Labai dažnas vagių grobis – sportiniai krepšiai. Neretai didesnį nuostolį automobilio savininkas patiria ne dėl pavogtų daiktų, bet dėl išdaužto stiklo.
Draudimo bendrovės „Lietuvos draudimas“ specialistai skaičiuoja, kad šiemet per 5 mėnesius gyventojai pranešė nukentėję nuo vagysčių iš automobilių tiek kartų, kiek per visus 2011 metus. Pernai, palyginus su 2011-aisiais, taip pat užfiksuota daugiau nei dukart daugiau tokių vagysčių.
„Didelė dalis vairuotojų ir keleivių atvirai palieka vertingus daiktus automobilyje tikėdamiesi, kad nieko nenutiks. Tačiau ne vietoje paliktas daiktas gali tapti ir didesnės žalos priežastimi – susivilioję automobilio salone matomu grobiu, ilgapirščiai, bandydami jį pasiekti, ne tik išdaužo stiklą, bet ir sugadina spyneles. Savo klientams dažniausiai atlyginame už pavogtus kompiuterius ir sportinius krepšius, taip pat gana dažnai pavagiamos žoliapjovės, benzininiai pjūklai“, – sako „Lietuvos draudimo“ Žalų departamento direktorius Artūras Juodeikis.
Draudimo bendrovės ekspertas prisimena, kad lietuvių lenktynininkų automobilis Anglijoje buvo apšvarintas ir iš jo pavogta visa varžyboms skirta atributika: lietuviški suvenyrai, marškinėliai, kepuraitės.
Ragins vairuotojus nepalikti daiktų
Siekdami atkreipti vairuotojų dėmesį į turto vagystes iš automobilių, Vilniaus apskrities policija kartu su Bendruoju pagalbos centru 112 ir „Lietuvos draudimu“ pradėjo kampaniją, kurios metu tūkstančius automobilių vairuotojų sostinėje ragis nepalikti vertingų daiktų automobilyje ir primins, kas svarbiausia norint išvengti vagysčių iš automobilių. Policininkai ant automobilių paliks informacinius lipdukus.
„Svarbu automobilyje nepalikti nei brangių, nei nevertingų daiktų. Vagis negali žinoti, kad ant automobilio sėdynės paliktoje rankinėje ar pakabinto švarko kišenėje nėra nieko vertingo, todėl gali susigundyti laužtis į automobilį. Jeigu aplinkybės jus verčia palikti daiktus, geriau juos paslėpkite taip, kad nebūtų akivaizdžiai matyti“, – patarė Vilniaus miesto 2-ojo policijos komisariato viršininkas Arūnas Paulauskas.
„Skaičiuojame, kad vidutiniškai vagystės iš automobilio turto savininkui pridaro apie 2 tūkst. litų nuostolio, nes ne tik prarandamas turtas, bet ir tenka pirkti naują automobilio stiklą ar tvarkyti kitą apgadintą automobilio dalį, mat dažniausiai vagys įsilaužia į automobilį išlauždami spynelę arba išdauždami stiklą. Tikimės, kad kampanija atkreips gyventojų dėmesį būti budresniems, nes vasarą dažnai užsimirštame, susigundome palikti pravirą langą ar stoglangį. O nusikaltėliai to tik ir telaukia“, – pridūrė „Lietuvos draudimo“ Žalų departamento vadovas.
Ekspertai taip pat siūlo gyventojams nepalikti automobilių nuošaliose, neapšviestose vietose, kaskart įsitikinti, kad automobilį užrakinote, įjungėte signalizaciją, uždarėte langus ir stoglangį. Pastebėjus įtartinus asmenis, derėtų iškart pranešti bendruoju pagalbos telefonu 112.
Daugiausia įvykių užfiksuojama Kaune, dažniausiai vagia magnetolas
„Lietuvos draudimo“ duomenimis, nuo 2011 metų daugiausia vagysčių, kurių metu iš automobilio pavogtas gyventojų apdraustas turtas, įvyko Kaune (apie 30 proc. visų vagysčių). Perpus mažiau tokių įvykių užfiksuota Vilniuje, po jo seka Klaipėdos miestas ir Panevėžio rajonas.
Policijos duomenimis, Vilniaus apskrities gyventojai pernai pranešė apie 381 radijo aparatūros vagystę iš automobilių ir 29 navigacijos įrenginio vagystes. „Lietuvos draudimo“ duomenys liudija, kad dažnai tenka atlyginti nuostolius ir dėl gyventojų automobiliuose paliktų vertingų daiktų – nešiojamų ar planšetinių kompiuterių, fotoaparatų, slidžių, mobiliųjų telefonų ir kitų.
Pasak Vilniaus miesto 2-ojo policijos komisariato Kriminalinės policijos skyriaus vyresniojo tyrėjo Ryčio Klevinsko, pastaruoju metu vis dažniau registruojama ir vaizdo registratorių vagysčių – šiuos prietaisus vairuotojai neretai palieka pritvirtintus prie priekinio stiklo.
„Taip pat visai neseniai turėjome 2 atvejus, kai buvo įsilaužta į firminiais ženklais pažymėtus autobusiukus, iš kurių pavogta įvairių statybinių įrankių“, – pasakojo R. Klevinskas.
Artūro Juodeikio teigimu, draudikai nuostolius dėl iš automobilių pavogtų daiktų ar įrangos atlygina tiems, kas yra apdraudę turtą automobilio kasko arba būsto draudimu, priklausomai nuo to, kokie daiktai – gamyklinė įranga ar su automobiliu nesusiję asmeniniai daiktai buvo pavogti.
Dažniausiai vagia narkomanai
Kriminalinių įvykių tyrėjo R.Klevinsko teigimu, dažniausiai į vertingus automobilyje paliktus daiktus taikosi nusikaltėliai, vartojantys narkotines medžiagas.
„Jie vykdo žaibiškas vagystes ir čia pat siekia aparatūrą parduoti – veža ją taborą, siūlo stoties rajone, perša taksistams“, – pasakojo R.Klevinskas.
Anot jo, turto iš automobilio vagysčių tyrimo sėkmė labiausiai priklauso nuo to, ar pavyksta įvykio vietoje rasti įrodymų bei liudijimų.
„Kovo mėnesį policijai pavyko sulaikyti asmenį, kuris, padedamas bendrų, nuo praėjusių metų rudens Vilniuje įvykdė ne vieną automobilio apiplėšimą, nusiaubė keletą VW markės automobilių, vogdamas navigacijos ir radijo aparatūros blokus. Šį nusikaltėlį pavyko suimti aptikus įkalčių įvykio vietoje ir pagal DNR nustačius kaltininką. Tačiau praktikoje pasitaiko atvejų, kai pagal braižą atpažįstame nusikaltimą įvykdžiusį asmenį, tačiau neturėdami tvirtų įrodymų, negalime įrodyti kaltės“, – sakė policijos atstovas.
Jis teigė, kad policija nuolat užsiima vagysčių prevencija – vykdo reidus, patruliuoja zonose, kuriose įvyksta daugiau plėšimų, įgyvendina kampanijas. R. Klevinskas taip pat pasidžiaugė, kad gyventojai policijai praneša apie daugumą plėšimo atvejų.