės bičiuliai, su kuriais bendrauta šeimomis.
Teisme vyras pasakojo, jog pradinį kapitalą susikrovė iš smulkaus verslo, padėdamas žmonėms įsidarbinti užsienyje ir pardavinėdamas automobilius. Vėliau uždirbtus pinigus už dideles palūkanas skolino įvairiems žmonėms.
Tiesa, S.Velečka neslėpė pinigų paskolinęs iš Viliui Šukštai, kuris byloje turi saugomo liudytojo statusą. Minėtas asmuo teisme pasakojo, kaip S.Velečka organizavo narkotikų kontrabandą dideliais kiekiais. S.Velečka tikino nusikaltęs tik tiek, jog žinojo, kad jo skolinti pinigai remia neteisėtą veiklą.
Visus kitus jam mestus kaltinimus dėl narkotikų bei skysčio, kurio reikia gaminant kvaišalus, gabenimo po visą Europą, taip pat verslininko Vidmanto Sadausko nužudymo organizavimo ir pasikėsinimo nužudyti saugomą liudytoją Aurelijų Perminą kaltinamasis atmetė.