„Manau, kad valstybė, laisvėje suteikusi man gydymą nuo narkotinių medžiagų priklausomybės (gydymą metadonu), o vėliau neužtikrinusi jo tęstinumo, t.y. nesuteikusi man paskirto gydymo nuo narkotinių medžiagų priklausomybės (gydymo metadonu) laisvės atėmimo vietose, teisės aktų numatyta tvarka, įkalindama nežmoniškomis ir orumą žeminančiomis sąlygomis, pažeidė mano konstitucinę teisę į gydymą“, – rašoma A.B. teismui pateiktame skunde.
Priklausomybės nuo heroino gydymas metadonu bei socialinė-psichologinė pagalba A.B. taikomas nuo 1997 m. Šį gydymą Lietuvoje skiria, gydymo eigą prižiūri ir koreguoja gydytojai psichiatrai, atsižvelgdami į kiekvieno paciento būklę, vadovaudamiesi LR sveikatos apsaugos ministerijos ir Pasaulio sveikatos organizacijos rekomendacijomis. Jei vaistai teisingai dozuojami ir pacientai juos reguliariai vartoja, gana greitai ir efektyviai nuslopinami sunkiausi priklausomybės simptomai: trauka bet kokia kaina švirkšti heroiną ir narkotinės abstinencijos sukeltas „kaulų laužymas“. Pacientai, kurie šiuos vaistus vartoja gydytojo skyrimu, nėra apsvaigę ar sutrikusios koordinacijos. Padidėja tokių pacientų galimybė valdyti savo gyvenimą, pozityviai keisti elgesį. Kaip cukrinis diabetas ar padidėjusio kraujospūdžio liga, priklausomybė yra lėtinė smegenų liga. Staiga nutraukus gydymą, lėtinių ligų simptomai vėl atsinaujina (narkotinės priklausomybės atveju patiriama abstinencija, grįžtama prie narkotikų vartojimo), todėl lėtinių ligų gydymas trunka keletą metų, o kartais ir visą gyvenimą.
2011 m. rugpjūtį A.B. patekus į laisvės atėmimo vietas – Lukiškių tardymo izoliatorių-kalėjimą ir Pravieniškių pataisos namų atvirąją koloniją – iki tol taikytas gydymas metadonu jam buvo nutrauktas ir netęsiamas, nors A.B. ne sykį kreipėsi su prašymu skirti jam būtiną gydymą tiek į įstaigos administracijos, tiek į sveikatos priežiūros atstovus.
„Dėl nutraukto gydymo, naktimis negalėjau užmigti, kamavo sunkiai pakeliamas nuolatinis raumenų skausmas, stiprus sąnarių, kaulų sukimas, skausmas širdies plote, aritmija. Nerimavau dėl abstinencijos poveikio širdies darbui, nes 2006 m. man buvo atlikta triburio širdies vožtuvo operacija“, – rašo A.B. skunde.
Išėjęs iš laisvės atėmimo vietos A.B. ilgai jautė neigiamus nutraukto gydymo padarinius, jam nuolat gresia atkryčiai.
„Dėl priverstinės abstinencijos labai blogai jaučiausi tiek fiziškai, tiek dvasiškai, vystėsi depresija, mane iki šiol dažnai apima suicidinės mintys, turiu priklausomybės ligos atkryčių. Dėl ligos atkryčių man sunku būti Vilniuje, kur gyvena mano žmona ir duktė. Atkryčių metu stengiuosi dukrai ir žmonai nesirodyti, nebendrauti. Ligos atkryčio momentais išvykstu pas senelę arba į nuošalią vietovę Labanore [..] Ten išbūnu nuo vienos iki kelių savaičių kiekvieno atkryčio ar galimo atkryčio metu“, – rašoma skunde.
Bylinėjimosi procese A.B. palaiko nevyriausybinių organizacijų ir ekspertų koalicija „Galiu gyventi“ – nuo 2005 m. veikianti organizacija, kuri vienija specialistus ir nevyriausybines organizacijas, suinteresuotus efektyviu priklausomybių ir su jomis susijusių pažeidžiamųjų grupių problemų sprendimu bei saugios ir sveikos visuomenės kūrimu.