Buvę naftos kompanijų Klaipėdoje vadovai mina teismų slenksčius

Milijonais eurų skaičiuojami sandoriai, vykdyti tarp naftos bendrovių – „Naftos grupė“ ir „Klaipėdos nafta“ – buvusius jų vadovus ir aukštas pareigas užėmusius darbuotojus atvedė į teismą. Buvę naftininkai kaltinami organizuotu nusikalstamumu, piktnaudžiavimu tarnyba ir kitais nusikaltimais. Klaipėdos apygardos teismo duris varsto ir buvęs „Klaipėdos nafta“ vadovas Jurgis Aušra, ir „Naftos grupės“ savininkas Artūras Urbutis.
Naftininkų byla
Naftininkų byla / 15min nuotr.

Išklausęs liudytojų parodymų, Klaipėdos apygardos teismas netrukus imsis klausyti pokalbių įrašų tarp kaltinamų asmenų. Kaltinamieji puse lūpų užsimena, jog pokalbiai ištraukti iš konteksto ir interpretuoti, kaip palanku teisėsaugai.

Bene didžiausi kaltinimai šioje byloje nugulė ant klaipėdiečio, „Naftos grupė“ savininko A.Urbučio pečių. Jis kaltinamas organizuotu nusikalstamumu, į kurį įtraukė ir savo brolį Antaną Urbutį, šis taip pat sulaukė kaltinimų. Brolis „Naftos grupėje“ vadovavo Ekspedijavimo skyriui. Nurodoma, kad valstybė patyrė daugiau kaip 20,8 mln. eurų žalos.

Tarp kaltinamųjų atsidūrė ir „Naftos grupės“ finansininkė Svetlana Popova, ji buvo atsakinga ir valdė Latvijos bankuose atidarytas sąskaitas, į jas buvo pervedinėjami JAV, Šveicarijoje registruotose įmonėse buvę pinigai.

Teisme – buvęs meras

Teismo duris varsto ir buvęs „Klaipėdos naftos“ direktorius, įmonei 2002-2010 metais vadovavęs Jurgis Aušra, buvęs ir Klaipėdos meru bei Klaipėdos apskrities viršininku. Jis nuo bet kokių komentarų susilaiko ir tikina daug ką papasakosiantis, kai pasibaigs teisminiai procesai.

Teisme lankytis tenka ir komercijos pareigas „Klaipėdos naftoje“ ėjusiam Ričardui Milvydui. Pastarasis sudarinėjo naftos produktų tiekimo sutartis su „Naftos grupe“. Abu vyrai kaltinami sudarinėję nuostolingas sutartis su įmone, kuri, kaip teigiama, veikdama per ofšorines kompanijas vykdė aferas.

Tomo Pikturnos nuotr./Jurgis Aušra
Tomo Pikturnos nuotr./Jurgis Aušra

Piktnaudžiavimu pareigomis kaltinamas ir Andrejus Vaičiulis, buvęs Šiaulių banko Klaipėdos filialo valdytojas. Jo dukra yra „Naftos grupės“ savininko Artūro Urbučio sutuoktinė. A.Vaičiulis galimai galėjo įkalbinėti J.Aušrą priimti jo žentui palankius sprendimus.

Tyrėjai nustatė, kad 2005-2010 metais vienintelis „Naftos grupės“ akcininkas A.Urbutis, pasinaudodamas uošvio A.Vaičiulio ryšiais su J.Aušra, kuris buvo „Klaipėdos naftos“ vadovas, sudarė valstybei nuostolingą sutartį, pagal kurią „Naftos grupė“ įgijo išskirtines sąlygas perkrauti naftos produktus per „Klaipėdos naftos“ terminalą.

Krovė vakuuminį gazolį

Teigiama, jog „Naftos grupė“  turėjo išimtinę teisę per „Klaipėdos naftos“ terminalą krauti vakuuminį gazolį ir ši sutartis buvo labai nenaudinga “Klaipėdos naftai“.

Teigiama, jog „Naftos grupė“  turėjo išimtinę teisę per „Klaipėdos naftos“ terminalą krauti vakuuminį gazolį ir ši sutartis buvo labai nenaudinga “Klaipėdos naftai“, ši vakuuminio gazolio negalėjo priimti iš jokių kitų įmonių. Dėl to pasikeitus įmonės vadovybei, abipusiu sutarimu iš darbo pasitraukė ankstesnis jos komercijos direktorius.

15min žiniomis, į vienas rankas vakuuminio gazolio krova galėjo būti perduota po vieno kliento iš Rusijos skundo, kuris nukeliavo net iki Londono arbitražo.

Šio naftos produkto sudėtyje yra tūkstantosios vanadžio dalys. Pasiskundus rusų kompanijai, kad perpilant vakuuminį gazolį produktas buvo sugadintas, nes pakito vanadžio kiekis, bendrovėje rastas sprendimas – atsakomybę už gaminio kokybę perkelti ekspeditoriui.

Krauti vakuuminį gazolį sudėtinga – šis žiemą užšąla, o kokybė keičiasi jei sumaišomi skirtingų naftos perdirbimo įmonių tie patys produktai, mat vienąkart vanadžio kiekis siekia trys tūkstantąsias dalis, kitu – penkias tūkstantąsias. Tačiau nuo to itin priklauso ir šio produkto kaina.

Vanadžio kiekis produkte sukelia keblumų, mat siekiant užpildyti laivą kroviniu jį tenka pripildyti skirtingų gamintojų produkcija ir kokybė pakinta.

15min šaltinio žiniomis, „Klaipėdos nafta“ tuomet galėjo susitarti su „Naftos grupe“, jog ši apsiima atsakomybę dėl kokybės ir derasi su kiekvienu šio produkto tiekėju, taip šio produkto krova atsidūrė vien „Naftos grupės“ rankose, o „Klaipėdos nafta“ tiesiog nusikratė galimos atsakomybės už produkcijos sugadinimą.

Jurgitos Andriejauskaitės nuotr.;/Andrejus Vaičiulis
Jurgitos Andriejauskaitės nuotr.;/Andrejus Vaičiulis
 

„Klaipėdos nafta“ pateikė ieškinį

Kaltinamajame akte teigiama, jog bendrovei  „Naftos grupė“ buvo sukurtos išskirtinės sąlygos, „Klaipėdos nafta“ negalėjo sudaryti sutarčių su kitais vakuuminio gazolio tiekėjais bei keisti tarifų esant fiksuotoms „Klaipėdos naftos“ terminalo paslaugų kainoms.

„Klaipėdos nafta“ byloje yra civilinė ieškovė. Dėl neteisėtų organizuotos grupės veiksmų padaryta žala įvertinta 20,8 mln eurų.

Civiliniams ieškiniams užtikrinti areštuota apie apie 9 mln. eurų teisiamųjų turto.

Tranzitinių naftos produktų ekspedijavimo bendrovė „Naftos grupė“ įsteigta 2004 metais. Pagrindinė jos veikla – naftos produktų pervežimas geležinkeliais ir jų perkrovimas Baltijos šalių uostuose.

2008 metais „Naftos grupė“ buvo pripažinta stambiausia Klaipėdos jūrų uoste veikiančia ekspedijavimo įmone, per metus į ją pritraukusia daugiau kaip 27,6 proc. visų uoste perkrautų skystųjų krovinių srauto.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis