Ekskavatoriumi niokojo Vedrių piliakalnį: vienas teismas paglostė, kitas – kirto iš peties

Teisėtai žemės sklypą valdantis, tačiau į specifinį jo statusą nusikalstamai neatsižvelgęs Šilalės rajono gyventojas niokojo Vedrių piliakalnį: kasė ir sunkvežimiu vežė vertingą juodžemį, duobes užversdamas žvyru. Vienas teismas jokio nusikaltimo čia nematė, bet kitas kirto ekskavatorininkui iš peties: meistriškai patobulinę kaltinimą, Temidės tarnai vyrą nuteisė bei įpareigojo atlyginti didžiulę žalą valstybei.
Asociatyvi iliustracija: trupės „Beau Geste“ pasirodymo Vilniuje akimirka ir įkalčių rinkimas įvykio vietoje, prie Vedrių piliakalnio.
Asociatyvi iliustracija: trupės „Beau Geste“ pasirodymo Vilniuje akimirka ir įkalčių rinkimas įvykio vietoje, prie Vedrių piliakalnio. / 15min ir Šilalės r. sav. archyvo nuotraukų koliažas

2020 m. vasaros pradžioje paveldosaugininkai pastebėjo, kad yra apniokotas Vedrių piliakalnis. Šilalės rajone, Akmenos upės dešiniajame krante esanti vieta laikoma gamtos paveldu, saugoma kaip kultūros vertybė.

Paveldo puoselėtojai pašiurpo pamatę iškastą didelę duobę – maždaug metro gylio ir 40x12 metrų ploto. Dalis iškasos buvo užpilta žvyru, o ten, kur to nepadaryta, buvo matyti kultūrinis sluoksnis, rasta lipdytos keramikos, molio tinko, degusių akmenų. Nedelsiant buvo informuotas Kultūros paveldo departamentas (KPD) ir kitos suinteresuotos institucijos, tyrimo savo ruožtu ėmėsi ir policija.

Pareigūnams nebuvo sudėtinga nustatyti, kad Vedrių piliakalnyje ekskavatoriumi taip „šeimininkauja“ tikrasis šio žemės sklypo šeimininkas.

Šilalės r. savivaldybės archyvo nuotr./Įvykio vietoje, Vedrių piliakalnio prieigose, fiksuojami neteisėtos veiklos padariniai
Šilalės r. savivaldybės archyvo nuotr./Įvykio vietoje, Vedrių piliakalnio prieigose, fiksuojami neteisėtos veiklos padariniai

Jauno gyventojo turimuose žemės nuosavybės dokumentuose yra aiškiai nurodytas šios vietos išskirtinis statusas, tačiau ši aplinkybė jo nuo grubios, su niekuo nederintos intervencijos nesustabdė.

Anot skelbto KPD pranešimo, į įvykio vietą nuvykę specialistai aptiko piliakalnio papėdės gyvenvietę toliau naikinant: iškasoje stovėjo ekskavatorius, buvo atvykęs savivartis. Vietoje buvę asmenys pripažino, kad kasė kultūrinį sluoksnį, jį sunkvežimiu transportavo, o iškasas užpylė žvyru.

Tapo aišku, kad tokių žemės darbų tikslas yra paremtas siekiu pasipelnyti – iš prekybos kokybišku juodžemiu.

Žemės darbų tikslas buvo paremtas siekiu pasipelnyti – iš prekybos kokybišku juodžemiu.

Visgi pelningą „versliuką“ sklypo savininkui teko stabdyti, o netrukus jo baudžiamoji byla buvo perduota į teismą. Procesas vyko permainingai: pirmoji instancija vyrą visiškai išteisino, o kita ne tik pripažino kaltu, bet ir įpareigojo atlyginti milžinišką gamtai bei paveldui padarytą žalą.

2021 m. balandį skelbta, kad Klaipėdos apygardos prokuratūros Tauragės apylinkės prokuratūros prokuroras Egidijus Žylius teismui perdavė baudžiamąją bylą, kurioje 33-ejų metų Šilalės rajono gyventojas kaltinimas nacionalinės reikšmės paminklo – Vedrių piliakalnio – suniokojimu.

Buvo teigiama, kad neteisėti juodžemio kasybos darbai galėjo nepataisomai sudarkyti nacionalinės reikšmės paminklą. Tyrimo metu nustatyta, kad iškasto kultūrinio sluoksnio vietoje rasta ir galimai archeologinių radinių – lipdytos keramikos, molio tinko, degusių akmenų.

Šis piliakalnis archeologams galėjo atskleisti daug informacijos apie I–II tūkstantmetį prieš Kristų čia gyvenusių žmonių kasdienybę.

Specialistų teigimu, šis piliakalnis archeologams galėjo atskleisti daug informacijos apie I–II tūkstantmetį pr. Kr. čia gyvenusių žmonių kasdienybę. Skaičiuojama, kad kultūros paveldui padaryta žala siekia daugiau nei 93 tūkst. eurų.

Pažymėtina, kad nors kaltinamasis kasybos darbus atliko jam priklausančioje teritorijoje, tačiau pastaroji yra nekilnojamųjų kultūros vertybių teritorijoje ir turi paminklo statusą.

Suprasti akimirksniu

  • Šio paminklo vertingoji savybė yra kultūrinis sluoksnis, kurį naikinti ar kitaip žaloti draudžiama.
  • Tokioms saugomoms teritorijoms yra taikomi griežti apribojimai pagal Nekilnojamojo kultūros paveldo apsaugos įstatymą.

Baudžiamasis kodeksas (BK) už didelės mokslinės, istorinės ar kultūrinės reikšmės turinčių vertybių sunaikinimą ar sugadinimą numato baudą arba laisvės apribojimą, arba areštą, arba laisvės atėmimą iki penkerių metų. Apie tai kalba BK 187 straipsnis „Turto sunaikinimas ar sugadinimas“.

Vis dėlto Tauragės apylinkės teismo Šilalės rūmuose 2021 m. rugsėjo 23 d. buvo paskelbtas nuosprendis, kuriuo Vitalijus Urbonas pagal LK BK 187 straipsnio 2 dalį išteisintas, „kadangi nepadaryta veika, turinti nusikaltimo ar baudžiamojo nusižengimo požymių.“

Civilinio ieškovo Kultūros paveldo departamento prie Lietuvos Respublikos kultūros ministerijos 93 414,42 Eur civilinis ieškinys paliktas nenagrinėtas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų