Atidžiai kriminogeninę šalies padėtį stebintys saugos tarnybos Ekskomisarų biuro ekspertai įsitikinę, kad socialinių sukrėtimų metu nusikalstamumo protrūkis yra neišvengiamas. Šios tarnybos konsultantu dirbančio A.Sadecko teigimu, išimtis nebus ir dabar siaučianti finansų krizė: „Kriminogeninės situacijos blogėjimas jau pastebimas“.
„Lietuvos rytas“ rašo, kad tokią išvadą jis daro remdamasis ir praėjusių metų statistikos duomenimis, ir vis didėjančiu visuomenės susirūpinimu dėl galimos nusikaltimų bangos.
Neįsivaizduoju, kaip buvę kaliniai dabar gautų darbą. Juk darbo šiandien neturi net ir profesionalūs statybininkai. Ką jau kalbėti apie žmones be kvalifikacijos, – svarstė Alvydas Sadeckas.„Į mus kreipiasi vis daugiau žmonių, norinčių įsigyti ginklą. Nors žmonės abejoja, ar grėsmės atveju sugebėtų juo pasinaudoti, vis dėlto jie nori jaustis saugesni“, – dienraščiui pažymėjo buvęs Seimo narys A.Sadeckas.
Palyginti su ankstesniais metais, pernai šalyje nusikaltimų iš viso padaugėjo 5,3 proc. Daugėjo nužudymų, vagysčių, bet ypač – turto prievartavimo ir sukčiavimo atvejų. Tačiau ekspertai įsitikinę, jog stiprėjant ekonominei krizei kriminogeninė padėtis dar labiau blogės.
Nusikalstamumas turėtų įgyti vis didesnį pagreitį. „Į šalį iš užsienio grįžta ir grįš iš jos anksčiau pabėgę kriminaliniai elementai ir kiti abejotinos reputacijos asmenys. Didėjantis nedarbas skatins daugiau žmonių daryti nusikaltimus, kad pragyventų“, – neabejoja A.Sadeckas.
Buvęs parlamentaras kategoriškai nepritaria siūlymams Lietuvos vardo paminėjimo tūkstantmečio proga skelbti visuotinę amnestiją: „Ji tik dar labiau padidintų ir suaktyvintų į nusikaltimus linkusį kontingentą“.
Alvydas Sadeckas |
Buvę kaliniai dabar sunkiai pritaptų visuomenėje dėl ekonominių priežasčių. „Neįsivaizduoju, kaip jie dabar gautų darbą. Juk darbo šiandien neturi net ir profesionalūs statybininkai. Ką jau kalbėti apie žmones be kvalifikacijos“, – svarstė A.Sadeckas.
Todėl A.Sadeckas mano, kad nusikalsti linkę asmenys skubės ieškoti ne darbų, kurių vis mažėja, bet naujų nusikalstamos veiklos nišų. Viena tokių – draudimo apgavystės. Sunkumai versle taip pat skatins atsirasti naujų sukčiavimo būdų, kitokių finansinių aferų. Taip pat prognozuojama, kad socialiniai nepritekliai ir nepriežiūra sukels kur kas didesnį nepilnamečių nusikalstamumo mastą.
Ekspertui ypač kelia nerimą kokybiniai nusikalstamumo pokyčiai. A.Sadeckas pažymi, kad daug didesnę grėsmę visuomenei gali kelti nauji ar atgyjantys, anksčiau nuslopinti kriminogeniniai procesai: „Mokesčių ir akcizų didėjimas paskatins šešėlinės ekonomikos plėtrą, didės kontrabandos mastas. Tikėtina, jog bus daugiau bankų ir inkasatorių užpuolimų. Jau dabar vis dažniau plėšiami bankomatai, seifai.“
Buvęs patyręs kriminalistas neatmeta ir organizuoto nusikalstamumo atgimimo. A.Sadeckas neabejoja, jog naujoms organizuotoms nusikalstamoms grupuotėms bus būdingi galbūt net dar kruvinesni nusikaltimai, nei jų griebdavosi „daktarų“, „gaidjurginių“ ar „tulpinių“ gaujos.
A.Sadeckas „Lietuvos rytui" sakė apgailestaująs, jog valdžios institucijos kol kas neįžvelgia didėjančios nusikalstamumo grėsmės. Anot buvusio parlamentaro, šią grėsmę užgožė finansiniai ir ekonominiai reikalai: „Tuo tarpu galima kriminogeninė krizė gali būti ne mažiau grėsminga. Panikuoti dėl to neverta, tiesiog reikia suvokti padėties rimtumą ir apgalvotai, energingai bei ryžtingai veikti.“