Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Algis Čaplikas: Įvykius Garliavoje gali tirti Seimo komitetai

Seimui nusprendus nesudaryti laikinosios tyrimo komisijos įvykiams Kauno rajone Garliavoje tirti, mažametės perdavimo motinai procesą gali nagrinėti parlamento komitetai, sako Seimo vicepirmininkas liberalcentristas Algis Čaplikas.
Algis Čaplikas
Algis Čaplikas / Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.

„Atlikti parlamentinę kontrolę ar išsiaiškinti tikrai, mano manymu, galėtų vienas iš Seimo komitetų. Taip, būtų mažiau viešumos, taip, galbūt būtų mažiau viešųjų ryšių arba triukšmo, bet tai būtų dalykinis normalus pokalbis“, – trečiadienį Žinių radijui sakė parlamentaras.

Jo teigimu, aiškintis situaciją galėtų Seimo Teisės ir teisėtvarkos, Socialinių reikalų ir darbo komitetai.

Praėjusią savaitę dalyvaujant 240 policijos pareigūnų Laimutės Stankūnaitės ir Drąsiaus Kedžio mažametė dukra, kurią pastaruoju metu globojo D.Kedžio sesuo Neringa Venckienė, teismo sprendimu buvo perduota motinai.

Siūlymą sudaryti laikinąją tyrimo komisiją A.Čaplikas įvertino kaip politikavimą, susijusį su rudenį vyksiančiais Seimo rinkimais. Parlamento vicepirmininkas atkreipė dėmesį, kad net visi nutarimo iniciatoriai nesusirinko į plenarinių posėdžių salę balsuoti dėl projekto.

„Tiesiog artėjantys Seimo rinkimai, ten nebuvo galvojimas apie vaiką. Net pats balsavimas parodė, kad nutarimo iniciatoriai nesusirinko į salę balsuoti. Tai tuščias politikavimas (...) Deja, mergaitės likimas, mergaitės tragedija Seimo nariams mažiausiai rūpi“, – pareiškė politikas.

Jis teigė pats nebalsavęs už komisijos sudarymą.

„Matydamas pateiktą nutarimo projektą, kuris paruoštas tikrai teisiškai labai nekvalifikuotai, su elementariomis klaidomis – 19-a, 17-a diena supainiota, ir tuos klausimus, kuriuos užduoda iniciatoriai, man kilo tikrai rimtų abejonių, ar ši komisija nevirs politinių spekuliacijų dariniu. Todėl nebalsavau už šios komisijos sudarymą, nes netikiu, kad tie Seimo nariai, kurie inicijavo komisiją, nori surasti tiesą, nori padėti mergaitei“, – aiškino A.Čaplikas.

Seimas antradienį nepritarė siūlymui sudaryti laikinąją tyrimo komisiją įvykiams Kauno rajone Garliavoje tirti. Po pateikimo už nutarimo projektą dėl komisijos sudarymo balsavo 28 Seimo nariai, prieš – penki, susilaikė 26 parlamentarai. Projektas grąžintas iniciatoriams tobulinti.

Praėjusią savaitę dalyvaujant 240 policijos pareigūnų Laimutės Stankūnaitės ir Drąsiaus Kedžio mažametė dukra, kurią pastaruoju metu globojo D.Kedžio sesuo Neringa Venckienė, teismo sprendimu buvo perduota motinai.

Iš karto po perdavimo Seime pasiūlyta sudaryti komisiją įvykio aplinkybėms tirti, tačiau Seimas nepritarė siūlymui projektą įtraukti į darbotvarkę. Tuomet komisijos iniciatoriai, Mišri Seimo narių grupė, surinko reikiamus 47 parlamentarų parašus, kad nutarimo projektas į artimiausią darbotvarkę būtų traukiamas privalomai.

Siūlyta aiškintis, ar valstybės institucijos sankcionavo ir ar pareigūnai naudojo smurtą bei specialiąsias priemones prieš mergaitę ir jos šeimą, o jei naudojo, tai ar tokie veiksmai buvo teisėti.

Projektu siūlyta „pritariant prezidentės iniciatyviai ištirti smurto naudojimo aplinkybes“ sudaryti komisiją, kuri iki birželio 15 dienos išaiškintų teismo sprendimo vykdymo aplinkybes.

Taip pat siūlyta aiškintis, ar valstybės institucijos sankcionavo ir ar pareigūnai naudojo smurtą bei specialiąsias priemones prieš mergaitę ir jos šeimą, o jei naudojo, tai ar tokie veiksmai buvo teisėti.

Komisija turėjo tirti ir tai, „ar valstybės institucijos ir pareigūnai teisėtai naudojo smurtą bei specialiąsias priemones prieš kitus piliečius“, ar veiksmai vykdant teismo nutarimą buvo proporcingi, ar nėra piktnaudžiavimo savo pareigomis požymių.

Taip pat siūlyta aiškintis, ar pareigūnai išniekino valstybės vėliavą, ar nebuvo pažeistas teisėjo neliečiamybės principas, taip pat – privačios valdos ir gyvenamojo būsto bei asmens turto neliečiamybės principas.

Siūlyta nustatyti, ar teisės aktai, reglamentuojantys teismų spendimų dėl vaiko gyvenamosios vietos nustatymo, atitinka JTO Vaiko teisių konvenciją.

Paskutinis klausimas – kur šiuo metu yra mergaitė, kokie valstybės pareigūnai yra su ja, kokiomis sąlygomis ji laikoma, kas atsakingas už jos būklę, kas ir kokią psichologinę pagalbą jai teikia.

Kėdainių rajono apylinkės teismas dar praėjusių metų gruodžio 16-ąją nusprendė Kauno apygardos teismo teisėjos N.Venckienės globotą mergaitę perduoti motinai L.Stankūnaitei.

Kovo 23 dieną bandymas perduoti mergaitę motinai baigėsi susistumdymu, po šio įvykio pradėti keli ikiteisminiai tyrimai.

Balandžio viduryje Klaipėdos apygardos teismas, atmetęs N.Venckienės skundą, paliko galioti Kėdainių teismo sprendimą, kuriuo mergaitės globa suteikta motinai.

Teismo sprendimas įgyvendintas gegužės 17 dieną.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?