Ikiteisminio tyrimo metu surinkta duomenų, kad 2019 metų pavasarį, lankydamasis krepšinio klubo prezidento biure Vilniuje, Panevėžio miesto meras R.M.Račkauskas galimai paprašė šio vilniečio verslininko paslaugos – padengti jo vadovaujamo visuomeninio rinkimų komiteto skolą, likusią po rinkimų į savivaldybių tarybas ir merų postus – 3 tūkst. eurų.
Įtariama, kad už tai R.M.Račkauskas pažadėjo, jog kelios Panevėžio miesto savivaldybės valdomos įmonės suteiks vilniečio vadovaujamam krepšinio klubui papildomą finansinę paramą be jau skiriamos iš miesto biudžeto.
Panevėžio miesto meras taip pat kaltinamas piktnaudžiavęs tarnybine padėtimi.
Ikiteisminio tyrimo duomenimis, R.M.Račkauskas galimai pasinaudojo savo, kaip mero, įtaka, kad į Panevėžio miesto verslo tarybą, kurios steigėjas yra Panevėžio miesto savivaldybė, būtų įtrauktas jį palaikantis panevėžietis verslininkas.
Kad tai būtų galima padaryti, netgi buvo pakeisti minėtos tarybos nuostatai ir iš verslininkus vienijančios organizacijos į ją deleguoti ne trys, kaip iki tol, bet keturi nariai (tarp jų – ir minėtas panevėžietis).
Minėtas verslininkas priklauso R.M.Račkausko vadovaujamam visuomeniniam rinkimų komitetui, kuriam, po mero, skyrė didžiausią finansinę paramą.
Netrukus po to, kai šis asmuo buvo įtrauktas į Panevėžio miesto verslo tarybą, jo šeimos valdomoje kavinėje buvo surengta mero gimtadienio šventė. Tos pačios šeimos kavinėje miesto meras su bendraminčiais rinkosi ir 2019 metų pavasarį, laukdami savivaldos rinkimų rezultatų.
Tyrimo duomenimis, patalpos ir maistas per šiuos vakarėlius mero svečiams buvo suteikiami itin simbolinėmis kainomis.
Pasak ikiteisminiam tyrimui vadovavusios prokurorės D.Markauskienės, būdamas Panevėžio miesto savivaldybės meru, R.M.Račkauskas tokiais savo veiksmais parodė nepagarbą Lietuvos Respublikos Konstitucijai, įstatymams, iškreipė įstatymuose bei juos įgyvendinančiuose teisės aktuose numatytus teisės principus bei normas, pakirto pasitikėjimą Panevėžio miesto savivaldybe, Panevėžio miesto verslo taryba, sumenkino pastarųjų prestižą ir reputaciją.
„Šiais veiksmais kaltinamasis sukūrė savivalės, įstatymų nepaisymo, tarnybos naudojimo ir teisės aktų priėmimo ne tarnybos, bet kitų asmenų interesus tenkinančią sistemą, iš esmės prieštaraujančią Lietuvos Respublikos Konstitucijoje įtvirtintam teisinės valstybės principui,“ – rašoma kaltinamajame akte.
Baudžiamasis kodeksas už prekybą poveikiu numato baudą, laisvės apribojimą, areštą arba laisvės atėmimą iki 5 metų. Už piktnaudžiavimą tarnyba siekiant turtinės ar kitokios asmeninės naudos, jeigu nebuvo kyšininkavimo požymių, baudžiama bauda arba laisvės atėmimu iki 7 metų.
Byla perduota nagrinėti Panevėžio apygardos teismui, praneša prokuratūra.
Šiaulių apygardos teisme nagrinėjama dar viena baudžiamoji byla, kurioje Panevėžio miesto meras ir jo patarėja kaltinami piktnaudžiavimu tarnyba.
Ikiteisminį tyrimą šioje byloje atliko Specialiųjų tyrimų tarnybos Panevėžio valdybos pareigūnai, o tyrimui vadovavo Panevėžio apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus prokurorė Dalia Markauskienė.