2013 07 02 /14:27

Aukščiausiasis Teismas išsprendė visą Lietuvą sukrėtusio vos gimusių dvynukų nužudymo bylą

Klaipėdietė Viktorija Filiponenko po galutinio ir neskundžiamo Lietuvos Aukščiausiojo Teismo verdikto kalės 10 metų.
Viktorija Filiponenko
Viktorija Filiponenko / Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.

15min.lt primena, kad Viktorija Filiponenko (gim. 1985 m.) buvo pripažinta kalta dėl tyčinio nužudymo ir pasiųsta kalėti 10 metų dar 2012 m. Klaipėdos apygardos teisme, tačiau tas nuosprendis buvo apskųstas ir apeliacine, ir kasacine tvarka. Skundus rašydavo ir pati nuteistoji, ir prokuratūros atstovai.

Rezonansinei bylai pasiekus Lietuvos Aukščiausiąjį Teismą (LAT), pagaliau priimtas galutinis ir neskundžiamas verdiktas.

Antradienio popietę LAT teisėjų kolegija paskelbė, kad V.Filiponenko nuteista pelnytai ir teisingai. Tik dėl vieno iš dviejų naujagimių mirties kalta moteris kalės 10 metų.

Aukščiausiasis Teismas besąlygiškai atmetė Generalinės prokuratūros skundą. Pažymima, kad kasacinės instancijos teismui Baudžiamojo proceso įstatymas nesuteikia galimybės iš naujo vertinti byloje surinktų įrodymų ir nustatinėti įrodytomis pripažintinų ar nepripažintinų bylos aplinkybių. Kitaip tariant, LAT net nenarpliojo kitokių versijų nei dabar galiojanti: pirmąjį gimusį vaikelį motina tyčia iškart pasmaugė, o antrasis jau gimė negyvas, tad žudyti nebebuvo ko.

Į faktines bylos aplinkybes nesigilinęs Aukščiausiasis Teismas nenarpliojo kitokių versijų nei dabar galiojanti: pirmąjį gimusį vaikelį motina tyčia iškart pasmaugė, o antrasis jau gimė negyvas, tad žudyti nebebuvo ko...

Kaip žinoma, V.Filiponenko buvo kaltinama 2009-aisiais gegužę pagimdžiusi du vyriškos lyties kūdikius ir išmetusi juos į atliekų konteinerį. Juos gegužės 4-osios rytą Sausio 15-osios gatvėje, greta namo, kuriame moteris nuomojosi butą, aptiko du benamiai.

Moteris įtarta nužudžiusi abu savo naujagimius. Ant vieno kaklo rastos kraujosruvos, rodančios, kad mažylis galėjo  būti smaugtas. Ekspertai nustatė, kad vaikas gimė gyvybingas. Antrojo kaukolė buvo suknežinta. Tačiau teismas pripažino, kad šis kūdikis galėjo gimti jau negyvas. Todėl moteris dešimčiai metų nuteista tik dėl vieno kūdikio nužudymo.

V.Filiponenko sulaikyta beveik po pusantrų metų Barselonoje. Sulaikymo metu moteris vėl laukėsi, todėl jos perdavimas Lietuvai buvo užstrigęs. 2011-ųjų metų vasario 21 d. V.Filiponenko Ispanijoje vėl pagimdė dvynukes.

Apeliaciniame teisme sakydama baigiamąją kalbą, moteris tikino atgailaujanti dėl savo šiurpių klaidų ir dabar tenorinti būti gera mama, todėl prašė švelnesnės bausmės: „Jaučiuosi atsakinga dėl savo mergaičių ateities, todėl prašau teismo iš manęs neatimti galimybės grįžti pas jas ir auginti, būti gera mama – tai vienintelis dalykas, dėl ko dar laikausi ir stengiuosi nepalūžti.“

Vienintelis dalykas, kuo Lietuvos apeliacinis teismas buvo nudžiuginęs nuteistąją – panaikino Klaipėdos apygardos teismo nuosprendžio dalį dėl 12 714 litų priteisimo (tai išlaidos, kurias patyrė teisėsaugininkai, vykdami pargabenti jos iš Ispanijos).

Pačioje 2013 m. pradžioje apkaltinamajam nuosprendžiui įsiteisėjus, Generalinė prokuratūra pasinaudojo teise kreiptis kasacine tvarka į Aukščiausiąjį Teismą.

Kasacinės instancijos procese kaltintojai vėl siekė tų pačių tikslų: prokurorai prašė panaikinti nuosprendį ir bylą perduoti iš naujo nagrinėti Apeliaciniam teismui.

Aukščiausiojo Teismo kolegija, kurią sudarė Gintaras Goda, Tomas Šeškauskas ir Vytautas Greičius (pranešėjas), nutartyje pažymėjo, kad prokurorų kasacinis skundas buvo grindžiamas iš esmės tais pačiais argumentais, kuriuos apeliacinės instancijos teismas kruopščiai išnagrinėjo ir motyvuotai atmetė.

LAT faktinių bylos aplinkybių nevertino, o tik patikrino ankstesnį nuosprendį teisės taikymo aspektu. „Patikrinusi skundžiamus teismų sprendimus teisės taikymo aspektu, teisėjų kolegija neturi pagrindo konstatuoti, kad teismai, pašalindami iš nuteistajai V.Filiponenko pateikto kaltinimo Baudžiamojo kodekso 129 straipsnio 2 dalies 5 punkte numatytą nužudymą kvalifikuojantį požymį (dviejų ir daugiau žmonių nužudymas), nesilaikė Baudžiamojo proceso kodekso taisyklių“, – rašoma šiandienėje LAT nutartyje.

Aukščiausiojo Teismo teisėjai taip pat sutiko, kad būdama Ispanijoje, kur dirbo oficialiai, V.Filiponenko nuo Lietuvos teisėsaugos aktyviai nesislapstė, todėl Apeliacinis teismas pagrįstai buvo nutaręs, kad moters atvežimo į Lietuvą išlaidos negali būti išskaičiuojamos iš jos pačios.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai