Metinė prenumerata tik 6,99 Eur. Juodai geras pasiūlymas
Išbandyti

Dėl kyšio įklimpęs Druskininkų aplinkosaugininkas liko be darbo ir šeimos, tačiau su atgaila: „Ant peties sėdėjo velniukas“

Liepos 8 d. Kauno apygardos teisme pradėta nagrinėti kyšininkavimu kaltinamo jau dabar buvusio Druskininkų aplinkos apsaugos inspekcijos vyriausiojo specialisto Žydrūno Navicko byla: aplinkosaugininkas reikalavo kyšio iš vieno verslininko, ne vietoje išvertusio statybines atliekas. Tai atgailaujančiam Ž.Navickui gali atsieiti šimtus tūkstančių eurų arba laisvę. Dėl to jis jau neteko darbo, subyrėjo santuoka.
Kaltinamasis teisme
Kaltinamasis teisme / Eriko Ovčarenko / BNS nuotr.

Bylos duomenimis, dabar jau buvęs aplinkos apsaugos vyriausiasis specialistas provokavo duoti ir reikalavo kyšio iš Druskininkuose veikiančios MB „Domkasta“, kuri neregistruota kaip atliekų tvarkytoja, vadovo Domo Marcinkevičiaus. Už kyšį jis žadėjo padėti išvengti administracinės atsakomybės ir ekonominių sankcijų, kurios grėsė už neišrūšiuotų mišrių statybinių atliekų išvežimą ir išpylimą ant žemės grunto (reikėjo priduoti atliekų tvarkytojui).

„Kas tau geriau, įrankiais ar pinigais?“ – tokiais žodžiais Ž.Navickas pasiūlė verslininkui išvengti atsakomybės.

Aplinkos apsaugos vyriausiasis specialistas kaip kyšio pareikalavo iš D.Marcinkevičiaus didesnės nei 2,5 tūkst. eurų vertės įrankio – statybinio lazerio. Vėliau, įmonės vadovui atsisakius tokį prietaisą nupirkti, Ž.Navickas pareikalavo 2 tūkst. eurų kyšio ir dalį šio kyšio – 1,5 tūkst. eurų – priėmė.

Kaip tikino prokuratūra, kaltinamasis Ž.Navickas savo kaltę pripažino, tačiau aplinkybių nedetalizavo. Jis iki baudžiamojo proceso pabaigos buvo nušalintas nuo užimamų pareigų.

Pagal Baudžiamąjį kodeksą už sunkų nusikaltimą (225 str. 2 d.) asmeniui gali būti skirta bauda nuo 7,5 tūkst. iki 300 tūkst. eurų arba laisvės atėmimas iki 7 metų.

Nusikaltimas ėmė aiškėti tada, kai verslininkas, sulaukęs kyšio reikalavimo, kreipėsi į teisėsaugą. Tada buvo surengta pareigūnų pasala.

Išėjo iš darbo pats

Liepos 8 dieną Kauno apygardos teisme įvyko pirmasis posėdis. Jame pasirodęs kaltinamasis patikino pats savo noru palikęs darbą valstybės tarnyboje – kol vyko ikiteisminis tyrimas, jis buvo nušalintas nuo pareigų. Iš darbo Ž.Navickas atleistas birželio 22 dieną, prašymą būti atleistas darbovietei pateikė keletą dienų prieš.

1975 metais gimęs kaltinamasis gyvena Alytaus rajone. Šiuo metu jis prisipažino niekur nedirbantis, tačiau yra įkūręs įmonę – yra jos akcininkas. Anksčiau Ž.Navickas nebuvo teistas.

„Prisipažįstu kaltu, sutinku su prokuroro pareikštu kaltinimu, sutinku su visomis aplinkybėmis, išdėstytomis kaltinime“, – teisme teigė Ž.Navickas, ikiteisminio tyrimo metu nedavęs parodymų.

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Kaltinamasis teisme
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Kaltinamasis teisme

Jis papasakojo gavęs skundą apie išpiltas atliekas ant žemės paviršiaus. Nuvykęs į vietą rado išpiltas statybines atliekas. Iš žemės savininko sužinojo, kad statybinį gruntą atvežė ir išpylė „Domkasta“. 2019 metų lapkritį įmonės teršėjos vadovas buvo iškviestas į Ž.Navicko darbovietę. D.Marcinkevičius, kaip fizinis asmuo, tada buvo nubaustas, tačiau baudos išvengė juridinis asmuo – pati įmonė.

„Dvejų metų laikotarpį turime tam, kad nubaustume juridinį asmenį. Buvo tuo metu daug darbo, nebuvo laiko nubausti įmonės, kuri per tris kartus vežė ir išpylė tas atliekas. 2020 metais sausį dar kartą išsikviečiau jį (Domą Marcinkevičių, – aut. past.) pas save. Paaiškinau, kad bus nubaustas ir juridinis asmuo. Jis nustebo, nes jau buvo nubaustas kaip fizinis asmuo. Pasakiau, kad gresia bauda nuo 9 iki 18 tūkst. eurų. Pasakiau, kad po mėnesio ar kiek paskambinsiu ir susitiksim. Reikėjo su teisininkais suderinti protokolo surašymą. Dar kartą jis (Domas Marcinkevičius, – aut. past.) buvo atvykęs vasarį“, – įvykius nupasakojo kaltinamasis.

Tada jis pasiūlė D.Marcinkevičiui įmonę „išsukti“.

„Pasakiau jam, kad jei susitarsime, rasime susikalbėjimą, bus galima netaikyti didesnės baudos, kad galima sumažinti (baudą, – aut. past.) ar išsukti iš to reikalo. Už neteisėtus veiksmus paprašiau atlygio. Pasiūliau atsilyginti įrankiais ar pinigais. Jis atsakė, kad įrankiais. Būčiau panaudojęs namų ūkyje – statybėles vykdžiau“, – kyšio provokavimo epizodą apibūdino Ž.Navickas.

Pasakodamas tai jis akivaizdžiai jaudinosi – ne kartą nevalingai nusijuokė.

Vyrai susitarė, kokį įrankį verslininkas aplinkosaugininkui turi nupirkti.

„Iki pietų duok žinot, kaip tau sekasi“, – įspėjo kaltinamasis.

Kaltinamasis: „Velniukas sėdėjo ant peties“

Tada jis sužinojo, kad D.Marcinkevičius įrankio negavo, paprašė nuleisti kyšio sumą. Kai jie vėl susitiko išgerti kavos, Ž.Navickui buvo perduoti 1,5 tūkst. eurų.

Ž.Navickas: „4 mėnesiai be darbo esu. Jokių pajamų šiuo metu negaunu. Labai gailiuosi dėl to, ką padariau.“

„Velniukas sėdėjo ant peties man. Kai susitikome ir nuvažiavome į mišką, įtariau, kad kažkas ne taip. Jaučiau, kad seka mane. Pamaniau, kad reikia atsikratyti tais pinigais. Surišau gumele tuos pinigus ir išmečiau miške per langą. Net neskaičiavau, kiek ten jų. Išmetęs grįžau namo. Pareigūnai sulėkė gal po 5 minučių. Pats nebuvau grįžęs tų pinigų, net į tą pusę nežiūrėjau. Pareigūnams iškart pasakiau, kad tų pinigų neturiu. Jie paprašė parodyti seifą, ginklus.

Labai blogai vertinu savo veiklą. Šeima iširo, turėjau pas tėvus išvažiuoti – juos prižiūriu, likau be darbo. 4 mėnesiai be darbo esu. Jokių pajamų šiuo metu negaunu. Labai gailiuosi dėl to, ką padariau“, – prisipažino Ž.Navickas.

Paklaustas teisėjo, ar, jei teismas skirtų baudą, turėtų ją iš ko sumokėti, kaltinamasis atsakė, kad labai sunku būtų, nes yra likęs be pajamų, o dar ir paskolą bei alimentus reikia mokėti.

Būdamas valstybės tarnautoju Ž.Navickas teigė uždirbęs nuo 700 iki 900 eurų (priklausomai nuo to, dirbo viršvalandžius ar ne).

Kadangi kaltinamasis pripažino kaltinimą, prokuroras pasiūlė taikyti byloje sutrumpintą įrodymų tyrimą. Teisėjas su tuo sutiko. Baigus įrodymų tyrimą, turėjo būti pereita prie baigiamųjų kalbų, tačiau prokuroras paprašė skirti pertrauką, kad būtų galima įvertinti visas aplinkybes ir pasiūlyti teisingą bausmę, nes kaltinamasis parodymus davė tik dabar, anksčiau jo pozicija buvo kitokia.

Kitas teismo posėdis įvyks liepos 21 dieną.

Padėjo išvengti 9–18 tūkst. eurų baudos

15min primena, kad apie tai, jog sulaikytas sulaikytas Alytaus valdybos vyriausiasis specialistas, iš vienos statybinį laužą gamtoje išvertusios įmonės atstovo reikalavęs 2,5 tūkst. eurų kyšio, taip padedant jam išvengti baudos, kaltinamojo teigimu, siekusios nuo 9 iki 18 tūkst. eurų, Kauno teisėsauga informavo vasarį surengtoje viešoje spaudos konferencijoje.

Kyšio reikalavimas nebuvo vienkartinis. Kyšio reikalautojas elgėsi konspiratyviai: keitė susitikimo vietą, reikalaujamą pinigų sumą, vyko derybos.

Išpiltos atliekos, pirminiais duomenimis, nebuvo pavojingos. Jų išpilta, kaip vasarį teigė teisėsauga, „gal vienas sunkvežimis“.

Kaip tada skelbė BNS, Ž.Navickas interesų deklaracijoje nurodo priklausantis Socialdemokratų partijai, o 2015 metais su ja dalyvavo rinkimuose į Alytaus rajono tarybą. Deklaracijoje taip pat nurodoma, kad jo žmona dirba teisėja: ji vos šių metų sausį buvo paskirta Marijampolės apylinkės teismo pirmininko pavaduotoja.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos