Pati policijos vadovybė ėmėsi ryžtingai tirti įvykio aplinkybes, tarnybinis V.Vaitkevičiaus poelgių patikrinimas tęsėsi net 2 mėnesius, po kurių pareigūnui paskirta tarnybinė nuobauda. Tiesa, švelniausia iš visų įmanomų – pastaba. Profesinė kritika V.Vaitkevičiui nedetalizuota, patikrinimo išvados etikete tapo žodžiai „taktinės klaidos“ – esą tai vieninteliai priekaištai, kurių patrulis nusipelnė už savo veiksmus per jaunimo kompanijos sulaikymą. Ikiteisminį tyrimą dėl galimo V.Vaitkevičiaus piktnaudžiavimo tarnyba pati policija atlikti atsisakė, kad baudžiamajai bylai šiuo atveju nėra pagrindo, patvirtino ir prokuratūra.
Tačiau tiek žiniasklaidai, tiek visuomenei, kuri iš esmės vadovavosi „Facebook“ paviešinta fragmentiška filmuota medžiaga, kilo daug abejonių bei klausimų, į kuriuos padėtų atsakyti pareigūnų kūno kamerų vaizdo įrašai.
15min turėjo galimybę juos peržiūrėti viešame teismo posėdyje, kuriame buvo tiriami galimų administracinių nusižengimų bylos įrodymai.
Paviešinti teismo (ir policijos) turimos iškalbingos vaizdo medžiagos vis dar nėra galimybės, tačiau skaitytojams pateikiama išsami jos ataskaita.
Pagrindinis įspūdis toks: tai, ką visa Lietuva matė feisbuke esančiame siužete, buvo tik konfliktinės situacijos padariniai, o visos esminės priežastys liko už kadro.
Tai galėjo būti eilinis, nuobodus vizitas į triukšmadarių būstą. Iškvietimo pradžia nežadėjo nieko dramatiško, be jokių sirenų tarnybinis automobilis įvažiuoja į gausiai apsnigtą ir estetiškai apšviestą daugiabučių kiemą sostinės Architektų gatvėje. Mašiną vairavęs V.Vaitkevičius prisiparkavo, porininkai išėjo ieškoti reikiamos laiptinės, o tuomet ir buto.
Svarbi detalė: dominančio būsto policininkai ieškojo ne pagal muziką, šūksnius ar kitokį iš jo sklindantį veiksmą, bet tik pagal numerį.
Daugiabutyje tuo metu iš esmės tvyrojo ramybė.
Skambutis į duris.
Jas greitai atidarė solidaus amžiaus moteris. Tą akimirką sostinės policininkai dar nežinojo, kad ši ponia – kitos socialine ir politine prasme jautrios dramos dalyvė. Irina Kalmykova yra disidentė iš Rusijos. Už moters nugaros pasirodė jos sūnus, ką tik grįžęs iš pataisos namų. Būtent jo sugrįžtuvės tą vakarą ir buvo švenčiamos. Pastarasis buvo lengvai apsvaigęs, linkęs bendrauti, neagresyvus, tačiau įtampa iškart ėmė kilti.
„Iš kur laiptinėje kraujas?“ – toks vieno iš pastabių patrulių klausimas iškart privertė susikaupti ir būsto šeimininkus, ir pačius policininkus.
Suprasti akimirksniu
- Policija buvo priversta ir pati tirti incidentą, vykusį sostinėje naktį iš sausio 8 d. į sausio 9 d. prieglobstį Lietuvoje turinčios pabėgėlės iš Rusijos Irinos Kalmykovos būste.
- Tą savaitgalį socialinius tinklus, o po to ir policijos bendruomenę bei visą visuomenę pribloškė Vilniuje filmuota medžiaga, kurioje užfiksuotas sostinės patrulių vizitas į butą Architektų gatvėje. Policijos atstovai teigia reagavę į pranešimą apie ten vykstančias muštynes, o atsidūrę viduje patruliai pajuto agresiją, tad ėmėsi ir fizinio jėgos naudojimo.
- I.Kalmykovos sūnus buvo ką tik grįžęs iš pataisos namų, šios progos atšvęsti į butą buvo susirinkę iš viso 6 jaunuoliai (svečiavosi 3 vaikinai ir dvi merginos). Neblaivūs kompanijos vaikinai buvo nusiteikę agresyviai ir nors visiškai nesipriešino, jie nereagavo į pareigūnų žodinius nurodymus, o tai sukėlė lemtingą patrulio V.Vaitkevičiaus suduotą smūgį. Kai smūgio sulaukęs vaikinas parkrito, sulaikyti ir kitus asmenis neliko jokių problemų, juolab V.Vaitkevičius ir L.Saukevičius netrukus sulaukė pastiprinimo.
Pokalbis vyko rusiškai, apie kraują šeimininkai esą nieko nežinojo.
Patruliai pareiškė, kad turės užeiti į butą ir patikrinti, kas ten dedasi.
„Aš nesuprantu lietuviškai... Koks košmaras“, – dūsavo rusakalbė šeimininkė.
Iš kur laiptinėje kraujas?
„O jūs galit užeiti?“ – dar mėgino prieštarauti I.Kalmykovos sūnus.
„Aišku, kad galim!“ – pareiškė V.Vaitkevičius ir abu tvarkos sergėtojai ryžtingai užėjo į gyvenamąsias patalpas.