Neužkibti ant aferisto kabliuko galbūt yra dar lengviau negu patekti į sukčiaus spąstus. Tokį pamokantį pavyzdį parodė vienas 15min skaitytojas.
Sekmadienį jis susidomėjo portale Autogidas.lt pasirodžiusiu skelbimu apie parduodamą „Audi A4“ automobilį.
Potencialiam pirkėjui pakako kelių minučių, kad galėtų įsitikinti pats ir dar įspėti kitus: „Atsargiai – aferistai!“
Vyrui (panorusiam likti anonimu, bet redakcijai pavardė žinoma) iškart pasirodė įtartina pernelyg patraukli tokios transporto priemonės kaina. Pardavėju iš Vilkaviškio prisistatęs sukčius nurodė, kad už 2004 m. laidos juodos spalvos universalą, varomą dyzelinu ir Vokietijoje nuriedėjusiu tik 255 tūkst. kilometrų, jis prašo vos 2 300 eurų.
Paaiškėjo, kad transporto priemonės net negalima apžiūrėti, nes jos dar nėra Lietuvoje. Jei pasiūlymas domina ir norite rezervuoti šį automobilį iš anksto – prašom pervesti avansą. „Renka užstatus...“, – konstatavo sukčiaus masalu susidomėjęs, bet ant kabliuko neužkibęs pirkėjas.
15min nesunkiai rado tikrą skelbimą apie šį parduodamą vokišką automobilį. Portale suchen.mobile.de nurodoma jo kaina – 5 990 eurų. Beje, jei tikėtume originalaus skelbimo autoriumi, tikroji rida tėra vos 164 800 km.
Praėjus vos kelioms valandos nuo lietuviško melagingo skelbimo įdėjimo portale Autogidas.lt atsirado ženklas, kad automobilis parduotas, ir aferisto telefono numeris iš interneto dingo.
Byla teisme: 11 sukčių, 12 nukentėjusiųjų
Kaip tik prieš keletą savaičių Marijampolės apskrities vyriausiojo policijos komisariato pareigūnai į teismą perdavė bylą, kurioje net 11 įtariamųjų sukčiavimu.
Ikiteisminio tyrimo metu nustatyta, jog laikotarpiu nuo 2013 metų rudens iki 2014 m. vasario mėn., Marijampolės pataisos namuose atlikdami laisvės atėmimo bausmę du jauni vyrai subūrė organizuotą grupę sukčiavimams vykdyti. Jie paskirstydavo bendrininkams užduotis ir vaidmenis.
Nusikalstamų veikų vykdymui, šie du „gudruoliai“, kalintys už vagystes, plėšimus, svetimo turto sugadinimą, pasitelkdavo ir laisvėje esančius asmenis. Net 7 asmenys „talkino“ sukčiautojams. Jie talpindavo fiktyvius skelbimus apie neva parduodamus automobilius, surasdavo banko sąskaitų numerius, organizuodavo apgaulės būdu įgytų pinigų išgryninimą bei perdavimą.
Laisvės atėmimo bausmę atliekantys asmenys atsiliepdavo į skelbimais susidomėjusių asmenų skambučius ir sutarę dėl avanso už parduodamą automobilį, tokiu būdu išviliodavo pinigus, kuriuos pervesdavo į iš anksto surastą sąskaitą. Laisvėje esantys nuteistųjų pagalbininkai sąskaitas surasdavo per savo draugus ir artimuosius, esančius laisvėje.
Sukčiai talpindavo fiktyvius skelbimus apie neva parduodamus automobilius, surasdavo banko sąskaitų numerius, organizuodavo apgaulės būdu įgytų pinigų išgryninimą.
Tyrimo metu nustatyta, jog į šios organizuotos grupės paspęstus spąstus pateko ir materialinių nuostolių patyrė 12 asmenų iš įvairių Lietuvos miestų (Kauno, Klaipėdos, Alytaus r. Anykščių, Šiaulių, Mažeikių r., Birštono, Vilniaus, Radviliškio).
Pirkėjai turi būti budrūs
Skelbimų portalų administracija primygtinai rekomenduoja niekada nepervesti užstato, jeigu automobilio kaina mažesnė nei kitų panašių rinkoje.
Pasak specialistų, iš nuotraukų paprastai matyti, kad jos darytos užsienyje. Sukčiai dažnai naudoja kitų automobilių nuotraukas, paprasčiausiai rastas internete.
Jeigu kyla abejonių dėl pardavėjo patikimumo – geriausia iš karto pranešti skelbimų portalo administracijai, kad būtų galima užkirsti kelią sukčiavimui.
Įspėjimus dėl galimų grėsmių Autogidas.lt lankytojai randa ir pačiame portale.