2013 07 23 /15:13

Dėl narkotikų Maltos pareigūnams įkliuvęs ir per ilgai už grotų laikytas lietuvis laimėjo bylą Strasbūro teisme

Lietuvis, sulaikytas Maltoje įtarus narkotikų prekyba ir uždarytas į kalėjimą, laimėjo bylą Strasbūro teisme dėl esą patirtos diskriminacijos. Nustatęs, jog buvo pažeista Europos žmogaus teisių konvencija dėl per ilgo sulaikymo, Europos žmogaus teisių teismas Maltai skyrė 5 000 eurų baudą.
Antrankiai
Antrankiai / AFP/Scanpix nuotr.
Temos: 2 Malta Narkotikai

32-ejų Tomas Mikalauskas Maltoje dėl nusikalstamos veiklos, susijusios su narkotikais, buvo sulaikytas dar 2009 m. rugsėjį.

Jis įkliuvo dėl rekordinio kiekio – daugiau nei 450 kg kanapių (tokio kiekio vertė gatvėje esą siekia 1,5 mln. eurų) gabenimo. „Corradino“ kalėjime Maltoje atsidūrusiam lietuviui buvo pateikti kaltinimai dėl narkotikų gabenimo ir prekybos, 2010-aisiais rašė maltatoday.com.

Teismas išleido kitus įtariamuosius, kuriems buvo pateikti analogiški įtarimai, už užstatą, o vienintelio lietuvio – ne, jis esą nesulaukė vertėjo ir advokato pagalbos.

Kaip skunde nurodė T.Mikalauskas, teisėsaugininkai suėmė ilgam laikui be pagrįstų nusikaltimo įrodymų, nesuteikė teisinės pagalbos, apklausos metu neparūpino vertėjo (tiesa, vertėjas į maltiečių kalbą buvo, tačiau kita šalies valstybinė kalba yra anglų), nesuteikė gydymo nuo gyvybei pavojingos ligos, neinformavo artimiausių giminaičių apie sulaikymą ir t.t.

Kaip nurodė T.Mikalauskas, teisėsaugininkai suėmė ilgam laikui be pagrįstų įrodymų, nesuteikė teisinės pagalbos, neparūpino vertėjo, nesuteikė gydymo nuo gyvybei pavojingos ligos, neinformavo artimiausių giminaičių apie sulaikymą.

„Mane sulaikė ir atgabeno į policijos nuovadą apklausti. Negavau advokato, kuris man atstovautų, – man pasakė, kad tai neleidžiama. Apklausa vyko užsienio kalba, nebuvo vertėjo, – rašoma lietuvio pareiškime teismui. – Nekalbant apie tai, kad mane pralaikė dvi dienas ir nei patys nepranešė, nei man leido pranešti artimiesiems, kas atsitiko.“

T.Mikalauskas tvirtino sergąs liga, dėl kurios reikia nuolatinio gydymo, o sulaikytas nesulaukė medikų pagalbos: „Man – smegenų kraujagyslių išsiplėtimas, tai labai pavojinga. Jei žmogus patiria stresą, didelė rizika, kad jis gali mirti.“

Garbės konsulas Maltoje esą buvo pasišovęs surasti T.Mikalauskui gyvenamąjį plotą, kur galėtų apsistoti paleistas už užstatą, todėl esą nebuvo pagrindo nesuteikti jam tokių sąlygų, kokias gavo kiti įtariamieji.

Neturėjo pinigų užstatui

Suėmimas truko dešimt mėnesių, o vėliau kaltinamasis gavo galimybę išeiti į laisvę už didelį užstatą. Negalėjęs sumokėti tokios sumos, jis už grotų laikytas dar 12 mėnesių.

Prieš dvejus metus jis buvo paleistas sumažinus užstatą. Šiuo metu lietuvis gyvena Maltoje, baudžiamoji byla tebenagrinėjama.

Remdamasis Europos žmogaus teisių konvencijos trečiuoju straipsniu, kuris numato, jog žeminantis ir nežmoniškas elgesys yra draudžiamas, T.Mikalauskas kreipėsi į Strasbūro teismą, tvirtindamas, jog suėmimo sąlygos buvo nežmoniškos ir žeminančios, o tai sukėlė sveikatos problemas, jam vis pasikartodavo galvos skausmai, be to, medicininė pagalba buvo neadekvati. Teismas šį skundą atmetė.

Vyras taip pat skundėsi remdamasis penktuoju straipsniu, numatančiu teisę į laisvę ir saugumą, dėl pernelyg ilgo kardomojo kalinimo ir menkų galimybių užginčyti suėmimo teisėtumą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai