D.Dargiui – prevencinio poveikio priemonė
Spaudos konferencijoje Lietuvos kriminalinės policijos biuro (LKPB) viršininkas Arūnas Maskoliūnas atskleidė, kad tyrimas susijęs su Virginijaus Labučio organizuota narkotikų kontrabanda bei Dailiaus Dargio veiksmais.
„Informuojame, kad šiandien, Dailiui Dargiui, vadovaujantis LR organizuoto nusikalstamumo užkardymo įstatymo nuostatomis yra pritaikyta prevencinio poveikio priemonė – oficialus įspėjimas. Tokio pobūdžio priemonės taikomos asmenims, apie kuriuos įstatymo nustatyta tvarka gauti patikimi duomenys, kad šie asmenys yra organizuotų nusikalstamų grupuočių nariai arba turi ryšių su organizuotomis nusikalstamomis grupuotėmis ar jų nariais.
Tarptautinės narkomafijos vadeiva laikomas V.Labutis sulaikytas ir parvežtas į Lietuvą
Policija informuoja, kad tyrimas yra atliekamas dėl Lietuvos piliečio Virginijaus Labučio organizuotos narkotikų kontrabandos į Lietuvos Respubliką. Pagal išduotą arešto orderį ir interpolo paskelbtą paiešką, vadinamą „raudoną kortą“, 2024 metų rugsėjo 28 d. Kolumbijoje buvo sulaikytas Virginijus Labutis.
Iš Kolumbijos įtariamasis buvo deportuotas į Vokietiją, o praėjusią savaitę atgabentas į Lietuvą. Teismas leido jį suimti trims mėnesiams.
Virginijus Labutis yra susijęs su tarptautiniais nusikalstamais tinklais, tarptautiniais narkotikų karteliais, narkotikų kontrabandos organizavimu. Gerai žinomas ne tik mums, bet ir tarptautinėms teisėsaugos organizacijoms.
JAV institucijų duomenimis, V.Labutis yra susijęs su prekyba narkotikais, kokainu, pinigų plovimu, korupcija, įskaitant kyšininkavimą, tuo keliant didelę grėsmę Lietuvai ir kitoms šalims. V.Labutis ir jo bendrininkai siejami su labai didelės narkotikų kontrabandos organizavimu ir jos vykdymu. Iš Centrinės ir Pietų Amerikos į Europą, Australiją, Naująją Zelandiją, Ramiojo vandenyno salyną.
Kur R.Karpis – nežino
Policijos departamento teigimu, gruodžio 17 d. JAV teisėsaugos institucijos ir Iždo departamentas ėmėsi plataus masto veiksmų nukreiptų į pasaulinio lygio narkotikų kartelius ir jų narius.
JAV teisėsauga nusitaikė į 12 fizinių ir 7 juridinius asmenis, kurie yra susiję su tarptautine narkotikų prekyba. Jiems paskelbtos finansinio pobūdžio sankcijos. Tarp šių asmenų yra V.Labutis ir dar 3 Lietuvos Respublikos piliečiai, bei su jais siejamos 6 bendrovės.
JAV paskelbė dėl įtarimų narkotikų prekyba įvedusios sankcijas ne tik V.Labučiui, bet ir velionio milijonieriaus Raimondo Karpavičiaus sūnui Rokui Karpiui. Jis prieš keletą metų yra atlikęs laisvės atėmimo bausmę už narkotikų prekybą Naujojoje Zelandijoje, o pastaraisiais metais nesėkmingai kovojo dėl savo mirusio tėvo R.Karpavičiaus palikimo, kurį jis paliko savo antrajai žmonai ir broliui.
Tarptautinio žurnalistikos centro „Siena“ duomenimis, sankcijos įvestos ne tik R.Karpiui, bet ir jo sutuoktinei Jurgai Karpis, o taip pat – su juo susijusioms įmonėms „Lake Forest“ (Lenkija) bei Šveicarijoje registruotoms bendrovėms „Karpis AG“ ir „Dragon Secure“. Sankcijos įvestos ir lietuviui verslininkui Arnui Grinevičiui, kuris su R.Karpiu dalyvauja pastarosios įmonės valdyme.
Sankcijos pritaikytos ne tik „Dragon Secure“, bet ir A.Grinevičiaus verslams Lietuvoje: mažajai bendrijai „Ptera“ bei bendrovei „Flavour Labs“.
„Dragon Secure“ vysto saugios komunikacijos platformą pavadinimu „Kraden“. Anot pareigūnų, šią platformą naudoja narkotikų prekeiviai.
Spaudos konferencijoje paklaustas, kur šiuo metu yra R.Karpis, LKPB viršininkas A.Maskoliūnas atsakė, kad tokia informacija pareigūnai nedisponuoja.
Tiriant nusikaltimus buvo nustatyti grupuotės narių ir lyderių ryšiai su Dailiumi Dargiu.
Tiriant nusikaltimus buvo nustatyti grupuotės narių ir lyderių ryšiai su Dailiumi Dargiu.
Koks buvo D.Dargio vaidmuo?
Pasak policijos, taip pat išsiaiškinti kryptingi organizuoti veiksmai, kuriais siekta diskredituoti Lietuvos kriminalinės policijos biurą kaip patikimą teisėsaugos instituciją. Buvo reguliariai pateikiama tikrovės neatitinkanti informacija, ja buvo manipuliuojama, iškraipomi faktai. Bandoma inicijuoti tyrimus ir tyrimų veiksmus konkrečių pareigūnų atžvilgiu.
„Manome, kad tokiu veikimu buvo siekiama eliminuoti Lietuvos kriminalinės policijos biurą kaip kriminalinės žvalgybos ir ikiteisminio tyrimo instituciją, atliekančią tyrimus prieš konkrečius aukšto pavojingumo lygio nusikalstamų grupuočių lyderius ir narius, sudaryti sąlygas jiems išvengti atsakomybės“, – pridūrė jis.
„Nustatyta, kad Dailius Dargis apie užmegztus kontaktus ir su pareigūnais pokalbius, susirašinėjimus, rezultatus persiųsdavo organizuoto nusikalstamumo lyderiams kaip įrodymą apie savo atliktus darbus. Užfiksuoti faktai, kai Dailius Dargis, naudodamasis savo profesija ir statusu, užmegztais ryšiais, manipuliuodamas informacija vykdė tiesioginius grupuočių lyderių pavedimus ir kompromitavo vienų grupuočių narius prieš kitus“, – sakė A.Maskoliūnas.
Apie D.Dargio veiklą biuras yra surinkęs 400 puslapių medžiagos.
D.Dargis – tai pareigūnų kerštas
D.Dargis delfi.lt policijos paskelbtą informaciją vadina pareigūnų kerštu.
Jis tikina, kad tai policijos kerštas už jo publikacijas apie buvusį pareigūną Algimantą Martinkų, kuris aukštus teisėsaugos pareigūnus kaltino neteisėtu kolegų sekimu.
Visa tai daroma už tai, kad išdrįsau drąsiai paviešinti nepatogius faktus teisėsaugai.
„Visa tai daroma už tai, kad išdrįsau drąsiai paviešinti nepatogius faktus teisėsaugai. Dėl to, nes palaikiau pernai Algimantą Martinkų. Mano rašiniai buvo aštrūs. Iš to pačio Kriminalinės policijos biuro buvo perduota – dabar žaisim be taisyklių“, – delfi.lt teigė D.Dargis.
Generalinė prokuratūra dar pernai paskelbė, kad A.Martinkaus teiginiai dėl neteisėtų aukštų policijos pareigūnų nurodymų sekti viešus asmenis ir rinkti juos kompromituojančią informaciją buvo patikrinti bei atmesti. Šiuos sprendimus patvirtino ir teismai.
Sąsajos su D.Bugavičiaus ir R.Morkevičiaus nužudymais
Be kita ko, su V.Labučio grupuotės veikla yra susijusios ir žmogžudystės Kaune 2015 ir 2016 metais. A.Maskoliūnas neįvardijo aukų, tačiau leido suprasti, kad tai rezonansiniai nusikaltimai.
Omenyje turėti vieno „agurkinių“ lyderio Deimanto Bugavičiaus bei su nusikalstamu pasauliu susijusio kovotojo Remigijaus Morkevičiaus nužudymai.
27 metų Deimantas Bugavičius, pravarde Deima, iki mirties buvo du sykius teistas, jis vadintas iš vienu iš įtakingos Kauno nusikalstamos „Agurkinių“ grupuotės vadeivų. 2015 m. per pasikėsinimą apšaudytame automobilyje buvo ir tuometė D.Bugavičiaus gyvenimo draugė, buvusi „Olialia pupytė“ Vita Jakutienė. Ji išvengė sužeidimų, o D.Bugavičius žuvo.
Bylos duomenimis, D.Bugavičių nužudė samdomi žudikai estai Hansas Erikas Ehvertas ir Arle Grabbis. Jie jau yra nuteisti.
Teisėsaugos skelbtais duomenimis, manoma, kad nusikaltimą užsakė Europą šiurpinusios grupuotės vadeiva Sergejus Bėglikas, nusikalstamam susivienijimui vadovavęs iš neįgaliojo vežimėlio.
„Motyvai keli, pagrindinis motyvas – organizatorių, užsakovų manymas, kad D.Bugavičius kelia grėsmę jų daromam nusikalstamam verslui“, – 2019 m. yra pasakojęs tuometis Lietuvos kriminalinės policijos biuro viršininkas Rolandas Kiškis.
S.Bėglikas įtariamas vertęsis didelio masto narkotikų kontrabanda.
Jungtinė Prancūzijos, Nyderlandų, Italijos, Vokietijos, Lietuvos ir Ispanijos teisėsaugos institucijų tyrimo grupė paskelbė gruodžio pradžioje išaiškinusi dar vieną sudėtingą šifruotos komunikacijos platformą „Matrix“ bei sulaikiusi Lietuvos pilietį S.Bėgliką, kuris laikomas tarptautinės narkotikų mafijos vadeiva. Judėjimo negalią turintis S.Bėglikas jau anksčiau buvo sulaikytas, bet vėliau paleistas į laisvę.
Visoje Europoje veikusį ir lietuvių diriguojamą nusikalstamą tinklą pareigūnams pavyko užčiuopti tiriant 2015 metais įvykdytą D.Bugavičiaus nužudymą.
Pernai sulaikyti du samdomi žudikai iš Estijos, sekdama jų pėdsakais teisėsauga priartėjo prie 48-erių S.Bėgliko ir galiausiai sulaikė 22 nusikaltėlius Lenkijoje, Estijoje, Ispanijoje, Lietuvoje ir Didžiojoje Britanijoje.
Įtariama, kad grupuotė prekiavo narkotikais ir per porą metų išplovė mažiausiai 680 mln. eurų.
2023 m. sausį Airijos teisėsauga perdavė Lietuvai ir dar vieną įtariamąjį D.Bugavičiaus nužudymu – Estijos pilietį Imre Araką, kuris buvo teisiamas ir dėl žinomo kovotojo Remigijaus Morkevičiaus nužudymo.
I.Arakas teisme yra išsamiai papasakojęs apie R.Morkevičiaus gyvybės atėmimą, dėl šio nusikaltimo viešai atgailavo: „Tai buvo didžiausia mano gyvenimo klaida.“ Jam prašoma skirti 10 metų atėmimo bausmę. I.Morkevičių I.Arakas iš automato sušaudė 2016 m. gruodį.
Žmogžudystės užsakymą pateikė, kaip nurodė pats kaltinamasis, vienas didžiausių narkotikų prekeivių Rytų Europoje – estas Toomas Helinas. Jis kaltinimų taip ir nesulaukė, nes mirė.
Žurnalistas ir krminalinių knygų bei laidų autorius D.Dargis yra parašęs knygą apie R.Karpio mirusio tėvo R.Karpavičiaus palikimo istoriją.
Jis taip pat yra aprašęs „Agurkinių“, su kuriais buvo siejamas nužudytas D.Bugavičius, istoriją, daug rašė apie D.Bugavičiaus nužudymą, yra sukūręs dokumentinį serialą apie nužudytą kovotoją R.Morkevičių.
D.Dargiui pareikšti įtarimai kitoje byloje
Kaip žinoma, teisėsauga kriminalų žurnalistą ir knygų apie nusikalstamą pasaulį autorių D.Dargį sulaikė 2024 m. rugsėjį, tirdama galimą prekybą poveikiu. Tame tyrime D.Dargiui yra pareikšti įtarimai, taikomos kardomosios priemonės.
Prekybos popveikio byloje įtarimai korupciniais nusikaltimais pateikti dar dviem asmenims, kurių prokuratūra neįvardijo. Naujienų portalo „Delfi“ duomenimis, tai yra buvęs „Aro“ pareigūnas Ovidijus Jūronas ir už korupciją teistas buvęs advokatas Arturas Jušinskis, kuris anksčiau buvo tarptautinės narkomafijos byloje minimo Roko Karpio advokatas.
Kaip žiniasklaidai anksčiau sakė tyrimui vadovavęs prokuroras Ričardas Gailevičius, įtariamieji iš Kauno apskrities gyventojo, užsiimančio individualia veikla, galimai reikalavo didelės sumos pinigų už tai, kad pasinaudodami įtaka padėtų spręsti problemas valstybės institucijose.
Tuo metu D.Dargio advokatė yra viešai paneigusi, kad jos klientas ir du jo bendrininkai galėjo reikalauti net 200 tūkst. eurų sumos.
Narkotikai generuoja milžiniškas pajamas
Policijos teigimu, narkotikų kontrabanda tarptautiniu mastu yra viena pelningiausių ir daugiausia iššūkių teisėsaugai kelianti sritis. Europos teisėsaugos institucijų ir nacionaline analitika paremti duomenys leidžia teigti, kad net trys iš keturių organizuotų nusikalstamų grupuočių yra susijusios su neteisėta narkotikų apyvarta.
Oficiali statistika rodo, kad paskutinį dešimtmetį išimamų iš neteisėtos apyvartos narkotikų kiekiai auga, o paskutinis penkmetis yra beprecedentis. Europoje išimti narkotikų kiekiai siekia: 2019 m. – 100 000 tonų; 2020 m. – 214 000 tonų; 2021 m. – 240 000 tonų; 2022 m. – 323 000 tonų.
Lietuvos policija kasmet organizuoja ir atlieka apie šimtą įvairaus sudėtingumo operacijų, kurių metu iš neteisėtos apyvartos išimamos narkotinės ir psichotropinės medžiagos. Šie nusikaltimai organizuojami Lietuvos organizuoto nusikalstamo pasaulio atstovų, bendrininkaujant su tarptautiniais kriminaliniais tinklais.
Nusikaltimai organizuojami Lietuvos organizuoto nusikalstamo pasaulio atstovų, bendrininkaujant su tarptautiniais kriminaliniais tinklais.
Pasak A.Maskoliūno, profesionalių nusikaltėlių veikla pasireiškia įvairiomis formomis. Jie nuolat ieško naujų būdų veikti pogrindyje, pasislėpti ir tam tikrą laiką išvengti teisėsaugos dėmesio, todėl kova su organizuotu nusikalstamumu yra nuolatinis ir nenutrūkstamas procesas, kuriuo siekiama apsaugoti visuomenę ir valstybę nuo nusikalstamo poveikio.
Daugiau nei tona kokaino
„Jie veikia greitai, neturi sienų. Prisitaiko. Jiems negalioja teisė, orientuojasi tik į didelių pinigų uždirbimą iš nusikalstamos veiklos. Trys iš keturių organizuotų nusikalstamų grupuočių yra susijusios su neteisėta narkotikų apyvarta
2023 metais biuro pareigūnai Klaipėdos jūrų uoste atliktų operacijų metu išėmė virš 1300 kilogramų kokaino. Paverčiant šituos kilogramus į pinigus gautumėme virš 33 milijonų, jei skaičiuotume ne gatvės, o didmenine kaina.
Narkotikų kontrabanda tiesiogiai susijusi ir su kitais nusikaltimais, tokiais kaip užsakomieji nužudymai, organizuotų nusikalstamų grupuočių tarpusavio santykių aiškinimasis, neteisėta ginklų apyvarta, kova dėl neteisėtų rinkų. Korupcija ir prekyba poveikiu nėra išimtis“, – teigė A.Maskoliūnas.