Prieš porą metų pusantro mėnesio sukčiavimu greitus ir lengvus pinigus pelnę Telšių gyventojai buvo demaskuoti. Nuo jų nusikalstamos veikos nukentėjo septynios statybinius pastolius nuomojusios įmonės įvairiuose šalies rajonuose.
Ikiteisminį tyrimą dėl jų atliko Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato Nusikaltimų nuosavybei tyrimo valdybos pareigūnai. Po dvejų metų įtempto kriminalistų ir prokurorų darbo ikiteisminis tyrimas buvo baigtas ir byla perduota teisminiam nagrinėjimui.
Prieš teismą stojo 27 metų individualia veikla užsiimantis trinkelių klojėjas, 31 metų Vokietijoje statybos darbais užsiimantis ir į Lietuvą dažnai grįžtantis telšiškis bei septynis kartus už vagystes, plėšimus ir kitus nusikaltimus teistas 32 metų bedarbis.
Bendrininkų trijulė įtariama, kad ji apgaule įgydavo didelės vertės svetimą turtą, sudarydavo sutartis su bendrovėmis ir įmonėmis dėl statybinių pastolių nuomos ir, už nuomą sumokėję avansą, pastolių savininkams negrąžindavo, juos parduodavo, o gautus pinigus pasidalydavo.
Pirmasis jų žygis buvo 2015 m. birželio 2 d. į vieną Šiaulių įmonę. Fasadinių pastolių išdavimo-priėmimo-grąžinimo aktą čia, kaip ir visose kitose įmonėse, pasirašė anksčiau už nusikaltimus jau teistas telšiškis. Tyrėjams jis vėliau paaiškino, jog buvo įtikintas, kad visos įmonės savo turtą yra apdraudusios ir visus nuostolius joms atlygins draudimo kompanijos, tad į teisėtvarkos institucijas nukentėjusieji tikrai nesikreips.
Nuomodamas pastolius Šiauliuose, jis nurodė, kad beveik 18 tūkstančių eurų vertės fasadiniai pastoliai bus naudojami Mažeikių r., Palnosų k., esančio žmonos sesers namo remontui. Avansu už nuomą įmonei buvo sumokėta 500 eurų. Pastoliai buvo nuvežti pas minėtame kaime gyvenančią sutartį pasirašiusio vyro žmonos seserį. Čia vėl neapsieita be melo.
Pasakodamas, kad ketina statyti namą, vyras giminaitės paprašė kelias dienas pastolius pasaugoti. Vėliau kiti du nusikaltimo bendrininkai pastolius išvežė ir pardavė ikiteisminio tyrimo metu nenustatytiems asmenims. Pastolių nuomos sutartį sudaręs vyras kaip atlygį už savo darbą gavo 1500 eurų.
Po šios sėkmingos sukčiavimo operacijos vyrai nusižiūrėjo kitą pastolius nuomojančią bendrovę. Tik jau Klaipėdoje. Naudodami analogišką nusikalstamos veikos modelį, jie Klaipėdoje apgaule užvaldė dviejų bendrovių turtą, Elektrėnuose – vienos, Tauragėje – vienos, Mažeikiuose – dviejų.
Visais atvejais buvo pasisavinti pastoliai, tik iš vienos Mažeikių įmonės – 3475 eurų vertės vibroplokštė. Sukčiavimus telšiškiai vykdė reguliariai – kas savaitę. Bendra iš įmonių pasisavinto turto vertė siekia per 62,5 tūkst eurų.
Kai, praėjus porai mėnesių, pirmoji pastolius sukčiams išnuomojusi Šiaulių įmonė nesulaukė įmokų už nuomą ir savo klientams prisiskambinti niekaip negalėjo, pradėjo jų ieškoti. Nurodytoje vietoje – Mažeikių r., Palnosų k., jie nerado nei remontuojamo namo, nei pastolių, nei juos išsinuomojusio asmens. Taip sužinojo, kad įmonė pateko į sukčių pinkles.
Tuo metu sutartis dėl pastolių nuomos sudarinėjęs ir jas pasirašinėjęs telšiškis jau buvo pasprukęs į Angliją. Tai jis padarė 2015 m. liepos 17-ąją, kitą dieną po paskutinės sukčiavimo operacijos, kai iš vienos Mažeikių bendrovės apgaule buvo pasisavinta vibroplokštė.
Dėl jo suėmimo buvo gautas Europos arešto orderis ir telšiškis 2016 metų lapkritį atgabentas į Lietuvą. Jis teismo laukia už grotų, izoliuotas nuo visuomenės, o jo dviem bendrininkams skirtos kardomosios priemonės, nesusijusios su laisvės atėmimu, Šiaulių apskr. VPK.