Šiaulių apskrities VMI nuotr./Nelegalūs degalai |
Kaip rašoma Šiaulių apskrities VMI pranešime, talpyklose laikyta beveik 5 tūkst. litrų nelegalaus dyzelino. Taip pat, pagal rastus degalų apskaitos juodraščius, per keturias dienas iš įmonei priklausančių vilkikų bakų dar buvo išpilta beveik 4,5 tūkst. litrų Rusijoje įsigyto dyzelino. Manoma, jis perpiltas į kitus vilkikus, vykusius į Europos šalis, bei į lengvuosius automobilius.
Preliminariais paskaičiavimais įmonė už iš trečiųjų šalių įsigytą ir ne pagal paskirtį panaudotus degalus į valstybės biudžetą nesumokėjo daugiau nei 10 tūkst. litų akcizų mokesčio.
Įmonė mokesčių inspekcijoje yra įregistravusi 4 tūkst. 900 litrų degalų talpyklą, kurioje patikrinimo dieną buvo 1 tūkst. 434 litrai Lietuvoje įsigyto dyzelino. Apžiūrėję kitas įmonei priklausančias patalpas, pareigūnai rado dar 4 plastikines 1000 litrų talpas bei vieną plastikinę 2 tūkst. litrų talpyklą su 4 tūkst. 717 litrų skysčio, turinčio specifinį dyzelino kvapą. Prie šios talpos buvo sumontuotas ir degalų siurblys su skaitikliu.
„Aišku, tos talpyklos mokesčių inspekcijoje neregistruotos, o tai, kas į jas pilama ir kiek išpilama, neapskaitoma Kuro talpykloje laikomų naftos produktų, bioproduktų ir kitų degiųjų skystų produktų apskaitos žurnale, – situaciją komentuoja ir tai, kas privalu, primena Šiaulių AVMI Kontrolės departamento direktorė Zonė Lapienė. – Senas benzinvežis su degalų išpylimo - įpylimo įranga buvo registruota kaip degalų talpykla. Analogiškas degalų siurblys su skaitliuku buvo sumontuotas prie neregistruotos didžiosios talpos ir paslėptas specialioje angoje už malkų rietuvės. Ten pat tarp malkų pareigūnai rado ir lapus su atžymomis, kada, į kokias transporto priemones pilti degalai. Įmonės savininkas pateikė tikrintojams degalų išpylimo aktą, kuriame nurodoma, kad degalai išpilti į neregistruotas talpas iš keturių remontuotų vilkikų. Tačiau nebuvo remonto atlikimo aktų, leidžiančių teigti, kad remontui būtų trukdęs bakuose esantis kuras. Taip pat netruko paaiškėti, kad dviejų tariamai remontuotų vilkikų kuro bakuose buvo po 50 litrų kuro.“
Be nelegaliai išpiltų bei laikytų beveik 5 tūkst. litrų degalų, malkose laikytų užrašų Radviliškio įmonėje rasti ir degalų apskaitos juodraščiai. Įrašai juose rodė, kad per keturias dienas (iki patikrinimo) iš įmonei priklausančių vilkikų degalų bakų dar buvo išpilta 4 tūkst. 454 litrai Rusijoje įsigyto dyzelino. Jis galimai buvo išpilstytas į kitus vilkikus, važiavusius į Europos šalis, bei į lengvuosius automobilius. Įmonė už iš trečiųjų šalių įsigytą ir ne pagal paskirtį panaudotą kurą į valstybės biudžetą nesumokėjo daugiau nei 10 tūkst. litų akcizų mokesčio.
Už naftos produktų laikymą ir realizavimą atsakingam asmeniui bus taikoma administracinio poveikio priemonės - už mokesčių inspekcijoje neregistruotas degalų talpyklas ir dyzelino laikymą pažeidžiant nustatytą tvarką teismo sprendimu gali būti skirta nuo 1 tūkst. iki 30 tūkst. litų bauda.
Šiaulių AVMI primena, kad apie laikymą, gabenimą, prekybą kontrabandinėmis prekėmis ar gautus pasiūlymus nelegaliai įsigyti neaiškios kilmės kuro, kitokią nelegalią veiklą ar kitus mokestinius pažeidimus galima pranešti VMI pasitikėjimo telefonu 1882, pasinaudojus išmaniesiems telefonams skirta programėle „Pranešk“, užpildžius anketą interneto svetainėje www.vmi.lt arba apsilankius Mokesčių inspekcijoje.