Paprasčiausias kelias iki kontrabandinių cigarečių prasidėdavo turgavietėse – užtekdavo paklausti vieno ar kelių pardavėjų, o jie nukreipdavo, kur ieškoti rūkalais apsirūpinusių kolegų. Tai puikiai žino ir policija.
Karts nuo karto galima išgirsti apie sulaikomus nelegalius prekeivius turgavietėse arba uždaromus „taškus“ – tiek sostinėje, tiek kituose miestuose, tačiau policija neslepia, kad tokius prekeivius sutramdyti sekasi sunkiai. O kaip dėl internetinių prekeivių?
Stebina rūkalai feisbuke
15min skaitytojas nusistebėjo, kad nelegali rūkalų prekyba persikelia į internetą. Blokais įsigyti cigarečių siūloma socialinio tinklo grupėje „Naujosios Vilnios skelbimų lenta“, kuri turi beveik 5 tūkst. narių, o prekeivis siūlo susisiekti tik asmeniškai.
15min kreipėsi į cigaretes pardavinėjantį vyrą, prisidengusį slapyvardžiu, tačiau jis iškart atsakė, kad rūkalai išpirkti – laikinai.
15min: <...>Aišku, o kada vėl turėsi?
Prekeivis: Na, kovo pradžioje bus. Bet kaina bus kitokia.
15min: Jei dešimt blokų paimčiau, galima būtų nuderėti kainą?
Preikeivis: Aš pardavinėju po 25 eurus, jei 10 blokų – po 23 eurus. Kokių tau reikia?
15min: Mačiau pas tave <...> ar kitokių turi?
Prekeivis: Ir kitokių galiu gauti.
15min: O baltarusiškų gal dar pigiau gautum?
Tačiau į šį klausimą 15min atsakymo nesulaukė.
Feisbuke parduodamos cigaretės yra gerokai pigesnės nei parduodamos prekybos centruose. Nacionalinės, tabako ir alkoholio kontrolės departamento specialistai neatmeta, kad tai – kontrabanda.
Bauda – iki 6 tūkst. eurų
15min išsiaiškino, kad dėl naujos kartos nelegalios rūkalų prekybos nerimauja įvairios valstybinės institucijos ir teisėsaugininkai – aptarti šią problemą sausio pabaigoje susirinko jungtinės tarnybų pajėgos.
„Sausio 30 d. organizavome Policijos departamento, Muitinės departamento, Valstybinės mokesčių inspekcijos ir Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos atstovų pasitarimą, kurio metu buvo sutarta dėl bendrų kontrolės ir prevencijos priemonių, kuriomis bus siekiama nustatyti ir patraukti atsakomybėn asmenis, neteisėtai platinančius tabako gaminius internetu per skelbimų svetaines ir socialinius tinklus“, – 15min teigė NTAKD atstovas Jonas Žala.
NTAKD aiškina, kad nepaisant to, ar parduodamos cigaretės kontrabandinės, ar ne, tokiu pardavėju turėtų susidomėti atitinkamos tarnybos, kadangi net įmonės, turinčios licenciją prekiauti cigaretėmis, negali tuo užsiimti internetu.
Tai reiškia, kad „Naujosios Vilnios skelbimų lentoje“ besireklamuojantis prekeivis rizikuoja ne tik piniginės turiniu, tačiau ir teistumu.
„Gali būti skiriama bauda nuo 30 iki 6000 eurų su šių tabako gaminių konfiskavimu. Jei tokia neteisėta veikla buvo verčiamasi versliškai ar stambiu mastu – gali būti taikoma ir baudžiamoji atsakomybė“, – 15min teigė J.Žala.
Rizikuoja ir pirkėjai
Tiesa, tokiais pasiūlymais susigundę pirkėjai taip pat rizikuoja, kadangi įsigyti rūkalus, ant kurių pakelių nėra lietuviškų banderolių – uždrausta.
Bauda, kurios sulauktų nelegaliai parduodamų cigarečių pirkėjas, lygiai taip pat svyruoja nuo keliasdešimt iki tūkstančių eurų, todėl NTAKD atstovas pataria neužkibti ant tokių kabliukų. Apie juos geriau pranešti policijai.
15min primena, kad nesukdami galvos apie įstatymus lietuviai vis dar renkasi kontrabandinį vietoje apmokestinto dūmo. Kitaip tariant, beveik ketvirtadalis šalyje surūkomų cigarečių – kontrabandinės. Tai parodė tyrimų bendrovės „Nielsen“ atliktas tuščių pakelių tyrimas.