Panevėžio apygardos prokuratūros vyriausioji prokurorė Nida Grunskienė pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl pasikėsinimo priversti lytiškai santykiauti. Šis sprendimas priimtas išsamiai išanalizavus ir įvertinus anksčiau galimai nukentėjusio asmens pateiktus duomenis, garso įrašą bei papildomą informaciją.
Atsižvelgdama į tai, kad per keletą savaičių viešoje informacinėje erdvėje buvo pateikta ir anksčiau nevertintų detalių bei aplinkybių, Panevėžio apygardos prokuratūros vyriausioji prokurorė ėmėsi darbo.
Galimai nukentėjusio asmens pareiškimas, prašant pradėti ikiteisminį tyrimą dėl seksualinio priekabiavimo, Panevėžio miesto ir rajono policijos komisariatui buvo pateiktas šių metų kovo mėnesį.
Įvertinus, kad seksualinio priekabiavimo veika galėjo būti įvykdyta ir vadovaujantis galiojančių teisės aktų reikalavimais, pareiškėja Erika Račkytė buvo informuota apie jos teisę kreiptis į teismą privataus kaltinimo tvarka. Šis nutarimas vėliau buvo skundžiamas Panevėžio apylinkės prokuratūrai bei ikiteisminio tyrimo teisėjui, tačiau liko nepakeistas – buvo pripažinta, kad šiuo atveju procesas turi vykti privataus kaltinimo tvarka.
Pareiškėjos valia, situacija, dėl kurios ji siekė, kad būtų pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl priekabiavimo, buvo išsamiai paviešinta įvairiose žiniasklaidos priemonėse, įskaitant ir jos duotus interviu.
Atsižvelgdama į tai, kad per keletą savaičių viešoje informacinėje erdvėje buvo pateikta ir anksčiau nevertintų detalių bei aplinkybių, Panevėžio apygardos prokuratūros vyriausioji prokurorė N.Grunskienė savo iniciatyva, kaip aukštesnysis prokuroras, susipažino su pareiškėjos teiktu pareiškimu policijai, garso įrašu bei įvertino šiuos duomenis kartu su vėlesne papildoma informacija.
Įvertinusi, kad šių duomenų visuma nurodo į nusikalstamos veikos, numatytos LR baudžiamojo kodekso 151 str. „Privertimas lytiškai santykiauti“ 1 d. požymius, kurie turi būti ištiriami ikiteisminio tyrimo metu, Panevėžio apygardos prokuratūros vyriausioji prokurorė N.Grunskienė priėmė sprendimą pradėti ikiteisminį tyrimą.
Už vertimą lytiškai santykiauti LR baudžiamasis kodeksas numato areštą arba laisvės atėmimą iki 3 metų.
Kultūros ministrė L.M.Zaikauską dėl šiurkščių darbo drausmės pažeidimų ir seksualinio priekabiavimo nusprendė atleisti iš pareigų. Sprendimas įsigalios L.M.Zaikauskui grįžus iš atostogų.
Lygių galimybių kontrolierė Agneta Skardžiuvienė, atlikusi tyrimą, nustatė, kad L.M.Zaikausko seksualaus pobūdžio elgesys nukreiptas prieš aktorę Eriką Račkytę, pasireiškė prievartiniu bučiavimu, stipriu suėmimu ir priglaudimu prie savęs, priminimais apie „prievolę“ turėti lytinius santykius su juo po premjeros, grasinimais prarasti darbą.
Toks elgesys, anot kontrolierės, laikytinas seksualiniu priekabiavimu. E.Račkytės pateiktame įraše, pasak kontrolierės, girdėti, kad aktorei pareiškus, jog ši nemiegos su L.Zaikausku, šis grasino ją atleisti, taip pat siekti, kad jos nepriimtų į darbą kiti teatrai.
Pats L.Zaikauskas tarnybai paaiškino, kad skunde išdėstyti argumentai yra šmeižtas, o savo veiksmais repeticijose jis teigė siekęs aktorei padėti įsijausti į vaidmenį.
Be seksualinio priekabiavimo, L.M.Zaikauską ministerija kaltina be pateisinamos priežasties nesirodžius darbe ir gavus algą, taip pat tuo, kad šis samdė teatre savo sutuoktinę ir nuo sprendimų nenusišalino, naudojosi darbiniu automobiliu asmeniniams reikalams.
L.Zaikauskas teatrui vadovavo nuo 2015-ųjų spalio, tuomet buvo paskirtas penkerių metų kadencijai.