„O dabar tyliai!“ – pareikalavo teismo posėdžių sekretorė, kai atėjo laikas paskelbti kaltinamųjų bei jų gynėjų sąrašą ir patikrinti, kas atvyko, o kas ne.
Nors teismo darbuotoja buvo nusiteikusi itin pareigingai, garsiosios bylos dėl riaušių prie Seimo antradienį ir vėl nepavyko atversti.
Sekretorė teisėjų kolegijai apibendrino rezultatus: neatvyko trys kaltinamieji ir trys advokatai. Ir teisėjai, ir prokuroras konstatavo, jog nagrinėti bylos nėra jokių galimybių.
Dėl tų pačių priežasčių teismui šios bylos nebuvo pavykę atversti ir spalio mėnesį.
Netrukus paaiškėjo, kad antradienio posėdyje nedalyvauja ir vienas nukentėjusiųjų (dėl ligos), nagrinėti bylą be jos raštu iš anksto paprašė ir sostinės policijos atstovė (dėl didelio užimtumo).
Teismui šiandien teko išspręsti keletą galvosūkių. Bylą kuruojantis prokuroras Paulius Jablonskas atkreipė dėmesį, jog vieno įtariamojo riaušininko atvokatas Rimas Andrikis nedalyvauja ne tik šiame posėdyje, bet ir praneša nedalyvausiąs kituose dviejuose, kurie turėjo būti rytoj ir poryt.
Antrasis bandymas atversti vadinamąją riaušininkų bylą. |
Anot prokuroro, vertėtų „pasiūlyti jo ginamajam pasirinkti kitą gynėją, kuris galėtų pareigingiau dalyvauti teismo posėdžiuose“.
„Jūs kitą susirasit?“ – teismas teiravosi įtariamojo.
„Nežinau, pažiūrėsim...“ – klausimo aktualumo, matyt, nelabai suprato vilnietis ir galų gale paprasčiausiai sutiko, kad jam būtų skirtas valstybinis advokatas.
Be to, prokuratūros atstovas pažymėjo, jog du įtariamieji – Skomantas Pakalka bei Tomas Virbickas – nepasirodo posėdžiuose jau antrą sykį iš eilės. Prokuroras siūlė tokį elgesį vertinti kaip slapstymąsi nuo teismo ir baudžiamąją bylą jų atžvilgiu išskirti, kad netrukdytų dirbti kitiems. Tuo tarpu dviem minėtiems veikėjams būtų galima taikyti griežtesnę kardomąją priemonę.
T.Virbicko interesams atstovavusi advokatė teismą bandė įtikinti, jog kliento nedalyvavimo priežastys nėra žinomos, todėl nėra pagrindo jo suimti. „Tos priežastys gali būti labai svarbios“, – aiškino gynėja, nors žinoma, kad dėl svarbių priežasčių negalint dalyvauti posėdyje, teismą apie tai privaloma informuoti iš anksto.
Andriaus Ufarto/BFL nuotr./Seimo langas |
Teismas pasiūlė susirinkusiesiems išnaudoti progą ir suderinti būsimų posėdžių datas. Teisėjas Valdas Petraitis kantriai vardijo datas, o sėdintieji salėje šūkavo, galės ar negalės tądien dalyvauti.
Trys posėdžiai numatyti dar šįmet – gruodžio 14–16 dienomis. Kitų posėdžių datos – net iki balandžio 13-osios.
Kaip jau pasakojo 15min.lt, kaltinamiesiems gresia baudžiamoji atsakomybė pagal Baudžiamojo kodekso 283 str. 2 dalį, kuri numato riaušių organizatoriams, provokatoriams, smurtautojams ar turtą niokojusiems ar kitaip šiurkščiai viešąją tvarką pažeidusiems asmenims, kurie priešinosi policininkams arba naudojo šaunamąjį ginklą ar sprogmenis, laisvės atėmimo bausmę iki šešerių metų.
Sausio 16-ąją Vilniuje, Nepriklausomybės aikštėje, vykęs profesinių sąjungų organizuotas mitingas prieš Vyriausybės padidintus mokesčius baigėsi riaušėmis. Per jas nukentėjo apie 30 žmonių, išdaužyti Seimo langai, apgadinti aplinkiniai pastatai, bandyta įsiveržti į Seimą.